Girişimcilerin Hayat Kalitesini Yükseltecek 6 Öneri

Daha iyi bir iş sahibi, lider veya öngörücü olmanın yollarından biri daha mutlu olmaktır. Çünkü mutluluk daha az strese neden olur, esenliği artırır ve günlük enerjinizi yükseltir. İyi hissetmenin iş performansını artırdığına ise şaşırmamak gerek.

Bir girişimci olarak sürekli ve yüksek stres seviyelerinin performansını yavaşlatacağını muhtemelen biliyorsundur. Çok stresli olduğunda uyuyamazsın, konsantrasyonun bozulur, sabır ölçeğin çay fincanı kadar olur, strateji ve çözüm üretme yeteneğin düşer.

 

Daha iyi bir iş sahibi, lider veya öngörücü olmanın yollarından biri daha mutlu olmaktır. Çünkü mutluluk daha az strese neden olur, esenliği artırır ve günlük enerjinizi yükseltir. İyi hissetmenin iş performansını artırdığına ise şaşırmamak gerek.

 

Belki mutlu olmanın en iyi yolunun başarılı bir işe sahip olmak, daha fazla para kazanmak veya daha büyük bir eve taşınmak olduğunu ve – sadece daha mutlu olmak için daha çok çalışacağım diye düşünüyor olabilirsin. Bunlar doğru olarak sonuçlanmayacaktır. Muhtemelen Princeton araştırmasında, mutluluk kırılım noktasının yıllık gelir seviyesi 75.000 dolar (bugünkü değeri 83.000 dolar) ‘a tekabül ettiğini duymuşsundur. Bu rakamın üstüne çıkıldığında insanlar mutlu değildir. Bu yüzden biz mutluluğumuzu kazanılan dolarlara veya cemiyet statüsüyle ilişkilendiremeyiz.

 

Peki nasıl mantıklı bir şekilde mutlu olabilirsin? – dolayısıyla stresi azaltabilir, daha iyi uyuyabilir, daha keskin odaklanabilir, bir azizin sabrını gösterebilir veya etkili iş stratejileri ve çözümler üretebilirsin? Araştırmacılar mutluluğun insanlar arasında büyük ölçüde değiştiğini ve bu önemli farkın genetik faktörlerle ilişkili olduğunu savunuyor. Sana belli oranda miras kalan mutluluk potansiyelin var.

 

Diğer faktörlere bir göz atalım. Mutluluğa katkı sağlayan diğer bir önemli değişken kendi duyguların, aksiyonların ve davranışların,  sadece çok küçük bir bölümü dış etmenlerden kaynaklanıyor. Bu fikirleri birlikte ele aldığımızda para (arabalar, evler ve diğerleri) 83.000 dolar’ın altında olduğu zaman sadece mutluluğu satın alır. İnsanlar kolay uyum sağlayabilir. Biz zamanla şartlara çok iyi adapte olabiliyoruz. Bu yüzden daha az savurgan tatiller mutluluğumuzu etkilemez.

 

Hadi şimdi etkilendiğimiz etmenlere bakalım. Burada kendi düşünce, aksiyon ve davranışlarınızın nereden geldiği ve değiştirip geliştirebilecekleriniz vardır. İ

İşte araştırmacıların önerdiği mutluluğu yükselten ve stres seviyesini düşüren yaklaşımlar:

 

1. Günlük şükretme pratiği yap

Ulusal yüzme takımı ile çalışıyorken, çalışma kampları ve yarışmalar nedeniyle onlarla yolda çok zaman geçirdim. Bu durumlar stresli ve performans düşürücü olabilir. Günlük toplantılarımızda geliştirdiğimiz anahtar alışkanlık, o gün birinin başka birine yardım etmek için ne yaptığını söylemesiydi. Minnet duygusunu ifade etmek herkesin biraraya gelmesine yardım etti ve herkesin mutlu ve sağlıklı olmasını sağladı. Bilim şimdi buna destek oluyor. Herhangi bir şey için günlük şükran pratiği yapmak hayatın iyi yönlerini tanımanızı ve onları takdir etmenize yardım eder.

 

2. İlişkiler üzerinde zaman harca

Mutlu insanlar diğerleriyle derin ilişkiler kurmaya eğilimlidir. Bu yüzden her hafta arkadaşların ve ailenle daha derin ilişkiler kurmak için zaman yarat. Biriyle görüşmek için onu ara, çocuklarınla parka git, sevgilini yemeğe çıkar veya git ve bir arkadaşınla spor yap. İşi arka planda bırakarak kişisel ilişkiler geliştirmek iş performansı üzerinde pozitif etki yaratır.

 

3. Sahip olmak yerine deneyim satın al

Araştırmalar zor kazanılan paramızı deneyimler üzerine harcamanın uzun dönemli mutluluğumuzu artırdığını gösteriyor. Son zamanlarda sörf derslerine 150 dolar harcadım. Bu deneyimi çok sevdim ve bunu yıllarca şefkatle anacağım. Mağaza terapini hayatına daha eğlenceli deneyimler katarak yer değiştir.

 

4. Paranı veya zamanını gönüllü olarak paylaş

İnsanlara yardım ederek zamanına ve kaynaklarına katkı sağlamanın mutluluğu artırdığı saptanmıştır. Önemsediğin bir neden bul ve olaya dahil ol. Gerçekten mutlu hissederek fark yaratmanın ne kadar az para ve zaman aldığını görüp şaşıracaksın.

 

5. Egzersiz = Endorfin

Egzersiz esenliğin derin duygularının  ve neşenin – koşucuların zirvesi olarak da bilinen – ortaya çıkmasını sağlayan endorfin hormonlarını serbest bırakır. Günlük egzersiz mutluluğu geliştirmenin güçlü yollarından biridir. Bu deneyimi arkadaşlarınla antrenman yaparak çeşitlendir.  

 

6. Hayatla derin bir şekilde bütünleş

Biz dikkat dağınıklığı çağında yaşıyoruz. Sürekli gerçekleşen e-posta bombardımanı, mesajlar ve aramalar. Bu durum bizim aktivite ve deneyimlerle bütünleşmemize engel olur. Yemek sırasında veya spor yaparken telefonunu uzakta tut. Benim 5 yaşındaki kızım parktayken ve bir e-postama cevap yazıyorken Shrek’ten bir alıntı yaptı. “Senin işin benim problemim değil.” Bu paha biçilemez an bana onunlayken düşünceli ve anda olmam gerektiğini hatırlattı. Araştırmalar, dikkat dağıtıcıların bizi kendi mutluluğumuzdan ettiğini gösteriyor.

 

Eğer bu teknikleri çalışırsan, mutluluğunu çeşitlendirecek, enerjini yükseltecek, stres seviyeni düşürecek ve performansını hayatının bütün alanlarında artıracaksın – ve özellikle işinin başındayken.

 

Bu makale entrepreneur.com’da Greg Wells tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişiminizi Fonlamanın 3 Yolu

Girişiminizi gerçekleştirmek ve işletmenizi açmak için gerekli olan ilk sermayeyi bulmak işin en zor kısmıdır. Küçük işletme hayalinizi gerçeğe dönüştürmeniz için gerekli fonu sağlama yolunda kullanacağınız bazı ipuçları işte burada...