Girişimcilerin İzlemesi Gereken 20 Film

İzleyenlerin kolay anlayabileceği bir yol olduğundan filmler fantastik, bilim-kurgu olsun olmasın başkalarının hikayelerinden ders almak için mükemmel bir yöntemdir. Sizden önce gelen bu ender insanların neyi, nasıl yaptığını gösterdiklerinden bu hikayelerden öğrenecek çok şeyiniz var.

İzleyenlerin kolay anlayabileceği bir yol olduğundan filmler fantastik, bilim-kurgu olsun olmasın başkalarının hikayelerinden ders almak için mükemmel bir yöntemdir. Sizden önce gelen bu ender insanların neyi, nasıl yaptığını gösterdiklerinden bu hikayelerden öğrenecek çok şeyiniz var.


1.Baba (The Godfather)

Reddedemeyeceğiniz bir teklif.


Hayatımda okuduğum en iyi kitaptan esinlenerek yapılmış dünyanın en iyi filmlerinden biri. Baba; küçük bir aile işinin büyüyerek, her hesaba itiraz eden New York’taki en büyük organize suç örgütü olmasının hikayesi. Baba ve oğlu Michael Corleone ailenin işleri yürüten beyinleri ve bu film ülkenin en güçlü aile işlerinden biri olmak  için neler yapmanız gerektiği konusunda size işin içyüzünü gösteriyor.


2.Glengary Glen Ross

Yalan söyle. Aldat. Çal. Hepsi tek bir iş günü içinde.


Chicago’nun hızlı ilerleyen emlakçılık dünyasında, kimin en iyi olduğunu rekabet ve müşevvik belirliyor. İşte bu yüzden küçük bir satış rekabeti içindeler. Birincinin ödülü Cadillac El Dorado, ikincinin ödülü bir biftek bıçağı seti ve üçüncünün ödülü ise kovulmak. Bu kadar yüksek bahislerle ve baskıyla pazarlamacılar bu işte başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapmaya razı olduklarını gösteriyorlar ve filmin en ilgi çekici yanı işte tam da bu.


3.Borsa (
Wall Street)

Her hayalin bir bedeli vardır.


Genç ve hırslı bir borsacının hayatında, Bud Fox başarılı olmak için neredeyse her şeyi yapacak ve onun için, bu biraz da içerden alım satım yapmayı da kapsıyor. Başarı hırsı hayatınızı kapsadığında ve “Hırs iyidir” mottosu işlerinizi nasıl yapacağınızı etkilediğinde neler olacağını görün. Peki ya limitinize geldiğinizde ve sizden yapmayacağınız ya da yapamayacağınız bir şey yapmanızı istediklerinde ne olacak? Ve birdenbire olaylar öyle bir boyuta ulaşıyor ki, Fox yasadışı olduğu yetmezmiş gibi ahlaken utanç verici bir konuda yardım isteyecek duruma geliyor.

 

4.Oyun (The Game)

Oyun’da hiçbir kural yoktur.


Herşeyi olan birine ne alırsınız? Michael Douglas’ın canlandırdığı Nicholas Van Orton hayatını işine adamış ve bu yüzden biraz da olsa yalnız kalmış çok zengin San Francisco’lu bir borsacı. Kardeşi Conrad ona hayatının hediyesini vererek hayatının akışını ve dünyaya bakış açısını değiştirdi. Kötü şeyler ardarda geldiğinde hayatta asıl önemli olanın ne olduğunu sorgulamaya başlarsınız. İş, başarı ve para mı yoksa canlı kalmak mı?


5.Kazan Dairesi (Boiler Room)

Hareket duyguya sebep olur!


Babasını etkilemek için girdiği borsa işinde Queens Üniversitesi’ni terk etmiş bir kişi olan Seth Davis, bir süre sonra yüklü miktarda para kazanabileceğini fark eder. Diğer şirketlerden çok daha büyük olan komisyonlarıyla, kısa süre sonra Seth her şeyin anlatıldığı gibi olmadığını anlayıp para ve hırs mı yoksa ahlak ve kanunlara uymak mı ikilemiyle yüzleşmek zorunda kalır. Bu işe yeni başlayan her genç borsacıya olabileceği gibi vicdani ikilemlerle karşılaşmak gayet olası ve filmde bu konuyla başa çıkma yöntemleri çok göz açıcı.


