“Girişimcilik, Sosyal Katılımın Aracıdır!”

0
1737

Aramex kurucusu Fadi Ghandour, orta doğu hükümetlerinin ve özel sektörünün, eğer daha büyük ve iyi ekonomiler inşa etmek istiyorlarsa, bulundukları bölgelerde sosyal kapsamayı artırmak için harekete geçmeleri gerektiğinin altını çizdi.

 

Aynı zamanda Wamda’nın yönetim kurulu başkanı olan Ghandour, ‘Egypt the Future’ yatırım konferansında Şarm el-Şeyh’te hafta sonu boyunca sosyal kapsama üzerine konuşuyordu. Kısa panel tartışması süresince Ghandour, hükümetlerin özel sektörle bölgesel eğitim sistemlerinde reform yapmak için, çalışanlarının hangi becerilere sahip olmaları gerektiği konusu üzerinde durdu.

 

“Hükümetler özel sektörü gelişim süreçlerine ve eğitim süreçlerine dahil etmeliler” dedi.

 

Konferanstan sonraki bir röportajda Wamda’ya çocukların temel finans ve girişimcilik kavramlarını öğrenecekleri yerin okullar olması gerektiğini söyledi.

 

“Kaybolan bir nesil var, çünkü zaten ekonomik döngü içerisinde yer alan insanlara eğitim veremiyorsunuz” dedi ve kritik düşünme, İngilizce gibi önemli konuların orta doğu eğitiminde genelde dışarda bırakıldığını da ekledi.

 

Ghandour, ekonomi ölçütünün mikro ucunda bulunan girişimcilerin, iş adamlarının ve iş kadınlarının temel okuryazarlık, banka süreçlerini anlama yetisi, paranın nasıl idare edilmesi gerektiği ve çalıştıkları pazarların gerektirdikleri konusunda temel bilgilere ihtiyaçları olduğunu söyledi. Küçük yaşta temel iş kavramlarını öğrenen çocukların ilerde girişimci olma ihtimallerinin arttığının kanıtlandığını da ekledi.

 

İşte Finansal Kapsama

 

Eğitim okulda durmak zorunda değil. Mısır’da bir girişim, mikro ve küçük iş adamlarını ve iş kadınları için, bir iş yürütürken onlar için temel bilgiye dayalı fırsatlar yaratmak konusunda çalışıyor.

 

Bu hafta Ennota, İskenderiye İşletmeler Birliği ve Aswan İşletmeler Birliği müşterisi olan mikro-girişimciler için bir pilot programı da içeren bir finansal yönetim yazılımını piyasaya sürüyor.

 

Kurucu Mohamed Hamada, “Yazılım, şu anda kalem ve kağıt kullanan insanlar için. Kağıt ve kalem kullanmak onlara uzun vadede zarar verebiliyor. Amacımız, iş sahipleriniz işletmeleri hakkında daha iyi bilgiye sahip olmalarını sağlamak” dedi.

 

Geçtiğimiz Nisan ayında 500-600 kadar kullanıcıya beta sürüm olarak sunulan uygulama, kullanıcıların dahili eğitim materyallerini kullanarak daha detaylı finansal yönetim araçlarının “kilidini çözebildikleri” temel bir finansal yönetim sistemi.

 

Hamada, mikro ve küçük iş adamı ve iş kadınları arasında finansal okuryazarlığı arttırmayı umuyor ve böylece kendi işlerini daha iyi anlamalarını ve etraflarındaki ekonomiye katılabilmelerini diliyor.

 

Ghandour, firmaların Ennota gibi sosyal farkındalık sahibi işletme örneklerini takip etmelerinin zamanının geldiğine ikna oldu ve resmi ekonomiye daha fazla insanın katılımını sağlamak için aktif bir şekilde daha geniş işletme ekosistemine destek vermeye başladı.

 

“Küçük işletmeleri aktif hale getirmenin yolu onların ürünlerini almaktır” dedi ve ekledi: “Özel sektörün yozlaşmış ve sadece yüzde 1’e hizmet eden şeklinde bir itibara sahip olmasını istemiyoruz.”

 

“Özel sektör, toplumun refah düzeyinin önemli olduğunu anlamaya başladı.”

 

Stajyerlik ve Çıraklık

 

Ghandour, girişimciler için hükümet garantili olan mikro ve küçük kredilerin, finansa erişimi ve geçim kaynağı oluşturmayı kolaylaştırarak, sosyal kapsamayı geliştirebileceğini; ancak diğer taraftan da Orta Doğu’da staj imkanlarının arttırılması gerektiğini söyledi.

 

Wamda’ya “Mezun olan bu çocukların çoğu iş pazarını anlamıyorlar.” dedi ve ekledi: “Bu bölgede staj kültürü yok.”

 

Özel sektör yalnızca açılım yapmak ve staj imkanları sunmaya başlamakla kalmamalı, aynı zamanda üniversiteler de firmalarla ikili ilişkiye girerek öğrencilerine işletmenin nasıl çalıştığına dair gerçek bir deneyim yaşatmalılar.

 

“Mezuniyet için staj yapılmasının zorunlu kılınması, genç insanlara iş hayatını daha iyi anlama –ve haliyle daha iyi yer alma- fırsatı vermekle kalmayacak; aynı zamanda işletmelere de yeni mezunları işe alma konusunda açılım yapma şansı tanıyacak.” dedi.

 

Orta Doğu Siyaseti Tahrir Enstitüsü ekonomisti Mohamed El Dahshan “girişim çıraklığını” destekledi.

 

“Özel sektör girişimcileri destekleyen organizasyonların eksikliklerini “girişim çıraklığı”yla doldurmalıdır.” dedi.

 

Küçük firmalar büyük bir işletme içerisinde aynı alanda çalışacak şekilde tasarlanabilirler; böylece küçük firmalar bağlantı ağlarına ve sektörle ilgili kurumsal bilgiye erişim sağlayabilirler.

 

Wamda’ya “Birçok insan girişimciliği entelektüel bir şey gibi görüyor” dedi. Bilgi ve teknoloji tabanlı firmaların üzerilerindeki ilginin, onlar gelişmiş sektörlerde yer alsalar da, girişimciliğin caddedeki sıradan adam yerine “havalı tiplerle” ilişkilendirilmesi anlamına geldiğini söyledi.

 

Bu makale  17 Mart 2015 tarihinde wamda.com’da yayınlanan rapordan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here