Girişimin Magazini GİRMAG MART 2019

0
2166

Mart ayı için Türkiye Girişimcilik Ekosistemi yatırımlar ve rakipler için yeni ürünleri piyasaya çıkarma ayı desek çok doğru olur. Dünya’da da birleşmeler ve satın alımlar için çok güzel bir ay oldu. Kimi girişimlerin yeni yatırımlarını açıkladığı kimi girişimlerin de satın alımlar ve birleşmeleri duyurduğu bu aydaki gelişmeleri keyifle okumanız dileğiyle.

  • Chobani şirketinin Kurucusu Hamdi Ulukaya’nın her sene Türkiye’den Girişimci Adayları ve Startuplar için düzenlediği girişimcilik programı olan Ulukaya Girişimi’nin 3-17 Haziran’da New York’da düzenleyeceği programa gitmeyi hak kazanan Girişimci Adayları ve Startuplar belli oldu. Programa 30.448 Girişimci Adayı 4.653 Startup başvurdu. 24 Girişimci Adayı 12 Startup finale kalarak Amerika yolculuğu için hazırlanmaya başladı. Türkiye Girişimcilk Vakfı Fellow’u Halit Tekin’de New York’a gitme hakkı kazanan 24 Girişimci Adayından biri oldu. Bu uzun ve güzel yolculuk da kendisine de başarılar ve bol şans diliyoruz.
  • Günümüz müzik dünyasının en popüler isimlerinin başında yer alan Kanada’lı aktör ve müzisyen Drake, bir yatırım ile karşımıza çıktı. Çıkan haberlere göre Silikon Vadisi’nin ünlü yatırımcıları arasına katılan ünlü rap yıldızı Drake, Players’ Lounge girişimine yatırım yaptı. Drake’in Strauss ZelnickComcast, Macro VenturesCanaanRRECourtsideve Marissa Mayer gibi ünlü isimler ile yatırım yaptığını da ekleyelim. Toplamda3 milyon dolar yatırım alan Players’ Lounge, kullanıcılarının oyun oynayarak para kazanmasına olanak tanıyan e-spor odaklı bir girişim.
  • E-ticaret pazarına yönelik piyasa araştırması ve fiyat optimizasyonu alanında faaliyet gösteren yerli teknoloji firması Prisync, Avustralyalı rakibi Spotlite’ı satın aldığını duyurdu. Bu yeni satın alma ile birlikte Prisync, hali hazırda birçok farklı markaya hizmet vermekte olduğu Avustralya eticaret pazarında, sektörünün pazar lideri olarak konumlandı. Aslında Prisync’in ilk satın alması olan bu yeni anlaşma, firmanın dünya genelinde hedeflediği pazar liderliği yolunda stratejik açıdan oldukça önemli.
  • Uber, bu haftanın başında Dubai merkezli rakibi Careem Networks FZ‘yi satın almak için nakit ve hisseler dahil olmak üzere 3.1 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atacak. Uber, 1.4 milyar dolar nakit  ve 1.7 milyar dolar dönüştürülebilir tahvil karşılığında Careem’i satın alacak. Tahvillerin hisse başına 55 dolar değerinde olan Uber hisselerine dönüştürülebileceğini de ekleyelim.
  • Popüler hit ‘Drinkee’nin üreticisi olan Amerikalı jungle pop ikilisi Sofi Tukker, Givin mobil uygulaması üzerinden TEV (Türk Eğitim Vakfı) ile genç kızların eğitim bursuna bağış yapan kullanıcılarla buluşacağını duyurdu. 30 Mart’ta Zorlu PSM’de bir konser gerçekleştirecek olan ikili, konser sonrasında bağışçılarla kuliste buluşacağını ifade etti. Sophie Hawley-Weld ve Tucker Halpern’in bir araya gelerek kurduğu Sofi Tukker, Givin’e verdiği desteği bir video çekerek anlattı. Videoda ikili İstanbul’a gelecekleri için heyecanlı olduklarını belirtirken, Sophie Hawley-Weld bir bağış kampanyasına destek verdiklerini söyledi. Hawley-Weld, bağış yapmak isteyenlerin Givin’i indirerek kızların eğitime destek olabiliceklerini ifade etti.
  • Online karşılaştırma platformları Koalay.com ve Hesapkurdu.com aynı çatı altında birleşti. Online sigorta satış platformu Koalay.com ile finansal karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com’un Mart 2019 itibarıyla birleşmesi ile 40 banka ve sigorta şirketi, her ay yaklaşık 4 milyon kullanıcıya hizmet vermek üzere aynı altyapıyı kullanacak

GİRMAG’in bir sonraki sayısında büyümeler, yatırımlar ve girişimcilik ekositemine dair her şeyi sizlerle paylaşmak dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here