6.Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire)

Hayatının geri kalanı şimdi başlıyor.


Güzel bir eş, güçlü müşteriler ve çokça saygıyla hayatının zirvesinde olan bir adamın öyküsü bu. Ama sonra bir adım geri atıp, her şeyi sorgulamaya karar verdi ve yeni fikirlerini şirketin önüne sunduğunda bu onun her şeyini kaybetmesine sebep oldu. Sadece bir sadık müşterisi haricinde herkes ona sırtını döndü, Rod Tidwell. Oturduğunuz yerden Jerry’nin hayatta ve işinde neyin önemli olduğunu incelemesini ve her şeyi eskiden olduğu haline geri getirmeye çalışmasını izleyeceksiniz. Ama bu defa her şey olması gerektiği gibi yapılacak.


7.Takas (Trading Places)

İki yabancı insanı alın, birini zengin ve diğerini fakir hale getirin. Onlar yerini takas ettiğinde çıkan eğlenceyi arkanıza yaslanın ve izleyin.

 

Bir zengini ve bir fakiri alıp yerlerini değiştirdiğinizde neler olur? İki kardeş ve mal komisyonculuğu firması sahibi Mortimer ve Randolph Duke’un yürüttüğü bu sosyal deney, yerleri takas edilen ikili tanıştırıldığında daha da ilgi çekici bir hal alıyor. Hayatlarını kökünden değiştiren bu olaydan sonra ikili için geriye önemli bir soruyu cevaplamak kalıyor; dostluk ve aşk mı yoksa güç ve para mı?


8.Ofis Çılgınlığı (Office Space)

Çalışmak berbat bir şey.


Sizi mutluluktan uçan bir hale getirdikten hemen sonra hipnoterapistiniz ölürse, elinizde olmadan hayata bakış açınız değişiyor tabii. Eğer bu kurumsal dünyada sahip olduğunuz işinizi ve masanızı bırakıp gitmek için yeterli motivasyonu sağlayacak bir film arıyorsanız, işte buldunuz. Peter Gibbons işleri gevşetip, kendi bildiği gibi yapmaya başlayınca elinde olmadan terfi olmaya başlamış bir adam. İşte tam da bu umursamaz yapısı onu şirketten çok miktarda para çalınca belalar da düşündüğünden çok daha büyük oranda ortaya çıkmaya başlıyor.


9.Umudunu Kaybetme (
Pursuit of Happyness)

Gerçek bir hayat hikayesi.


Bu satamadığı bir ürüne çok inanıp, evini, eşini ve parasını kaybedip sonunda sadece kendisi ve oğluyla kalan bir adamın gerçek hayat hikayesi. Sadece bu bile öğrenecek yeterli bir ders iken, bu noktadan sonra attığı adımlar onu bambaşka biri haline getirdi. Bütün garipliklerine rağmen, borsacı olabilmek için gönüllü stajerlik işine başlayıp sonunda tek bir iş için kendi akranlarına karşı savaşacak. İzledikten sonra kendi iş hayatınızda yaşadığınız problemlerle yüzleşeceğiniz ve size düşüncelere itecek gerçek ve güçlü bir hikaye.


10.Sıkıysa Yakala (
Catch Me If You Can)

Gerçek bir hırsızlık hikayesi.


Yine gerçek bir hayat hikayesi. Yaptığı sahte çekleri bozdurabilmek için girdiği uçak pilotu, doktor, avukat ve tarih profesörü rollerine tamamıyla bürünebilen genç bir dolandırıcı adamın gerçek öyküsü. Filmi ve Frank Abegnale Jr.’ın hayatını bu kadar harika yapan şey ise insanların alışık olduğundan daha fazla zorlu şartlar ve stresin altında çok fazla şey yapabilmesi. Yasadışı ya da değil, iş iştir ve Frank yaptığı işte en iyilerden biriydi.

 

11.Rocky

Onun bütün hayatı milyonda bir olan bir ihtimaldi.


