Girişimciler İş ve Okul Dengesini Nasıl Sağlayabilir

0
1828

Geleceğin girişimcilerinin çoğu iş fikirleri konusunda yapılacak en iyi hareketin mezun olmayı beklemek olduğunu düşünürler fakat içlerinden bazıları mezun olmayı beklemeden iş dünyasına atılırlar. İş ve okulu birlikte nasıl yürütüyorlar?

Önceliklerinizi belirleyin.

 

Bazı girişimci öğrenciler her şeyin mükemmel olmasını isterler (hem yüksek not ortalaması hem de karlı bir iş). Stephanie Shyu, öğrencilerin birbirleri ile okul başvurusu, kampüsü ve kariyer fırsatları hakkında bilgileri paylaştıkları bir site olan AdmitSee.com’un kurucu ortağı diyor ki, birisinden mutlaka ödün vermek zorundasınız. “Bir iş yönetmek tam zamanlı bir iş olmasa bile tam zamanlı bir ders gibidir” diyor.

 

Çünkü Shyu hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra şirketini potansiyel bir kariyer yolu olarak gördü, bazen akademik performansını düşürse de önceliği işine verdi. “Zamanınızı nasıl harcayacağınıza karar verirken dikkat etmeniz gereken şey, gelecekteki kariyerinizi işinizde mi yoksa mezuniyet sonrası planlarınızda mı gördüğünüzdür.” diyor Shyu, ve girişimci öğrencilere okula neden başladıklarını hatırlatıyor: “Kendinize en iyi pozisyonu bulmak ve bir kariyer yolunda en iyi fırsatları yakalamak için.”

 

“Gerçekten mükemmel ve yapılabilir olan bir girişim fikriniz için her zaman okula ara verebilirsiniz fakat bunun tersini yapmanız mümkün değildir,” diyor Shyu.

 

Zamanınızı daha etkin bir şekilde değerlendirebilmek için bir program oluşturun.

 

Bir öğrenci olarak iş fikirlerinizin peşinden koşabilecek boş zaman oluşturma lüksüne sahipsiniz, ancak profesyonel bir çalışan olarak bunu asla yapamazsınız. Nick Porfilio, insanların satın aldıkları çeşitli ürünlerde tasarruf etmelerini sağlayan bir teknoloji girişimi olan Saveful.com’un CEO’su, programını hem okula hem de işe odaklanabileceği şekilde ayarlayarak, Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri okula, haftanın diğer günleri işine vakit ayırıyor.

 

Öğrenci indirimlerinden yararlanın.

 

Öğrenci olmak size aynı zamanda ücretsiz ya da indirimli hizmetlerden yararlanma fırsatı sunuyor. Porfilio sadece öğrenci olduğu için işletim sistemi ve ofis yazılımını ücretsiz elde etti. “Derslerimden birisi bana bulut bilişim sistemi için 100 dolarlık kredi verdi ve bir diğeri pahalı bir tasarım yazılımı için lisans verdi,” diyor. Porfilio, gerçekten pahalı olan veri setlerinin yanı sıra yazıcı ve anket yazılımına da ücretsiz erişim olanağı yakalamıştı.

 

Üniversite kaynaklarını kullanın.

 

Bir öğrenci olarak, hayatında bir daha asla göremeyeceğin genişlikte bir çevreye erişim imkanınınız var. Uzman fakülte üyeleri, akademik kurslar ve öğrenci organizasyonlarının tamamı elinizin altında, fırsatınız varken bu imkanları kullanın. Profesörler genel olarak harika tavsiyeler verirler ve sizi işinizi büyütmenize yardımcı olabilecek kişilerle tanıştırabilirler.

 

Eğer kurucu ortaklar arıyorsanız, öğrenci organizasyonlarına katılarak sizinle aynı fikirleri paylaşan insanlarla tanışabilirsiniz. Okul aynı zamanda girişim sermayesi bulmak için harika bir yerdir. Çoğu üniversitede, para ödüllü ya da sizi muhtemel yatırımcılarla tanıştıracak girişim planı yarışmaları yapılır. Shyu ve ortağı okulun son senesinde böyle bir yarışmaya katıldı ve sonucunda ilk yatırımcılarıyla tanışmış oldular.

 

Dylan Osborn, bir gece hayatı uygulaması olan NiLi’nin CEO’su, okulun ona, kritik tavsiyeler veren ve nüfuzlu kişilerle tanışmalarını sağlayan deneyimli yatırımcılarla buluşma imkanı verdiğini söylüyor. “Diploma törenimde Elon Musk konuşma yaptığı ve bize tavsiyeler verdiği için çok şanslıyım,” diyor. Musk’ın mezun olan öğrencilere verdiği bir ipucu, genç olmanın verdiği bir avantaj olarak büyük bir şey deneme ve başarısız olabilme fırsatını kullanmalarıydı.

 

İşinizi okul hayatınıza entegre edin.

 

Kim demiş ki iş ve okul birbirinden ayrı olmalı diye? İşinize yardımcı olacak kurslar almak, daha etkili bir iş yöneticisi olabilmeniz için gereken tecrübe ve bilgileri edinmenin harika bir yoludur. Bir hukuk öğrencisi olan Shyu, iş planını belirlemesinde yardımcı olan girişimcilik dersleri aldı.

 

Porfilio, okul hayatının mümkün olduğunca işine yardımcı olabilecek yanlarını keşfettiğini söylüyor. “Bir dönem kredili bağımsız öğretim yapma şansım oldu ve bu sayede kurmayı düşündüğüm şirket için girişim planları yapma fırsatı buldum,” diyor. “Başka bir dönemde proje tabanlı girişimcilik dersine girdim ve burada geliştirmek istediğim ürünün bir prototipini tasarlama ve yapma fırsatı buldum.” Kendi işiniz ile ilgi araştırma yaparak iyi not almaktan daha iyi ne olabilir ki?

 

Bu makale entrepreneur.com’da Lisa Evans tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here