Girişimcilerin Kendilerine Sorması Gereken 4 Soru

6
5308

Soru sormak, meraklı zihnin bir göstergesidir. İşinin erbabı her girişimci, bir işe başlamadan önce pek çok soru sorar ve çıktığı yolculuk boyunca da soru sormaya devam eder. En zor sorular, insanın kendine sorduğu sorulardır; bu yüzden kendinize soru sormaya devam edin ve kendi verdiğiniz cevapları da iyi dinleyin.

 

Beni en çok endişelendiren girişimciler, kendilerini ortaya çıkarmaktan korkanlar.

 

Bence neredeyse herkes başarılı bir iş girişiminde bulunabilir. Ancak bu cesaret gerektirir ve kestirme bir yolu da yoktur. Yol boyunca zor günler olacağı kesin.

 

Daha önce birkaç şirket kurdum; şu anda da Aha!’nın (yol haritası yazılımı üreticisi) CEO’su ve kurucu ortağıyım. Aha!’yı kurduk çünkü proje yöneticilerinin de işlerini daha iyi yapmaları için iyi bir araca ihtiyaçları olduğunu gördük. Ben de yıllarca proje yöneticisi olarak çalıştım, bu yüzden bu işe girişmek benim için oldukça doğal gelişen bir süreçti.

 

Ve başkalarının da kendi işlerini kurmasına yardımcı olacak bir iş kurmayı gerçekten istedim.

 

En başından beri bu işte ilerleyebilmemiz için yanıtlamamız gereken önemli soruları ele aldık. Kendime sorduğum en önemli soru “Bu beni heyecanlandıran bir şey mi?” idi. Siz de kendinize aynı soruyu sormalısınız.  Eğer cevabınız “evet” ise kendinize şu soruyu sorarak devam etmelisiniz: “Önümüzdeki 10 yıl boyunca bu işte çalışmak istiyor muyum?”

 

Benim bu sorulara cevabımın “kesinlikle” olduğu aşikar çünkü bu işte üçüncü yılımız ve işi kurduğumuz Nisan 2013 tarihinde olduğumdan daha da heyecanlı hissediyorum. Şirketlerin sevilecek ürünleri ortaya çıkarırken daha iyi ürün stratejileri oluşturmalarına ve görsel yol haritaları yaratmalarına yardımcı olmak karlı olduğu kadar keyif de verici.

 

İşinizi zaten kurmuş olsanız bile sizi de kendinize bu tip sorular sormaya ve bu sorulara dürüstçe cevap vermeye davet ediyorum. Kendi motivasyon kaynağınızı ve kararlığınızı bilmeniz gerekir, çünkü harcadığınız zamanı asla geri getiremezsiniz. Cevaplarınız size ne istediğinizi anlatacak ve planlarınızı gözden geçirmenize yardımcı olacak.

 

1. Neden bir iş kurmak istiyorum?

Nedenlerinizi dikkatle gözden geçirin. Belki hayatınız boyunca başkaları için çalışma fikrine katlanamıyorsunuz, belki de girişimcilerin hayat tarzları size cazip geliyor. Bunun zenginliğe ulaşmanın bir yolu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yoksa başkalarına yardım etmeye ihtiyacınız mı var?

 

Kendinize karşı dürüst olun. Cevaplarınız işleriniz kötü gittiğinde bile (ki gidebilir) sizi ayakta tutmak için yeteri kadar etkili olmalı.

 

2. Güçlü yönlerim neler?

Güçlü yönlerinizi anlamak, ne tür bir iş kurmanız gerektiğini anlamanızı sağlayacak. Güçlü yönleriniz ve sevdiğiniz şeyler doğrultusunda bir iş kurun, sizin için uygun olmayan şeylerden uzak durun.

 

Pek çok insan sadece para kazanmak için iş kurar ve sonra yaptıkları işi aslında sevmediklerini fark ederler. Başarının pek çok şekli vardır, maddi kazanç elde etmek bunlardan sadece biridir.

 

3. Başarılı olmak için neleri bilmem gerekiyor?

İş kurmanın ne kadar uğraş gerektirdiğini araştırın. Benzer şirketlerin sahipleri nasıl bir eğitime ve alt yapıya sahipler? Onlarla konuşun ve şu anda oldukları yere nasıl geldiklerini öğrenin. İş en çok ne zaman uğraş gerektiriyor?