Hiçlikten gelip biri olmayı, hatta onda da çok büyük biri olmayı başaran bir adamın hikayesi. Rocky’nin işin içine koyduğu azimle gerçekten ilham verici bir yapım ama film hakkında en sevdiğim şey bu değil. En sevdiğim kısım, filmin yapılmasının arkasındaki hikaye ve Sylvester Stalone’un o noktaya kadarki hayatı. Bütün senaryoyu 24 saatte yazdı ama o kadar parasızdı ki en yakın arkadaşı olan köpeğini, bir tekel bayii önünde 50 dolara satmak zorunda kaldı.

 
Hikayeyi değiştiren kısım ise, aylarca filmi satmaya çalıştıktan sonra 100,000 dolarlık bir teklif aldı, ama Rocky’yi o oynamayacaktı. Yemek yemeye bile zar zor para bulan Sylvester için büyük bir problem olsa da aktör olmak onun tek hayali olduğu için, teklifi reddetti. 400,000 gibi büyük rakamlar dahi gelmesine rağmen sadece Rocky’yi oynamak istediği için onları reddetmeye devam etti. Nihayetinde, Rocky’yi oynayabileceği bir teklif gelmişti ama sadece 25,000 pound karşılığında bu teklifi kabul etti.

 
Bundan sonra yaptığı ilk şey o tekel bayiine gidip köpeğini geri almak olmuştu ama bu ona 15,000 dolara ve köpeğini sattığı adama filmde bir role patladı. Her şeye rağmen, Sylvester çok büyük bir star oldu ve Rocky en iyi film Oscar’ını kazandı. Ve bütün bunlar sadece o hayalinin peşinden koştuğu için gerçek oldu.

 

12.Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption)

Korku seni hapseder. Umut ise seni özgürleştirir.

 

Bu tüm zamanların en iyi filmi ve okuyucularımızın çoğunun bunu izlediğini biliyorum çünkü bu filmin büyüklüğü tartışılamaz. Filmin konusu hayal edilebilecek en kötü pozisyonda başarıya ulaşmış bir insanın hikayesi. Onu aldatan eşinin öldürülmesi olayı üstüne kaldıktan sonra yanlışlıkla hapse giren bir adam. Andy, içeride dönen başka dolapların içinden arkadaşlar yaparak olabilecek en kötü durumdan düşünülebilecek en iyi şekilden daha iyi bir durumda başarıya ulaşmıştır.

 

13.Sosyal Ağ (The Social Network)

Birkaç düşman kazanmadan 500 milyon arkadaş kazanamazsınız

 

Bu genç, başarılı ve akıllı bir insanın hikayesi. Fakat bu sefer film en genç milyarder olan Facebookun kurucusu ve sahibi olan Mark Zuckerberg’in gerçek hikayesini anlatıyor. Hikaye gerçekten müthiş ve bu film sayesinde Zuckerberg iyice ünlü olmuştur. Zuckerberg filmde kibirli ve yüksek potansiyeli olan bir Harvard Üniversitesi öğrencisi olarak gözüküyor. O ülkesinin en prestijli e-mail adreslerinden olan  Harvard mail adreslerine özel bir sosyal ağ açıyor ve gerisini zaten hepimiz biliyoruz.

 

14.Silikon Vadisinin Korsanları (The Pirates of the Silicon Valley)

İyi sanatçılar kopyalar… Büyük sanatçılar ise çalarlar

 

Teknolojide Microsoft ve Apple’dan daha büyük firmalar yok ve bu onların hikayesi. Bu belgesel tarzı müthiş film onların aralarındaki rekabeti ve bugünkü büyük firma haline gelişlerini anlatıyor. Film günümüzde biraz eskimiş de olsa ve hatta Sosyal Ağ filmi ile biraz bağlantılı da olsa hala bize birçok noktada ders ve değerli bilgi veriyor. Sonuç olarak onlar kadar güçlü olmak istiyorsanız özel bir insan olmanız gerekir.

 

15.Forrest Gump

Bir hayat hikayesi.

 

Bu hayatı istediği gibi yaşarken kazara fenomen bir şekilde başarılı olan basit ama iyi niyetli bir adamın hikayesi. O madalyalar kazandı, profesyonel bir pin-pon oyuncusu oldu, koşuya çıktı, çok büyük bir karides şirketinin sahibi oldu ve ülke çapında birçok insanı etkiledi. Forrest’in bu basit doğası  bize bir şeyleri çalışır hale getirmek için çok zeki olmamız gerekmediğini sadece denememiz gerektiğini öğretmektedir.

