Girişimciler Sonu Olmayan Bir Dünya Turu için Nasıl Kaynak Oluşturur?

Çalışırken aynı zamanda gezmek herkesin hayalidir. Başarılı bir şirket yürütürken aynı zamanda dünyayı gezmek artık pek çok kişi için normal!

 

Girişimciler için artık bir yandan dünyayı gezme hayallerini gerçekleştirmek diğer yandan ise, başarılı bir şirketi işletmeye devam etmek mümkün. Üstelik bunun için; işlerini internet üzerinden yürüten tasarımcı, metin yazarı veya bilgisayar programcısı olmanız gerekmiyor. Geleneksel yollardan, fiziksel dükkanlarda insanlarla iletişime geçerek bir ürün de satıyor olsanız bile, şirketinizi siz o mekanda olmadan yürütme şansı yakalayabilirsiniz.

 

Eğer dünyayı gezmek istiyorsanız, nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için yazının devamını takip edin.

 

 Evinizi kiraya verin

 

Sabit bir para kaynağını sahip olmanın en kolay yolu, sahip olduğunuz bir mal varlığını kiraya vermektir. Ev sahibi olmak, sadece düzenli olarak kira ücreti olmak değildir; bunun yanı sıra bir çok sorumlulukla gelir; bunların başında ise ev veya büro içerisindeki işlerin düzgün gittiğinden emin olmanız gelir. Dünyanın öbür ucundan evdeki tamiratların düzgün işleyip işlemediğini kontrol etmek hiç de kolay olmayacaktır.

 

Bu duruma getirilebilecek bir çok çözüm önerisi bulunabilir ancak bunların içerisinden en iyisi, muhtemelen, bir emlakçı ile anlaşmak ve onun bu işlerle ilgilenmesini sağlamaktır. Tabi ki gelirin bir kısmını anlaştığınız kişiye veya acenteye ödemeniz gerekir ancak, sizin üzerinizden yönetim ve planlama stresini de tamamen alacaklardır. Örneğin, eğer İngiltere’de yaşıyorsanız, kira fiyatları bu sene içerisinde artacak gibi gözüküyor ama verginizi de bu fiyatlar üzerinden ödeyeceğinizi unutmayın.

 

Serbest Zamanlı Çalışmaya Başlayın (Freelance)

 

Eğer kiralayacak bir eviniz yoksa, başka seçenekler de mümkün. Dünyada bir yandan çalışırken bir yandan gezen bir çok girişimci bulunmakta ve bu kişilerin bir çoğu da ya serbest zamanlı olarak çalışıyor ya da bağımsız müteahhitler grubuna giriyorlar.

 

Teknoloji sayesinde, artık bir çok iş istediğiniz her yerden, bir adet diz üstü bilgisayar ve internet bağlantısı ile yapılabiliyor. ‘upwork.com, elance.com ve peopleperhour.com’ gibi bir çok web sitesi serbest zamanlı çalışmak isteyenlere ücretli proje ve iş imkanları sunuyor.

 

Deneyim olmadan serbest zamanlı çalışmaya başlamak tabi ki kolay bir iş değil. Ancak, var olan müşterilerinizle iyi ilişkiler içerisinde olarak ve yeni müşteriler bulunarak sürdürülebilmesi mümkün. Dünya turuna çıkmadan önce, müşterilerinizin bir listesini yapmak ve müşteri veri tabanı oluşturmak sizin için yararlı yöntemlerden olacaktır.

 

Uyarmadan geçmeyelim, bu biraz riskli bir iştir. Haberiniz olmadan iş sona erebilir ya da bulunduğunuz yerden internetin çekmemesi durumunda yaptığınız işi zamanında teslim edemeyebilirsiniz.

 

IncomeDiary yazarı Nick Scheidies, “Bir uçaktan atlamadan önce, paraşütünüzün açıldığından emin olun. Göçebe bir yaşam sürmeye başlamadan önce, biriktirdiğiniz nakit bir paranın bulunduğundan da emin olun ki; zor zamanlarınızda paraşütünüz daima yanınızda olsun.” diyor. Yurtdışına çıkmadan önce, planlamanız gereken bir çok finansal karar olduğunu da unutmayın. Bu kararlar; birikimleriniz, yatırımlarınız ve aylıklarınızı içermektedir.

 

Yaklaşık 6-7 yıldır ailesi ile birlikte gezen, BootsnAll yazarı Jennifer Miller, ‘ Kararlılığı ve tutkusu olan her insanın, mekansız bir kariyere sahip olma şansına sahip olabileceğine dair inancım sonsuz’ diye belirtiyor. “Gereken iki şey: hayal gücünüz ve kararlılığınız!”

 

Bu makale  yfsmagazine.com’da Sarah Willis tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Motivasyonunuzu Düşüren 4 Sebep

Amerika’da işini sevenlerin oranı giderek azalıyor. Araştırmalar Amerika’da çalışanların %30’unun kendini işine bağlı hissettiği ve kariyerinden ilham aldığını…