Girişimin Magazini GİRMAG NİSAN 2019

GİRMAG (Girişimin Magazini) NİSAN 2019 – FERHAT BABACAN

Nisan ayı Türkiye Girişimcilik Ekosistemi için hırçın denizin durgun halleri gibi dersek hiç de fena olmaz. Bazı şirketler için kritik bazıları için de güzel bir ay oldu.

  • Küreselde vejetaryen ve vegan nüfus sayısı her geçen gün artıyor. Dünyanın bazı bölgelerinde restoranlardaki ve süpermarketlerdeki et sipariş oranı azalırken, etsiz etler bu pazarı şekillendiriyor. Burger King’in bu dönüşümü Impossible Burger ile gerçekleştirdiğini paylaşalım. Impossible Foods, tamamen bitkilerden yapılan yeni nesil et ve peynir çeşitlerini geliştiriyor. Şirket, et ve süt ürünleri deneyimini yeniden yaratmak için yeşilliklerden, tohumlardan ve tahıllardan spesifik protein ve besin maddeleri seçerek, ürünler yapıyor.
  • Gelişen teknoloji, hayatımızı her alanda etkilemeye devam ediyor. İzleme alışkanlıkları yerini dijital yayın platformlarına bırakırken, radyolar ve müzik çalarlar da koltuğunu müzik streaming servislerine devretti. Ancak bu değişimden payını alan en önemli alanlardan biri de hiç şüphesiz ilişkilerin başlangıç noktasının değişen yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Kişisel olarak uzunca bir süredir Tinder‘a adım atmamış olsam da çevremdeki arkadaşlarımdan gözlemlediğim kadarıyla Tinder’ın, en azından ülkemizde, eskisi kadar aktif olarak kullanılmadığını söylemek mümkün. Bu da insanları ya yeniden sosyal medyaya döndürüyor ya da alternatif arkadaşlık uygulamaları aramaya itiyor. Takdir edersiniz ki geliştiriciler boş durmuyor ve her geçen gün yeni bir uygulama ile karşımıza çıkıyorlar. Coffee Meets Bagel da arkadaşlığı odağına alan, çok da eski olmayan bir uygulama. Üstelik hem iOS hem de Android kullanıcıları uygulamadan yararlanabiliyor.
  • ABD merkezli, popüler araç çağırma uygulaması Uber, Türkiye’deki faaliyetleri ile ilgili olarak bir süredir ciddi sıkıntılar yaşıyor. İddialara göre Uber tarafından sürücülere gönderilen bir bildirimde, Uber’in Türkiye’ye olan bağlılığını koruyacağı, ancak mevcut durumun sürücülere ve yolculara güvenilir bir hizmet sunmalarını mümkün kılmadığı; bu sebeple artık finansal destek sağlayamayacakları ifadeleri kullanıldı. Konuyla ilgili Uber tarafından bir basın açıklaması gelmemiş olsa da ben kendilerine ulaştığımda herhangi bir şekilde ülkeden çekilmenin söz konusu olmadığı, Uber’in Türkiye’deki faaliyetlerine devam edeceği bilgisi benimle paylaşıldı. Ancak yasal süreç göz önünde bulundurulduğunda bir küçülmenin söz konusu olacağını söyleyebiliriz. Yani, önümüzdeki dönemde Uber XL araçlar azaltılacak, ancak tamamen kaldırılmayacak. Uber, sektör ile yaptığı çalışmalara ve sarı ile turkuaz taksi hizmetlerine ise aynı şekilde devam edecek.
  • Dijital müşteri deneyim platformu Insider, e-ticaret, seyahat ve medya alanındaki dijital pazarlama uzmanlarının mobil web sitelerinde dönüşüm oranını artırmasına yardımcı olacak yeni ürünü InStory‘yi yayına aldı. Instagram hikayeleri, günlük ortalama 300 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. Bu kullanımın yüzde 33’ünü ise markalar oluşturuyor. Hikaye özelliği, e-ticaret sektörünün yanı sıra, pek çok farklı sektörden markanın aktif olarak müşterilerine ulaşmak için kullandığı etkili yöntemlerden biri diyebiliriz. Insider da yeni ürününde Instagram’ın hikaye özelliğinden ilham almış diyebiliriz. 
  • Sinemia, ABD’de faaliyet göstermeye başlamasından sonra, son bir yıllık süreçte global gelirlerini 38 kat büyüttüğü haberini geçtiğimiz aylarda sizlerle paylaşmıştık. Ancak Sinemia şimdi de, ABD’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldığını açıkladı. Moviepass‘ın yeniden ABD pazarında faaliyet göstermeye başlamasıyla Sinemia’nın yine bu pazarda kâr elde etme yönüyle beklentilerini ötelemek yerine ABD operasyonları durdurmayı tercih etti. Sinemia, her ne kadar ABD pazarından çıkmış olsa da operasyonlarını ABD’de devam ettiriyor. Ayrıca MoviePass’in olmadığı Türkiye dışında Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi diğer ülkelerdeki faaliyetlerine devam ediyor. Böylece para kazandığı pazarlarda varlığını devam ettiriyor diyebiliriz.

GİRMAG’in bir sonraki sayısında büyümeler, yatırımlar ve girişimcilik ekositemine dair her şeyi sizlerle paylaşmak dileğiyle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*