 

16.Beyaz Şeytan (Blow)

Gerçek bir hikayeden alınmıştır.

 

Gerçek bir hikayeye dayanan başka bir mükemmel film. Bu sefer bir öncekinden biraz daha yasadışı olan film George Jung’ı ve onun kokain satıcılığı kariyerini ele almaktadır. İşlere küçük boyutlu ot satışı ile başladı ve zamanla kendisi kokain ile tanıştı ve her şey burada patladı. Kendisinin 1970’lerde kokain ticaretinin %85’ini elinde bulundurduğu rivayet edilmekte, bu da onu çok güçlü ve başarılı bir adam yapmaktadır. Bu film tam olarak onun bunu nasıl başardığını anlatmaktadır.

 

17.Kirli, Çürük ve Adi (Dirty Rotten Scoundrels)

İyi çocuklar her zaman sonuncu olur. Kazananlar ile tanışın.

 

Bu biri küçük ve biri büyük olmak üzere iki dolandırıcı adamın ve onların ikisi için de büyük olmayan ufak bir  şehirdeki rekabetlerinin hikayesi. Onlar kaybedenin şehri terk edeceği ve işleri kazananın devralmasına izin vereceği bir iddiaya girerler. Tek problem iddianın genç bir kadın hedeften 50 bin dolar para almak olmasıdır. Amaca önce ulaşmak için birbiriyle rekabet eden bu iki adamın kafa yapısını film size esprili bir biçimde sunarak anlamanızı sağlıyor.

 

18.Göklerin Hakimi (The Aviator)

Kimi insanlar geleceği hayal eder. O hayalini gerçekleştirdi.

 

Bu biyografi yönetmen ve pilot Howard Hughes’in 1920’lerin sonundan 1940’ların ortasına kadar olan kariyerini anlatmaktadır. Onu büyük yapan şey kazandığı ya da harcadığı para değil detaylara olan dikkati ve mükemmeliyetçi yapısı ile rakiplerinin önüne çıkmasıdır. O rakip firmalar ve söylentiler gibi yoluna çıkan bir sürü engel ile karşılaştı fakat hiçbir şey onu olmak istediği kişi olmaktan alıkoyamadı.

 

19.Riskli İş (Risky Business)

Risk almamanın da kendine göre zamanı vardır fakat bazen riskli iş yapmak zorundasınız.

 

Babasının Porsche’unu alıp gezmeye çıkıp ardından çok paraya ihtiyacı olduğunu hissettikten sonra bunu toplamak için çok yaratıcı bir yöntem yaratan birinin hikayesi. Onun ailesi uzaktaydı ve sorumlulukları da uzaktaydı. Joey arkadaşlarına ve onların para kaynaklarına baktıktan sonra bunun o kadar da kolay olmadığını fark etti. Hızlı para yapmak isteyen birinin nelere girişebileceğini gösteren ilginç bir hikaye.

 

20.Şirket (The Corporation)

 

Bu film bir işi yasal yollardan yapmaya çalıştığınız zaman neler olduğunu size iyi ve uzun bir şekilde gösteriyor. Bir kişinin ana amacı hisse senedi sahiplerine para kazandırmak olduğunda neler olur? İnsanlar bir süre sonra vicdansızca hareket etmeye başlar ve bu Dünya’yı, bizim geleceğimizi ve şirkette çalışan insanları etkiler. Bu sadece kötü şirketler hakkında bir film değil ayrıca sahip olduğumuz her şeyi onlara kaptırmamamız için ne gerektiğini bize gösteren bir film. Bu filmi sinemada izlemiştim ve tekrardan izlenmeye değer. Kesinlikle bakış açınızı değiştirecek bir film.

 

Bu makale incomediary.com’da Joshua Dunlop tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Tel Aviv Google

Pandeminin bitmesiyle birlikte 2 yıllık fellow programının içerisinde bulunan İsrail gezisini Fellow’lar ve GİRVAK ekibi ile birlikte gerçekleştirdik.…