Girişimciler için 7 fırsat

Girişim imparatorluğunuzu genişletmek mi istiyorsunuz? İşte bunu yapmanın 7 muhteşem yolu.

 

crowd-of-people-1940x900_34290

 

Girişimci olmanın en zor kısımlarından biri büyük kazanmak için bir sonraki fırsatı bulmaktır. Karşıdan gelen bir başka fırsat her zaman vardır fakat sizin göreviniz iyi olanları kötü olanlardan ayırarak sizi veya girişiminizi başarılı kılacak akıllı kararlar vermektir. Sizi başarılı kılacak şeyleri yapmanın yolları kesinlikle vardır. Kendinizin veya girişiminizin başarısını artırmak için kullanabileceğiniz şeyler vardır. Aşağıda bunları yapmak için 7 yol bulunuyor – tüm girişimciler eğer yapabiliyorlarsa bu fırsatları değerlendirmelidir.

 

Birden çok şirkete yatırım yapın

 

Tek başına milyarder olan insanların çoğu tek bir fikre yoğunlaşmak yerine birden çok şirkete yatırım yapan kişilerdir. Tek bir girişim fikrine odaklanıp başarılı olmuş pek çok şirket sahibi olsa da bunu yapmak daha zordur ve başarısız olursanız çok daha fazla kaynağınız elden gider. İlk defa girişimcilik yapacak biri için tek bir fikri sıfırdan ayağa kaldırmak yerine diğer şirketleri de yöneterek onların başlangıçlarının bir parçası olmak daha ilgi çekici olabilir, böylece kâr fırsatınızı kısıtlamadan riskinizi kısıtlamış olursunuz.

 

Melek yatırımcılar

 

Bu yatırımcılar bazı sektörlerde risk sermayedarlarından daha popüler hale geliyorlar ve onlardan gelen para bankalardan veya risk sermayedarlarından gelen paradan daha az bağlılık ve beklenti getiriyor. Bu yatırımcılar fonlama için daha az kafa yorup ürün, müşteri sadakati ve servislerine yoğunlaşmak isteyen girişimciler için mükemmel bir kaynak olabilirler. Melek yatırımcılar pazarı daha önce görülmemiş bir şekilde destekliyorlar.

 

Kitle fonlaması

 

Sektörlerin pazarlarının doğasını değiştiren bir başka fonlama metodu da kitle fonlamalarıdır. Kickstarter gibi siteler girişimcilere, gerekli olan geleneksel kredilerden kurtulma ve onların yerine müşteriye doğrudan giderek ilgi seviyesini sorgulama, ürünlerini üretme ve onları ilgili gruplara gönderme için gerekli olan parayı istifleme imkânı sunuyor. Bu da pazarda daha fazla inovasyonu ve çeşitliliği teşvik etmekle birlikte rekabet edenler arasındaki açığın kapanması için epey faydalı oluyor ve iyi bağlantıları sahip olmanın sıfırdan şirket kurmaya olan avantajını da ortadan kaldırıyor.

 

Kuluçka merkezleri

 

Kuluçka merkezi kurucuları bir girişime macerasına başlaması için sundukları fazla kaynağın yanında daha az geri dönüş ve bağımlılık beklemeleri bakımından melek yatırımcılar ile aynı işi görürler. Tabii her kuluçka merkezi fon sağlamaz, ofis alanı, profesyonel seminerler, sektör profesyonellerine erişim veya üretim yollarına erişim gibi girişimlere her türlü amaçlarına ulaşmak için diğer ihtiyaç duyulan servisleri sağlarlar. Fakat bu programlar oldukça rekabete dayalıdır ve girişiminizin onlardan yararlanması için başvurması gerekmektedir.

 

Kaliteli içerik

 

Kaliteli içerik üretmek her zaman şirketinizi ortalamanın üzerine çıkartacaktır. Bugünlerde iyi içerik her yerde bulunabilir ve mükemmel içerik sağlamak müşterilerine yaratıcı bir şekilde ulaşmak ve bağlanmak isteyen şirketlere işlerini satan kaliteli tasarımcıları ve film yapımcılarını da barındıran “hayalet yazar” ağı sitelerinin çoğalması sebebiyle daha kolay hale gelmiştir. İyi içerik hazırlamak yeni satışlar için yapacağınız şeyler içinde en önemlisi olacaktır, bu da iyi içerik üretiminin şirketine avantaj sağlamak isteyen her girişimcinin üzerine atlaması gereken bir fırsat olduğu anlamına gelmektedir.

 

İnternetin sosyal gücü

 

Şirketinizi ve markanızı iletişimlerin içine stratejik olarak yerleştirmek ve markanız etrafında bir kültür oluşturmak, şirketinizi müşterilerin gerçekten önem verdiği konularda onlara bağlayarak sizi rakiplerinizden etkince sıyıracaktır.

 

Yabancı pazarlar

 

Yabancı pazarlar, özellikle Çin, geçtiğimiz birkaç yılda inanılmaz hızlı bir büyüme gördü. Bu fırsatın ne olduğunu gerçekten anlayabilen – dünyadaki en büyük pazara erişim – girişimci zengin olacaktır.

 

Bu makale  Murray Newlands ‘ın Eylül 2014 tarihinde inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*