GİRİŞİMCİLİKTE RİSK!

Risk alma neredeyse girişimcilikle eş anlamlıdır. Kendi işinizi başlatmak ve desteklemek için kariyerinizi, kişisel maliyetlerinizi ve hatta zihinsel sağlığınızı tehlikeye atmanız gerekir. Çoğunlukla kendi kararlarınızı verme ve kendi kaderinizden sorumlu olma olasılığı buna değer. Ancak girişimci olarak başarılı olursanız, beraberinde gelen riskler ve zorluklara hazırlıklı olmanız gerekir. Aşağıdakiler, her girişimcinin fikirden devam eden gelişmeye kadar alması gereken 3 risktir:

Sabit maaştan vazgeçme: İş sahibi olmanın dünyasına girmeden önce şimdiki işinize ve bazı durumlarda kariyerinize veda etmelisiniz. Bazı insanlar yedekleme planının lüksüne sahip olurlar – işiniz bağımsız işinizde iyi gitmemesi durumunda kariyerinizi devam ettirmek için bir seçenek.

  • Başka bir yerde çalışırken girişiminizi geliştirmek, girişimcilerin çoğu için riskli bir seçimdir. Kişisel gelirinizin, özellikle de şirketinizin varoluşunun ilk birkaç ayında ve yıllarında hiçbir garantisi yoktur ve muhtemelen alternatif bir gelir grubunu güvenceye almak veya sürdürmek için çok meşgulsünüz.

Kişisel sermayeyi feda etmek: Bazı girişimciler, yalnızca dış kaynaklara dayanan girişimlerine başlayabilirler. Bu genellikle melek yatırımcı katkıları, devlet teşvikleri ve kredilerden oluşan bir koleksiyon ve kitle fonlaması kampanyalarından elde edilen sonuçlar anlamına gelir. Ancak birçok girişimcinin işlerin başlamasına yardımcı olmak için kendi banka hesaplarına ve kişisel birikimlerine de dalması gerekiyor.

Nakit akışına güvenmek : Bir kredi limitiniz olsa bile, düzenli nakit akışı sağlamak zor ve streslidir. Kârlı bir yıl için kendinizi konumlandırabilir, ancak geliriniz zamanında eşleşemez veya maliyetlerinizi aşmazsa, gün be gün ihtiyaçlarınızla mücadele edebilirsiniz. Faturalar hızlı bir şekilde toplanabilir ve giden nakit akışınızı desteklemek için yeterli gelire sahip değilseniz, maaş çekleri için kısa vadede para çekebilir veya acil durum fonlarına girmeye zorlayabilirsiniz. Günlük ya da en azından haftalık olarak ele almaya hazır olmalısınız.

Riskler sizi girişimciliğin peşinden uzaklaştırmamalı. Girişimci olarak karşılaşacağınız risklerden kaçınmanın bir yolu yoktur, ancak onları tanıyarak bunları hazırlayıp azaltabilirsiniz.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Dezavantajı Avantaja Çevirme ve İkinci Şanslar

Tel Aviv’de gözlemlediğim en önemli noktalardan biri, girişimcilerin dezavantajı avantaja çevirebilme yetenekleriydi. Gezi sonrası bu ekosistemi birçok Fellow arkadaşım yazılarıyla sizlerle paylaştı. Bugün yazdıklarım bu gezi yazıları kadar öğretici olmasa da kotasını ilhamla doldurmuş bir yazı diyebiliriz.