Girişimciler X-Men’den Neler Öğrenebilir

İyiler her zaman kazanmaz ve kötüler her zaman kaybetmez. Dünya siyah beyaz değildir, ve eğer hayatınızda veya iş hayatınızda verdiğiniz kararların her zaman %100 doğru veya %100 yanlış olacağını düşünüyorsanız, başarılı olacak kararlar vermekte ve hareketler yapmakta zorlanacaksınız!

 

Bazen “başarı” gibi öznel terimleri ele aldığımızda, biraz ilhama ihtiyaç duyarız ve ben özellikle ilhamımı, gerek beyazperdede, gerekse tahıl kutusunun arkasında, her nerede bulduysam oradan alırım.

 

X-Men’in klasik “kötü adamıMagneto olağandışı bir yerde yabancı birinden başarı prensibini öğrenmek konusunda harika bir örnektir. Şüphesiz ki, görünüşte metali işlemek için manyetik alanlar oluşturup bu alanları ve elektromanyetik güç alanlarını kontrol ediyor, ama neden “kötü” bir adam olduğunu hiç merak ettiniz mi? Sorunun merkezinde, hareketin engellerle başa çıkmada doğru cevap olduğuna olan inancı vardı (ona göre, mutantlara nasıl davranıldığıydı).

 

Profesör X, klasik “iyi adam” barışçılığın ve eğitimin, fikir ayrılığı ile mücadeleye en iyi cevap olduğuna inanmıştır. Magneto’nun tercihi, başkasının neden farklı bir yol seçtiğine veya durumlara neden sizden farklı tepkiler verdiğine her zaman durup bakmanın neden önemli olduğunu bize gösteriyor. Eğer bir kararı neden verdiklerini anlayabiliyorsanız, kendi tepkinizde bunu dikkate alabilirsiniz.

 

Bu size avantaj sağlar.

 

Kötü kız Mystique bugün dikkate alınması gereken kendi dersini iletir. Eğer Mystique hakkında bir şeyler biliyorsanız, onun hızlı bir şekilde değiştiğini ve anlık gereksinimlere göre farklı şekillere büründüğünü de biliyorsunuzdur.

 

Nasıl Mystique gibi olabilirsiniz? Bir duruma bakıp, görünümünüzü, sözlerinizi, fikirlerinizi araya kaynayacak, ön plana çıkacak ve fark edilecek kadar değiştirebilir misiniz? O zeki ve hızlı. Günümüz dünyasında fırsatlar çabuk ortaya çıkar, çevik, değişmeye hazır olmaya ve bunlardan en iyi şekilde faydalanmaya alışmanız gerekecektir. Seçeneklerinizi veya bir fırsatın peşinden gidip gidemeyeceğinizi düşünmek için bir hafta ya da daha fazla zaman istediğiniz günler geride kalmıştır, o zamana kadar başkası o fırsatı havada kapacaktır.

 

Endişelenmeyin; X-Men dünyasında bütün dersler “kötü” adamlardan öğrenilmez.

 

Cyclops, lazer ışını odağıyla, savaş alanında X-Men takımının lideridir. Gözü gibi kendi de neyin yapılması gerektiğine odaklanır, lazer gibi olan odağını kullanır ve bir şeylerin olması için harekete geçer. Bugün insanların karşı karşıya olduğu en yaygın tehlikelerden biri, enerjilerini nereye verecekleri konusunda düşünmemeleridir. Çok görevlilik ön plana çıkar ve verilen kararların ve yapılan eylemlerin gücünün etkisi azalır ve insanlar etkisiz hale gelir.

 

Şu an X-Men hikayesindeki Yüksek Öğrenim Jean Gri Okulu’nda Müdür Yardımcısı olan Beast gibi olmayı da öğrenebiliriz. İnsanüstü bir güce ve dayanıklılığa sahiptir. Çeviktir ve süper refleksleri vardır.

 

Biz insanüstü bir güce ve dayanıklılığa sahip olamadığımız halde, zihin-vücut bağlantısı sağlayarak daha fazla başarılı olabiliriz. Vücudunuzu iyi besinlerle besleyin, düzenli egzersiz yapın, fiziksel zindeliğinizi arttırmak için sağlık hedefleri edinin, ama sürekli öğrenmeye istekli olmak için beyninize egzersiz yaptırmayı unutmayın. Öğrenme, bir lise veya üniversite diplomasıyla bir sınıfta başlamaz veya sona ermez. İster kitaplar okuyun, dehaların arasına katılın, sesli dersler dinleyin, halk eğitim kurslarına katılın, ister yeni bir beceri geliştirmek için okula gidin, öğrenme bitmemelidir ve başarılı insanlar bunu hayatları boyunca yaparlar.

 

Ve tabii Rogue da var.

 

Rogue tenden tene temas yolu ile güçleri, hatıraları ve hatta insanların kişiliklerini emebilir. Biz bunu yapamazken ve bu güçlerin onun başına açtığı tüm bu belayı istemezken, bizden önce yaşamış ve başarılı olmuş diğer insanlardan ders alabiliriz. Farklı endüstrilerdeki başarılı insanlardan hikayeler öğrenmek ve hem başarılarından hem de hatalarından ders çıkarmak önemlidir. Tekerleği yeniden icat etmeye ne gerek var ki? Anılarını, güçlerini (çok iyi oldukları şeyleri) ve hatta başarılı olmalarını sağlayan kişiliklerinin bir kısmını taklit ederek ve emerek, daha öncekinden çok daha hızlı bir şekilde başarılı olabiliriz.

 

Bu nedenle, eğer kulak verirseniz, X-Men bize başarı hakkında çok şey öğretebilir.

 

Magneto bize “düşmanımızın” aslında bizimkinden farklı bir seçeneği, farklı hayat koşulları ve farklı bir bakış açısı olabileceğini anlamayı öğretir. Mystique herhangi bir duruma nasıl adapte olacağınızı ve doğru yerde ve doğru zamanda olabilmeniz için nasıl hızlı olacağınızı modeller. Cyclops lazer odağı uygular, ve olayları gerçekleştirmek için harekete geçer. Beast sağlık ve hayat boyu öğrenme için söz vererek zihnine ve vücuduna dikkat eder ve Rogue bu dersleri zaten almış ve başarılı olmuş olanların hatıralarını, kişiliklerini ve yeteneklerini emmekte gücünü gösterir.

 

Bir sonraki X-Men filmini izlediğinizde, belki de bu sefer her şeyi biraz farklı göreceksiniz. Ararsanız, eminim ki kendi hayatınıza uygulayabileceğiniz daha bir çok gizli başarı dersi bulacaksınız. Tahıl kutusunu yeniden okumaktan daha iyi, değil mi?

 

Bu makale addicted2success.com’da Brian Horn tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir