2014’ün en üretken makaleleri!

Meşgul girişimciler için işlerin başı aşması artık yeni düstur. Müşteriler ve çalışanların sizi sürekli e-posta, mesaj, telefon araması bombardımanına tutması yüzünden odaklı ve üretken kalmak neredeyse imkansız.

 

Önümüzdeki yılda iş dünyasında bir lider olarak hayatta kalmak ve başarılı olmak için verimlilikte maksimum performansı göstermelisiniz.

 

Verimliliği geliştiren gündüz ve gece adetlerinden Jerry Seinfeld’in günlük tembellik kırıcısına, dünyanın en zengin kişilerinin inanılmaz tesirli alışkanlıklarına kadar, işte 2014 yılında en çok okunan üretkenlik makaleleri. Okuyun ve kendinizi değiştirin.

 

1.Müşterileri İlişkilerinin Zamanınızı İsraf Etmesi Nasıl Engellenir?

 

Müşteri ilişkileri önemlidir. Onlarsız iş yapamazsınız. “Karmaşık” müşteri ilişkileri ise tamamen bambaşka bir şeydir. Bu tekleyen ilişkilerin en kötü yanı zamanınızı ve enerjinizi tüketmesidir. Bu makalede yazar ve yaşam koçu Kate Swoboda kurşun geçirmez müşteri sınırları oluşturmanın sırlarını paylaşıyor. Bu sınırları yerlerine koyarak herkesi görevlerine odaklayın, özellikle de kendinizi.

 

2.İnanılmaz Verimli Bir Hafta Geçirmek İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

 

Daha çok şeyi daha az zamanda yapma baskısı tüm girişimcilerin zihinlerinde mevcuttur, bu kesin. Daha çok çalışmak bunun çözümü gibi gözükse de genellikle öyle değildir. Bu makalede Alltopstartups.com’un kurucusu Thomas Oppong, hafta boyunca angarya işlerden kaçmanın sizi nasıl bir verimlilik makinesine dönüştüreceğini anlatıyor.

 

3.Dünyanın En Zengin İnsanlarının Alışkanlıkları

 

Oprah Winfrey, Bill Gates ve Warren Buffett zenginliklerinden daha fazla ortak paydaya sahipler. Bu göz açan (ve ilham verici) infografik günümüzün en zengin milyarderlerinin verimlilik sırlarını gözler önüne seriyor. İpucu: eğer çok para istiyorsanız erken kalkmalı, çok fazla okumalı ve televizyonu kapatmalısınız. Eğer bu kişilerin etkileyici rutinlerinin gösterdiği bir şey varsa o da verimlilik devriminin televizyonlarda yayınlanmayacağı.

 

4.Başarılı Genç Girişimcilerin En Verimli 7 Alışkanlığı

 

Takviminize ekleyerek verimliliğinizi genel anlamda arttırabileceğiniz bazı küçük ama çok etkili şeyler vardır: canlı bir duş almak veya düşünmek için yürüyüşe çıkmak gibi. Empact kurucu ortağı Michael Simmons bu makalede verimlilik arttıracak yedi alışkanlığı paylaşıyor. Bu alışkanları farklı sektörlerdeki başarılı kuruculardan derlemiş. Birini veya birkaçını deneyerek işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

 

5.80/20 Kuralı ve İçinizdeki Tembeli Dinlemek

 

İster kabul edin ister etmeyin, hepimizin içinde bir tembel yatıyor. Gelişimin düşmanı olan bu kişi dikkatimizi dağıtarak bizi hedeflerimizden saptırıyor. Bu kısa hikayelerden oluşan makalede bir yazar ve çevrimiçi reklam uzmanı olan Perry Marshall nasıl içinizdeki tembeli tanıyabileceğinizi ve – sürpriz – onu aslında neden dinlemeniz gerektiğini anlatıyor.

 

6.Ertesi Günü Uçurması İçin Yatmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey

 

Hayır, rahat pijamalar giymek ve diş fırçalamak Matthew Toren’in yatağa hazırlık listesinde yok. Zaten o bildiğiniz sıradan insanlardan da değil. O başarılı bir seri girişimci ve şans eseri böyle olmamış. Toren yatmadan önce telefonunu kapatıyor ve eline güzel bir kitap alıyor – sizin de kolaylıkla yapabileceğiniz diğer şeylerin yanında. Diyor ki bunlardan her biri dinlenmiş bir şekilde uyanmanıza ve yapılacaklar listenizi yiyip yutmanıza yardımcı olacak.

 

7.‘Seinfeld Taktiği’ Sayesinde İşleri Sürekli Ertelemekten Kurtulabilirsiniz

 

Jerry Seinfeld etrafta oturup müthiş esprilerin aklına gelmesini bekleyerek bir Emmy, bir Golden Globe ve üç American Comedy Award kazanmadı. Bu bilgi verici makalede James Clear sitcom kralının günde bir kere uyguladığı verimlilik numarasının onu nasıl daha iyi bir komedyen haline getirdiğini (belki de zamanının en komiği) anlatıyor.

 

8.Unutun, Basit Tutun, Hızlı Hareket Edin: Üretken bir girişimci olmanın sırları

 

Daha az tüketin. Daha çok yürüyün. Telefonunuzu ve içinizdeki mükemmeliyetçiyi kapatın. Bunlar Founders and Funders’ın infografik koleksiyonuna göre yüksek derecede üretken girişimcilerin favori şeylerinden birkaçı. Yeni yıla girerken bunlardan bazı faydalı verimlilik fikirleri alabilirsiniz. Sonra da Catherine Clifford’un dediği gibi: “Eski alışkanlıklardan kurtulun ve daha verimli olmaya odaklanın.” İşe yarıyor.

 

9.Zaman Yönetimini Unutun. Onun Yerine Bunu Yapın ve Daha Üretken Olun.

 

Davranış bilimi uzmanı James Clear size daha akıllı çalışmanızda yardımcı olacak alışkanlık oluşturma hakkında öğrendiği en büyük dersi paylaşıyor. Clear, Jason Fell ile yaptığı bu video konuşmasında daha hızlı şekilde daha fazla şey başarmanın bazen zamanınız yerine yaratıcı enerjinizi yönetmekle ilgili olduğunu açıklıyor.

 

10.Sizi Gün Boyunca Üretken Kılacak 5 Sabah Alışkanlığı

 

Bir şampiyon gibi uyanın ve öyle harekete geçin. Sebze ve meyveden oluşan kahvaltı hazırlamadan 7 dakikalık kaçamak egzersizler yapmaya kadar, thredUp.com’un kurucu ortağı James Reinhart’ın bu hızlı ve kolay sabah alışkanlıkları üretken enerjinizi ve dikkatli odağınızı gün boyu yönlendirmenize yardımcı olabilir.

 

Bu makale  Kim Lachance’in 21 Aralık 2014 tarihinde entrepreneur.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir