Girişimin Magazini GİRMAG

G

Şubat ayı Türkiye Girişimcilik Ekosistemi için krizleri fırsata geçirme ayı desek çok doğru olur. Kimi girişimlerin büyüme oranlarını açıkladığı kimi girişimlerin yeni modellerini duyurduğu bu aydaki gelişmeleri keyifle okumanız dileğiyle.

  • 2018 Haziran’da HEDEF Girişim Yatırım Ortaklığı’ndan 400 bin TL yatırım alan EkoHesap, geçtiğimiz senden bu zamana kadar 8 bin 600 kayıtlı kullanıcıya ulaştığını açıkladı. EkoHesap kurucu ortaklarından Hakan Şenöz’ün Webrazzi’ye verdiği röportajda bu başarının nedeninin HEDEF GYO yatırım komitesinin EkoHesap ekibine inanması olduğunu da belirtti. 2019 yılında ise ana hedeflerinin hızlı bir şekilde büyümek yerine web ve mobil uygulamalarının müşteri deneyim yolculuğunu daha da optimize edip hem maliyetleri düşürmek, hem de mikro işletme pazarının ihtiyaçlarını karşılayacak yeni özellikler geliştirmek olduğunu paylaştı.
  • 2018 verilerini açıklayan ve yüzde 63 büyüyen Armut.com, Avrupa ve Orta Doğu liderliğini hedefliyor. Online hizmet denince akla gelen Armut.com, bu ay açıkladığı veriler ile 2018 yılını değerlendirdi. 2018 yılında yüzde 63 gelir büyümesi yaşadı. Geçtiğimiz yıl boyunca platformda 1.8 milyon hizmet talebi oluşurken, 2018’de platformdaki hizmet veren sayısının 292 bine yükseldiğini açıkladılar. Armut.com yurt dışı pazarındaki operasyonu için kurdukları marka olan Homerun’un verilerini de gerçekleştirdikleri toplantıda paylaştılar. Bu yeni operasyonun talep alanında yüzde 317 büyüme kaydettiğini açıkladı.
  • Ocak 2019’da Yemeksepeti’nin anında teslimat servisi kurarak hızlı alışveriş uygulaması olan Getir’e rakip olmaya hazırlandığını tüm girişimcilik ekosistemi olarak duymuştuk. Bugünlerde karşımıza çıkan bilgilere göre ise Yemeksepeti’nin anında teslimat servisinin adın belli oldu. Nisan 2019 da önce İstanbul’da kullanıma sunulacak olan anında teslimat servisi için BANABİ ismi tercih edilmiş.
  • Geçtiğimiz ay FOX’un hem dizi hemde filmlerin son kullanıcıya ulaşması için kurduğu dijital platformun Netflix’e rakip olmaya hazırlandığını duymuştuk. Ardından gerçekleşen lansmanda FOXplay adı ile bu ay Türkiye’de faaliyetlere başlayacaklarını duyurdular. Çok geçmeden FOXplay ve Hepsiburada iş birliği ile izleyiciler, artık dizi izlerken, gördükleri ürünleri anından online satın alabilecekleri bir iş birliğini FOX Networks Group Genel Müdür Yardımcısı ve Satış Grup Başkanı Mehmet İçağasıoğlu paylaştı.
  • Getir’in göre 2018’de 300 milyon TL ciroya imza attığını paylaştı. 2019’un ilk günlerinde yemek sipariş servisini hayata geçireceğini düzenledikleri toplantıda paylaşan Getir kurucusu Nazım Salur, aynı toplantıda 2018 verilerinden de bahsetti. 7 Şubat 2019’da hayata geçen GetirYemek servisi için toplamda 1000’in üzerinde restoran ile anlaştığını da ekleyelim. Geçtiğimiz 1000 olan çalışan sayısını 2 bine çıkaran Getir, GetirYemek servisi ile de 500’ün üzerinde kişiye istihdam sağladığını açıkladı.
  • Girişimcilik Vakfı Alumni Zafer Elcik’in 2015’de kurduğu otizimli çocukların eğitimine odaklanan bir mobil mobil eğitim platformu olan Otsimo’nun 2018 yılında 167 ülkede kullanıldığını açıkladı. Otsimo bugün (19 Şubat 2019) ise önemli bir haber ile karşımızda: Otsimo, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell iş birliği ile önemli bir adım atıyor. “İçimdeki Hazine” projesi için yapılan iş birliği ile birlikte Türkiye’deki tüm otizmli çocuklara hak ettiği eğitim ücretsiz olarak verilecek. 167 ülkeden kullanıcıya sahip olan Otsimo’ya, yurt dışından “Otsimo” ismiyle ulaşılabiliyor. Bu güzel başarısı için Zafer Elcik’i bir kez daha Girişimcilik Vakfı Fellowları adına bu güzel başarısı için tebrik ediyorum.
  • İspanya merkezli talep bazlı sipariş uygulaması Glovo, Ankara’da hizmet vermeye başladı. Glovo’nun Ankara’dan önce İzmir’de de kullanıma açıldığını belirtelim. Glovo, kurulduğu günden bu yana Avrupa, Afrika ve Güney Amerika olmak üzere 3 kıtada ve 15’ten fazla ülkede Madrid, Paris, Milano gibi metropoller de dahil olmak üzere 60’tan fazla şehirde faaliyet gösteriyor.

GİRMAG’in bir sonraki sayısında büyümeler, yatırımlar ve girişimcilik ekositemine dair her şeyi sizlerle paylaşmak dileğiyle.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Neden Çok Çalışmak

Dünya üzerinde her bireyin farklı amaçları ve istekleri vardır. Esasında temel nokta isteklerdir. İstekler amaçları doğurur, amaçların üzerine yoğunlaşmak da sonuçları ortaya çıkarır. Fakat en kritik nokta ise, iki nokta arasındaki çalışma tempomuzdur.

Okeye Dönüyorum!

Bir girişimci hangi oyunları çok oynamalı, neleri sevmeli ya da neler yapmalı? Hangi kitapları okumalı, hangi dersleri almalı,…

Girişimcinin Peşindeki Boğalar ve Fellow2016 Seçim Süreci Hakkında

İspanya’daki meşhur San Fermin Festivali, nam-ı değer boğa festivalinin spesifik bir bölümü olan boğa koşusunda kendinizi hazır hissettiğinizde boğaların önüne atlayıp 825 metre boyunca kaçmanız gerekir. Hikayeye göre bu tehlikeli koşular festivalin gerçekleştiği Pomplona şehrinin koruyucu meleği San Fermin onuruna düzenlenir. Bu festival koşusuna katılanlara verilen birkaç aydınlatıcı tavsiye bilinmeye değer nitelikte...