Girişimciler için 10 Büyük Jay-Z Başarı Önerisi

Parasını pahalı evlere, arabalara ve gece gezmelerine harcayan birçok müzisyenin aksine, Jay-Z müzikten kazandığı parayı yeniden kendine bir iş kurmaya harcadı.

 

Beni yanlış anlamayın, yukarıda saydıklarımızdan onun da var, ancak yıllar boyu parasını akıllı kullanarak hem başarılı bir girişimci hem de bir müzisyen olmayı başarmıştır.

 

Jay-Z şuanda 450 milyon dolarlık bir servete sahip. Bunun ne kadarının işten kazanıldığından emin değilim; baya fazla bir meblağ olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Jay-Z aynı zamanda Rocawear ve Roc-A-Fella Records gibi şirketlerin de sahibi.

 

İşte Jay-Z’den tüm girişimciler için bazı büyük başarı tavsiyeleri.

 

1) Uğraşın.

 

Jay-Z, küçük bir çocukken fazla imkanı yoktu. O ailesine tek başına bakmak zorunda kalan annesiyle Brooklyn’de büyüdü.

 

Dışarıya çıkabilecek ve para kazanabilecek yaşa geldiğinde yaşadığı yerde gerçekten sahip olduğu tek fırsat uyuşturucu satmaktı.

 

Uyuşturucu satarken bile çok çabaladı ve bir rapçi olma hayaline doğru çok çalışmaya başladı.

 

2) İmparatorluk Zihniyeti’ne Sahip Olun

 

Bir hip-hop sanatçısını düşündüğünüzde servet çok çabuk gelen bir şeydir. Ancak, Jay-Z’nin zenginliğinin diğer rapçilerin önüne geçmesinin büyük bir sebebi var.

 

O müziği tutkusu ve kendini ifade etmenin mükemmel bir şekli olarak görüyor, ancak genel zihniyeti ise bir imparatorluk kurmak. O restoran, giyim şirketleri, barlar plak şirketleri ve daha pek çok şeye sahipti Bu zihniyet her girişimcide olmalıdır.

 

3) Araçlar Elinize Geçene Kadar Beklemeyin

 

Birçok kişi bir girişimde bulunmadan önce ihtiyaçları olabilecek her şeye sahip olmaları gerektiği mantığına saplanmıştır. Olayların doğası böyle gelişmez. Çalışmak büyümeye, o da gelire, o da doğru ekipmana yatırıma daha sonra o da daha fazla büyümeye yol açar.

 

Jay-Z bütün ritimlerini araçlar vasıtasıyla ifade etmeye başlamadı, kesinlikle hayır, sadece elleriyle masayı kullanarak başladı. İlk Roc-A-Fella müzik şirketini kurması da aynı böyle oldu. Öyle lüks bilgisayarlar hatta masası bile yoktu. O en alttan başlayarak zirveye tırmandı.

 

4) Bir Planınız Olsun

 

Jay Z ciddi bir girişimcidir. O sadece bir iş kurarak oradan devam etmedi. O bir şeylere atlamadan önce planın ne olduğunu iyice bileceği düzgün ve resmi bir iş planı yapardı.

 

Bir sürü insan hafızasının iyi olduğunu düşündüğü için plana kağıtta ihtiyacının olmadığını düşünür. Ama gerçek şu ki, bazı şeyler yazıya döküldüğünde aklınızda olduğundan çok daha net görünecektir.

 

5) Her An Bir Fikir Gelebilir.

 

Yeni bir fikirin ne zaman aklınıza geleceğini bilemezsiniz. Tuhaf bir şekilde, günlük hayatında oradan oraya koşturduğunuzda, ani bir çevre değişikliği aklınıza kolayca yeni bir fikir getirebilir.

 

Jay-Z, bunun için hazırlanmıştır. O arkadaşları ile her gezmesinde, aklına bir şeyler gelebilir diye yanında her zaman boş bir bez taşırdı. Daha sonra aklına bir şey geldiğinde devam etmeden önce hemen fikrini yazardı.

 

Aynı şeyi hangi sektörde olursanız olun siz de uygulayabilirsiniz

 

6) Ağzınızı tutun.

 

İnsanların başkalarından etkilenmesi oldukça kolaydır. Bu arkadaş ya da aileniz olabilir. Herkese hayallerinizi ve hedeflerinizi anlatırsanız, doğru cevabı ve aradığınız desteği bulamayabilirsiniz.

 

Bu yüzden, herkesle hayalleriniz hakkında konuşmak ve dedikodu yapmak yerine bundan uzak durmaya çalışın. Herkesin bunları bilmemesi işinize odaklanmanızı ve hedeflerinize doğru hareket etmenizi sağlayacaktır.

 

7) Beceriler Aktarılabilir

 

Jay-Z’nin ticaret üzerine ne bir diploması, ne de havalı bir derecesi vardı. Nerede! O sahip olduğu yeteneklerin çoğunu sokaklarda uyuşturucu satarken kazanmıştı.

 

Uyuşturucu tedariğinin çok iyi bir beceri olduğunu savunmasak da, Jay-Z bu alanda satış ve idare konusunda birçok bilgi edinmiş ve bunları daha sonra gerçek, yasal ve profesyonel işlere aktarmıştır.

 

8) Modayı görmezden gelin.

 

Trendler, özellikle de moda da uzun ömürlü değildir. Bu nedenle işinizde bir trendi kopyalarsanız, işiniz de uzun ömürlü olmama olasılığı yüksektir. Jay-Z, bir müzisyen olarak büyürken ‘auto tune’ müzik sektöründe oldukça moda olan unsurlardandı.

 

T-Pain bu sistemi şarkılarında kullanmasıyla ünlüdür, ancak Jay-Z bu işe hiç bulaşmayarak o dönem de yaptığı işi yapmaya devam etmiştir. O akıllıca bir seçim yaptı.

 

9) Gözlerinizi Ödülden Ayırmayın.

 

Bazen bir şey için çok çalışarak nihayet başarının tadını almaya başladığınızda, otomatik olarak başardığınızı düşünmeye başlarsınız; örneğin karşılayabileceğinizden çok para harcamak gibi. Bu arzunuza karşı koymaya çalışın.

 

10) Bir blog açın.

 

Kendi imparatorluğunu inşa etmeye çalışan bir hip hop yıldızının  aynı zamanda düzenli olarak blog yazmaya vakti olması size biraz garip gelebilir. Ancak, Jay-Z bunu duygularını ifade ederek dünyanın geri kalanı ile iletişim kurabilmenin iyi bir yolu olarak görüyor.

 

Bu makale wealthygorilla.com’da Dan Western tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir