Girişimcilik Vakfı Fellow Programı ile Sen de Kendi Yolunu Çiz!

“Siz başkaları için hayatını yaşayanlardan mısınız yoksa kendi hayatını yaşayanlardan mı? Peki kendinizi yaşamak istiyor musunuz?”

 

-Evet, kendimi yaşamak istiyorum diyorsanız lütfen yazıyı okumaya devam edin aksi takdirde bu yazı sizi ilgilendirmiyor. Bu yazıda formüller tavsiyeler yok .Sadece içinizdeki potansiyelin farkına varmanıza yardımcı olacak birkaç yol var. Bunlar için ise sadece 10 dakikanızı ayırmanızı istiyorum. Pişman olmayacağınıza söz veriyorum. Hazır mısınız?

 

“Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşayamaz.”

Victor Hugo

 

Şimdi lütfen elinize kağıt kalem alın ve aşağıdaki üç soruyu kendinize sorarak cevaplayın.

 

Hayattaki Amacınız ne?

Değerleriniz nedir?

Gelecek Hayaliniz nedir?

 

Peki neden bu üç soru? Çünkü nerden başlayacağımızı ve nasıl yapabileceğimizi bilmiyoruz. Aslında cevaplar uzakta değil kendimizde. Metin Hara’nın dediği en güzel cümlelerden biri olan “KENDİMİZİ İDRAK ETMEK” işte tam bu demek.

 

Şu anki mutsuzluğunuzdan bahsedelim birazcık. İki neden var aslında: Bunlardan ilki hayatın size yaşattığı veya dayattığı zor koşullar, ikincisi ise kolaya kaçmak, olmaya değil sahip olmaya çalışmak. Burada ilkini çözmek için psikanaliz vb. yollar gerekiyor. Benim değinmek istediğim asıl konu ikincisi. İşte tam burada çözüm için uzağa değil en yakına, kendimize bakmak gerekli. Araştırmalara göre günümüzdeki intiharların ortak bir noktası var: “Hayattan zevk alamayıp, amacını kaybetmek” Evet sahip olmak sizi bir yere kadar tatmin edip mutlu edebilir ama ya sonra?

 

Size şu soruyu sormak istiyorum: Gerçekten mutlu musunuz? Sıkılıyorum kelimesini çok mu dillendiriyorsunuz? O zaman size şunu söyleyebilirim: Mutluluk hormonunuzu sahip olduklarınıza bağlamak yerine kendi kendinize salgıladığınızdaki coşkuyu hiçbir yerde bulamayacağınız nörobilimciler tarafından kanıtlanmış durumda. Bu da kendiniz ile yapacağınız psikolojik kontrat aslında. Kendinize gerçekten mutlu olmak istediğinizi ve bunun için gerekenleri yapacağınıza söz veriyorsanız devam edebiliriz.

 

Şimdi yukarıdaki 3 soruyu takiben belki bazılarınızın bildiği belki bazılarınızın yeni duyacağı ve işinize çok yarayabileceğini düşündüğüm bir modelden bahsetmek istiyorum. Simon Sinek’ın Golden Circle diyagramı(İnsan motivasyonun Altın Çemberi olarak da adlandırabiliriz). Bu çember kalbinizdeki nedenden yola çıkarak onu nasıl gerçekleştirebileceğinize ışık tutuyor. (Dilerseniz kendisinin TedTalk’u burada https://www.youtube.com/watch?v=qp0HIF3S)

 

0 Shares:
1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Aç Karnına Sanayileşilmez

Türkiye’de 80’li yıllardan sonra Özal dönemiyle sanayileşme ve ihracat önemli bir ivme kazandı. Doğru bir pazar olarak Avrupa veya Amerika değil Ortadoğu ve Kuzey Afrika hedef alındı. Gelişen teknoloji ve artan üretim o dönem için refahımızı arttırdı. Fakat bir ayrıntı vardı ki bu harikulade gelişimi temelsiz bıraktı.

Nasıl Başlasak?

Fikirlerimi hayata geçirme serüvenimde kendime sorduğum ilk soru; “Girişimciliğin gençler arasında yaygın ve tercih edilebilir bir yönelim/alan olmadığı;…

Bilim, Üniversite-Sanayi İşibirliği ve Girişimcilik

Bilim, üniversite sanayi işbirliği ve girişimcilik. Bu üç kelime, girişimci olmak isteyen bir kimyager adayı olan benim aklımdan uzun zamandır çıkmayan ve nasıl birleştireceğimi düşündüğüm kelimeler. Bu yazımda da bu konularda bir aday olarak aslında kendi içimdeki düşüncelerle sizleri tanıştıracağım.