Girişimcilik Üzerine Kısa Notlar

Merhabalar,

Global Girişimcilik Haftası kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi BAMBU Ön Kuluçka Merkezi ile birlikte düzenlenen etkinlikte DEPARK ofislerinde çalışmalarını yürüten PiA-QA Yöneticisi Hakan Kayış’ı dinlemiştik. Bu etkinlikte aldığım notları sizinle paylaşmak istiyorum:

1-Rekabetin Önemi

Rekabet varsa hızlı düşünmelisiniz. Rakibinizden geri kalmamak için işlerinizi erteleyemezsiniz. Performansınızın limitlerinin zorlanacağı aşikar ancak sonuçları rekabetin olmadığı bir duruma göre çok daha iyi olacaktır. Rekabet yoksa rehavet olur.

2-Alternatifleri Yaşatma

Büyük firmalar hizmet alacakları alanda birden fazla firmayla çalışırlar. Böylece hem bir firmaya bağlı kalma sorunu yaşamazlar hem de diğer firmalarında hayatta kalmasını sağlayarak rekabeti korurlar ve gelişime aracı olurlar. Hayatımızda bu yaptığımız bir şey. Bunu bilinçsizce yapmaktansa bilinçli yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

3-Şeytanın Avukatlığı

İş fikrinize olan inancınız bazı noktaları görmezden gelmenizi veya yanlış algılamanıza sebep olabilir. Şeytanın avukatlığını yapmanız veya otoritelerce bu avukatlık hizmetini almanız çok önemlidir. Kendiniz de bir iş modeli kanvası hazırlayarak fikrin gelişmesinde objektif davranmalı ve doğru soruları sormalısınız. Belki de dümeni olmayan bir gemi hayal ediyorsunuz.

4-Mutlu Olun

Mutlu olacağınız hayatı yaşayın. O hayat için çalışmaya şimdiden başlayın. Hayat ertelemeye gelmez. Sorumluluğunuzun yaşınız ilerledikçe  daha da artacağını unutmayın. Bugünden çizginizi belirleyin ve harekete geçin çünkü gelecekte o çizgiyi yakalamak zor hatta imkansız olabilir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Problemden değil, hayalden başla!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]2018 ağustosun sonlarına doğru Santos, Brezilya’da katıldığım Oasis programında bana söylenen bu cümle karşısında oldukça şaşkınlık yaşamıştım. Tüm…