Girişimcilik Ekosisteminin Gökkuşağı : STARTUP TURKEY

Dünyanın her yerinden girişimci ve yatırımcıları fikirlerini ve tecrübelerini paylaşmaları amacıyla bir araya getiren oldukça önemli ve kaliteli bir etkinlik olan Startup Turkey, bu yıl 25 – 28 Şubat tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşti. Biz de Girvak ailesi olarak oradaydık.

 

Programın içeriği oldukça yoğundu ve bizim için de çok verimli geçti. 25 Şubat VIP Dinner ile başlayan etkinliğe 26 Şubat sabahı Welcome Breakfast ile biz de dahil olma şansı yakaladık. Prof. Erhan ERKUT’un yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik Barış Aksoy, Victor Osyka, Tomasz Danis ve Joachim Behrendt tarafından gerçekleştirilen panelle devam etti. Ardından ilk defa deneyimleme fırsatı bulduğum speed networking kısmına geçildi ki benim için oldukça heyecan vericiydi. Birçok farklı ülkeden gelen girişimcilerle ve yatırımcılarla tanışmak ve fikir alışverişinde bulunmak, ben ve arkadaşlarım için oldukça önemli bir fırsattı. Yaklaşık bir buçuk saat süren bu bölümden sonra artık yavaş yavaş yorulmaya başlandı ve akşam yemeğine geçildi. Tabi ki yemek süresince , sonrasında ve gün boyunca kahve molalarında birçok yeni insanla tanışmaya ve fikir alışverişinde bulunmaya devam ettik (Beşiktaş – Liverpool maçını da unutmamak gerek :)). Aslında tüm gün ve gece bitmeyen harika bir network edinmemizi sağladı. Öyle ki hiçbirimiz bu sohbetleri bırakıp uyumaya gitmek istemedik.

 

Etkinliğin üçüncü gününe geldiğimizde de kahvaltıyla başlayan günümüz yine oldukça önemli tavsiyeler alarak, panellere katılarak , tanıştığımız girişimcilerle sohbet edip tecrübelerini dinleyerek ve önemli tüyolar alarak devam etti. Günün sonunda çeşitli girişim sunumları yapıldı. Finale kalan 15 girişim arasından Ferruh Mavituna’nın ekibiyle birlikte geliştirdiği web uygulamalarının güvenlik açıklarını tarayan ve raporlayan yazılım, Netsparker, birinci olurken sosyal oyun geliştiricisi Play3arabi ikinciliği ve Türkiye çıkışlı müzik platformu Cubic.fm de üçüncülüğü elde etti. Ardından Angel Investor Awards törenine geçildi ve yılın melek yatırımcısı ödülünü aynı zamanda Girişimcilik Vakfı mütevelli heyeti üyesi olan Joachim Behrendt aldı.

 

Etkinliğin dördüncü ve son günü de networking ile devam etti ve Startup Turkey 2015 son buldu.

 

Ben ve arkadaşlarım için inanılmaz derecede verimli ve heyecan verici geçen bu etkinlikte girişimcilik ekosisteminden birçok insanla tanıştık, kendimizi anlatma ve tavsiye alma fırsatı bulduk . Bunun yanı sıra bolca eğlendik (İstanbul ‘a dönmek istemedik 🙂 Özellikle konakladığımız tesis harikaydı). Her şeyi ile iyiki gitmişim dediğim bir organizasyondu. Unutmamam gereken bir nokta daha var ki , girişimcilikle ilgilenen veya bu sektörü tanımak isteyen birinin olabileceği en doğru yerde olduğum. Bütün bu fırsatları sağlayan artık aile olduğumuz Girişimcilik Vakfı’na teşekkürlerimle:)

 

Cemre ŞİRİN

Girişimcilik Vakfı Fellow 2014

 

Startup Turkey hakkında diğer yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Dezavantajı Avantaja Çevirme ve İkinci Şanslar

Tel Aviv’de gözlemlediğim en önemli noktalardan biri, girişimcilerin dezavantajı avantaja çevirebilme yetenekleriydi. Gezi sonrası bu ekosistemi birçok Fellow arkadaşım yazılarıyla sizlerle paylaştı. Bugün yazdıklarım bu gezi yazıları kadar öğretici olmasa da kotasını ilhamla doldurmuş bir yazı diyebiliriz.

Istanbul Talks Inspired

Istanbul Talks Inspired; ülkenin yükselen değeri girişimcilik ekosisteminde, Girişimcilik Vakfı ve Sipahiler Event Management tarafından düzenlenen en büyük etkinlik diyebilirim. Burada sadece ülke çapında kalmayarak global ağa hitap eden girişimciler de İstanbul’da konumlandı.