Girişimciler İçin: Kendinize Yatırım Yapmanın 7 Yolu

Girişimciler kendi yetenek ve becerilerini geliştirmek için çalışmaya az önem verdiği için ve var olan zamanlarını işlerine adadıkları için nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Ben hayatımın büyük bir bölümünü iş ve eğitim arasında kalarak geçirdiğim için, size başarılı bir girişimci olmanız için gerekli olan önerileri sıralayabilirim. İşte 7 önerim…

Girişimciler yola genellikle yalnız çıkarlar ve işletmeleri için ne gerekirse onu yaparlar. Onlar yalnız çalışırken fikir bulan kişi, tutkulu lider, takımı oluşturan kişi, mühendis, pazarlama uzmanı, lojistik elemanı, muhasebeci kısaca şirketin her şeyidir.

 

Gerçek şu ki her girişimcinin girişimcilik yolculuğunda bu aşama gereklidir. Girişimci olmak isteyen kişiler için işin en zor kısmı işleri için gereken her şeyi yaparak kişisel becerilerini ve yeteneklerini geliştirmeleri gerektiğidir. Zamanı doğru kullanmak ve doğru bir şekilde odaklanabilmek açısından bakıldığında bu oldukça zor bir iştir. Çoğu girişimci kişisel becerilerine yatırım yapmayı düşünmez çünkü bunun işleriyle ve üretimle çok da alakalı olmadığını düşünür. Girişimcinin fazladan bir saati varsa mesela, bu bir saati kendine değil, işletmesine adar.

 

Bu tutumla ilgili sorun şu ki, aslında girişimci olmak kendini markayla ya da ürünle bir saymaktır.

 

Ayrıca tüm girişimcilik faaliyetlerinizi, işletmenizi ve onu kurmak ve yürütmek için gösterdiğiniz çabayı tek bir kişinin (sizin) omuzlarınıza yükleme niyetindeyseniz, bu omuzları güçlendirmek de yerinde olacaktır. Mümkün olduğunca yetenekli, bilgili ve hazır olmalısınız ki bu sürecin altından kalkabilesiniz. Yani aslında kendinize yaptığınız yatırım işinize ve markanıza yaptığınız yatırım anlamına geliyor.

 

Girişimciler kendi yetenek ve becerilerini geliştirmek için çalışmaya az önem verdiği için ve var olan zamanlarını işlerine adadıkları için nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Ben hayatımın büyük bir bölümünü iş ve eğitim arasında kalarak geçirdiğim için, size başarılı bir girişimci olmanız için gerekli olan önerileri sıralayabilirim.

 

İşte 7 önerim:

 

Okula Gidin

Yüksek öğrenim güvenilirliğinizi ve entelektüel kapasitenizi artırmanın en iyi yollarından biridir. Öğrenme ortamı bile tek başına bir kıvılcım yaratmanızı ve yaratıcılığınızı artırmanızı sağlayabilir. Neredeyse her şehirde özel eğitimler veren kurumlar mevcut. Eğitiminizi tamamlamak ya da yeni bir eğitim programına başlamak hayatınızda büyük değişiklikler sağlar. Ayrıca çoğu okulun yarı zamanlı ya da uzaktan eğitim imkânı sunduğu da biliniyor.

 

Öğretin

Eğer öğretmenseniz okul ortamı size aynı etkiyi sağlayacaktır. Ve öğretmen olmak size inanılmaz güven kazandırır. Ayrıca öğretmen olmak, öğrettiğiniz şeyi uzman seviyesinde bilmenizi, yeni fikirlerle karşılaşmanızı ve bazı şeyleri öğretmenin yeni yollarını aramanızı gerektirir. Eğer bir konuda uzmansınız öğrenme programlarına ya da okullara başvurun ve bildiklerinizi sınıf ortamında diğerlerine de aktarma fırsatı yakalayın.

 

Online Program

Online öğrenme ortamları hala para karşılığında çalışsa da bazı kurumlar oldukça güvenilir ve profesyonel öğrenme ortamları sunabiliyor. Harvard ya da Stanford gibi devlet üniversitelerinin online programlarından işle alakalı pek çok konuda sertifika almanız mümkün. Sadece güncel konularla ilgili bilgi sahibi olsanız bile bu bir yatırımdır.

 

Alakasız Şeyleri Okuyun

Eğer okumayı seviyorsanız okuma listenizde işinizle ilgisi olmayan kitapların da olduğundan emin olun. Suç-gerilim ya da romantik roman türünde kitaplar gibi sizi gündelik uğraşlarınızdan bir nebze de olsun uzaklaştıracak kitaplar okuyun. Zihniniz için bir mola vermek, işe döndüğünüzde daha etkili ve yaratıcı çözümler üretebilmenizi sağlayacaktır. Haftada sadece birkaç saat karıncalarla ilgili ya da Karınca Adam ile ilgili okumalar yapmak büyük fark yaratacaktır.

 

“Beni işimle uğraşmak ve onu büyütmeye çalışmaktan kurtardığı için casusluk romanları okumayı çok seviyorum” diyor Miami’deki Duarte Monteiro Group’un sahibi Edgar M. Duarte. “Eğer işimle ya da alanımla ilgili bir şeyler okumaya devam etseydim muhtemelen çok çabuk bıkardım. Zihinsel olarak mola vermek, gerektiğinde işime daha iyi odaklanabilmemi sağlıyor.”

 

Bedensel Sağlık

Girişimcinin yapacağı en büyük hata kendi bedensel sağlığını ihmal etmektir. Eğer işinizde başarılı olmanızın en önemli anahtarı çalışabilmenizse bunu riske atmak istemezsiniz. Biliyorum yapması söylemesinden daha zor ama spor salonuna gidin, düzenli ve iyi beslenin. İzin alın. Bu öğütlerin her biri, aslında işinize yatırım yapmak anlamına geliyor. Olaya bir de bu açıdan bakın.

 

Ortak Çalışmak

İşinizi ve kendinizi, ortak çalışmanın hâkim olduğu bir ortamda geliştirdiğinizi düşünün. Fedakârlıkları ve azmi paylaşan girişimci ve işbirlikçi ruh size güç verecektir. Aynı ortamda bulunduğunuzda size yol gösterecek kişiler, ortaklar ve farklı bakış açıları geliştirebilen kimselerle tanışacaksınız. Bu kişiler de sizin kişisel gelişiminize ve stratejik yaratıcılığınıza katkı sağlayacaklar.

 

İletişim Ağı

Davetlere katılın, kurum ve kuruluşlara üye olun. Çoğu insan iletişim ağı kurmayı işlerini büyütmekle alakalı görür. Ancak iletişim ağı kurmak aynı zamanda kişisel gelişim için de oldukça önemlidir. Bu sayede projeden projeye, işten işe farklılık gösteren bazı bilgiler ve fikirler edinebilirsiniz. İletişim ağı edinmek ve iletişim kurduğunuz kişilerle kişisel bir bağlantı geliştirmek size kapasite ve iletişim becerilerinizi geliştirmeniz açısından yardımcı olacaktır..

 

Bu makale entrepreneur.com‘da Amy Rosen tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir