Girişimcilerin Coca-Cola’dan Öğrenecekleri 5 Taktik

0
2388

Bazen en büyük şirketlerin bile basit fikirler olarak başladığını unuturuz. Bugün Coca Cola şirketi her gün 15 milyon doların üzerinde net kar elde ediyor – ama şirket ilk yıllarında para kaybetmişti.

 

1. Kar hemen elde edilmez

Genç şirketler gelişmek için zamana ihtiyaç duyduklarından, uzun çalışma saatleri ve daha az parasal ödüller vaad ederler. Zaman herhangi bir yatırımdan farksızdır aslında; eğer iyi harcanırsa karşılığını verecektir. Coca Cola’nın geçmişine bakacak olursak, John Pemberton şurup satışında ilk yıl 20 dolar kaybetti. O zamanlarda iyi para kazanamıyordu ama o işin temelini gelecekteki senelerde sağlam atmıştı. (ve o tarihten 100 yıl sonra da bu geçerli)

 

2. Başarısızlıklar yol üstündeki basamaklardır

Hata yaptığın her zaman başarıyla aranda daha az mesafe kaldı demektir. Bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenmenin en iyi yolu o konuda tamamen başarısız olmaktır. Ancak böyle onu nasıl daha farklı yapman gerektiğini öğrenebilirsin.

 

Kendini cesaretsiz hissetmene gerek yok. Sadece öğren ve yapış şeklini değiştir.

 

3. Değişime karşı durma

Pemberton’ın beyni şüphesiz korkunç görünen rahatsızlıklara çareydi – Sinir hastalıkları, histeri ve melankoli gibi. Eğer Coca Cola ürünlerini alkolsüz içecek olarak pazarlamasaydı, bugün geldiği devasa şirket konumuna gelme şansı hiç bir zaman olmazdı. Bir girişimci olarak dikkatlice tasarlanmış planlarının daha iyi fırsatları görmene engel olmasına izin verme.

 

4. Markalaşmak için hiçbir zaman erken değil

Zevkli ve zamansız bir imaja bağlı kalarak Coca Cola logosunu bir ikona dönüştürdü. Markan aslında işini başlattığın gün başlar. Bu yüzden en baştan beri planlı ve tutarlı ol.

 

5. Büyük düşün

Nike, Apple ve Coca Cola gibi markalar bilinçaltımıza büyük duygular ve fikirler empoz ederek yayıldı. Tabii ki bu şirketler milyonlarca dolar pazarlama bütçesine sahip ve muhtemelen sen buna sahip değilsin. Ama işin için insanları hangi duygu ve fikirlerle buluşturacağın hakkında sıkı bir vizyonun varsa bu kendini belli edecektir.

 

Dünyadaki en büyük marka

Bugün Coca Cola dünyadaki en büyük marka olarak biliniyor – ama o aslında yeni bir girişimle ortak bir noktaya sahip: Her şeyin bir girişimci ve bir fikirle başlamış olması. Coca Cola’nın hikayesini kendi işin için nasıl kullanacaksın?

 

Bu makale retireat21.com‘da David Aston tarafından 2011’de yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here