 

İş kurmak ne kadar paraya mal olacak ve sahip olmanız gereken izin ve sertifikalar neler? Bu pratik detayları bilmek, bu zorlu süreçte işin boyutlarını anlamanızı sağlayacak.

 

4. Planım ne olacak?

Bir sonraki göreviniz, nereye gitmek istediğinizi planlamak ve hedeflediğiniz yere gitme yolunda adımlar atmaya başlamak. Eğer vizyonunuz bir restoran sahibi olmaksa, çok iyi bir restoran bulun ve hayranı olduğunuz aşçının yanında işi öğrenin.

 

Eğer restoran sahibi olmak hayalinizse, önce bir restoranı yöneterek müşteri sadakati yaratmayla ve gıda sektörünün mali tarafıyla ilgili bilgi edinmelisiniz. Kendinizi benzer bir işin içine ne kadar sokarsanız kendi işinizi kurduğunuzda o kadar güvende hissedersiniz.

 

İşinizi kurduktan sonra da her zaman yeni sorular ortaya çıkacaktır. Bazen baş edemeyeceğiniz kadar çok sayıda soru olabilir. Ancak sürekli kendinize sormanız gereken soru şu:

 

Bu beni gerçekten mutlu ediyor mu? Başka bir şey yaparsam daha mı mutlu olurum?

 

Hem iyi hem kötü günler yaşayacaksınız. Bu temel soruya dönmek hem doğru yolda olup olmadığınızı  anlamanızı hem de kendinize karşı dürüst davranmanızı sağlayacak. Kendi işinizi kurmak sizi hayatta mutluluğa ulaştırabilir. Hepimizin de hedefi bu. Eğer doğru plan yaparsanız kurduğunuz iş sizi bu hedefe götürecektir.

 

Bu makale businessinsider.com’da Brian de Haaff ve Aha! tarafından 2015’te yayınlanan makaleden çevrilmiştir.

6 YORUMLAR

  1. Öncelikle biz girişimci gençlere bu yararlı yönlendirmeleri yaptığınız, alternatifleri kafamızda oluşturmamıza yardımcı olduğunuz ve bilinçlenmemizi sağladığınız için teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Ben 29 yaşında, 2 çocuk babası bir aile reisiyim. Küçük yaşlardan beri sorumluluk sahibi biri olarak kendi imkanlarımla satın aldığım bi danışmanlık ve dış.tic.ltd şirketi sahibiyim. Genelde sabahlara kadar düşünüp nasıl başarılı bi yolda ilerleyebilirim düşüncesiyle hiçbir destek almadan yapımı oluşturmaya çalışıyorum ama hala şirketimin ticaret odası tescilini ve adres naklini taşıyacağım bi ofisim yok. Ama yılmadan devam deceğim ve basaracağım. Biliyorum ki ne kadar sıkıntı yaşanırsa yaşansın, sabrın sonu selamet emeğimin sonu olumlu olacaktır. Tek bir sloganım var; GÜÇLÜ KOBİ GÜÇLÜ TÜRKİYE ve misyonla sonu ne olursa olsun devam edeceğim.

    • Merhaba Emrah bey. Ben 24 yaşındayım ve azimle yapmak istediğim bir projem var. Bu projemde tarihi bir olayı anlatan, bal mumu heykelleri ile oluşan görsel bir şölen oluşturmak istiyorum. Yapmak istediğim şey hem gelen ziyaretçileri etkilemek hem de bu düşüncenin yaygınlaşmasını sağlamak ve bunu bir tutku haline getirmek. Tarihi bir müze acmak icin projelerimin hepsi tam, tek sorunum maddiyat. Anlayacağınız üzere sermayem yok ve bunun yapılması büyük bir sermaye istiyor. Bu hususta yardım edebilir misiniz?

  2. Çalışmalarınızdan ve azminizden dolayı sizi kutlarım Emrah bey. Benim bir projem var, yapmış olduğum mekanik ekipmana patent alıp ticarileştirmek istiyorum. Konu elektrik enerjisi üretimi. Sizinle iletişime geçmek istiyorum.

    • Hasan bey uzun zamandır içerisinde aktif rol alacağım bir proje içinde olmaya çalışıyorum, ama bir türlü kabuğumdan sıyrılamadım. İlgilenirseniz eğer güvenilir insanlarla tanışmak, güzel işler yapmak istiyorum.

  3. Restoran açmak istemiyorum ama iş fikirlerimi çokta sunmak istemiyorum. İnsanlara fikirlerimi sununca başkalarının bunu çaldığını görmek beni üzüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here