Girişiminiz İçin Para mı Topluyorsunuz? Unutmayın, Bu Bir Süreç

 Blank Label 1.1 milyonluk bir tohum yatırımı ile kaynağa eriştiğinde, bunu nasıl yaptığımızı soran mailler almaya başladım. E-mail gönderenler Harvard ya da Wharton gibi okullara gitmediklerini ve zengin bir çevreye sahip olmadıklarını yazmışlardı.

 

Kıyaslamak gerekirse, kurucu ortağım okulu terk etti, ben de New York’un iç kesimlerindenim.  İyi bir çevreye sahip olmak da, fikriniz de yatırım almanın en önemli parçası değil. En önemli şey topladığınız ilgi, yani kendi kendinize ne kadar yol geldiğiniz, 6 hafta, 6 ay, 6 yıl, ne kadar sürede olduğu önemli değil. Başarılı girişimci ve yatırımcı Gabriel Weinberg’e göre “İlgi her şeyi geride bırakır.”

 

Blank Label 2013’te ilk defa yatırım almayı düşündüğünde şirketin üzerinde ilgi vardı, muhtemelen başarılı bir şekilde yatırım alacak kadar, ancak nasıl yapacağımızı bilmiyorduk. Aşağıdaki adımlar o zaman bilmeyi dilediğimiz, 1 milyon dolar yatırım alırken öğrendiğimiz ve zamanla artan şeyler.

 

Bu bir süreç. Bunun için zamanınız olduğundan emin olun. Başlamadan önce bunun satış süreci olduğunun farkına varın. İlk müşterilerinizi veya çalışanlarınızı almak gibi, hatta bir iş için mülakat yapmak gibi, olay tepeye bir delik açıp zamanla potansiyel müşterilerinizi kazanmakla alakalı. İlk önce birkaç yatırımcıya kahveyle ilgilenip ilgilenmediklerini sormak için mail atabiliriz, onlar da latte içerken bize para verirler diye düşündük. Siz zamanınızın %50’sini sunumlara, evrak işlerine, yatırımcılarla tanışmaya, yatırımcıların peşinden koşmaya ayırırken işlerin arkada devam edeceğinden emin olun.

 

Bunu yakın zamanda yapan insanlarla konuşun. Sermaye almak ilk seferinde caydırıcıdır. Bu yüzden AngelList, FashInvest, Campfire Capital den sizin alanınızdaki yatırım alan şirketleri bulun. Bir yatırımcıyla konuşmadan önce son 12 ay içinde erken aşama yatırım alan 30 farklı girişimci ile konuştuk. Neyse ki girişimciler diğer girişimcilere yardım etme konusunda çok iyiler, bir mail ya da Twitter üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Piyasa değerlemesi ve yatırımcıların dikkat ettiği noktalar gibi şeyleri öğrenebildik. Hatta birçoğu yatırımcılarına yaptıkları sunumu ve şirketimizle ilgilenebilecek yatırımcıları bizimle paylaştı.

 

Materyallerinizi hazırlayın. Eğer bir yatırımcı hazırsa, birkaç basit doküman ister. Hazırlayıp göndermek için bir hafta beklemeyin, önceden hazırlamış olun. İhtiyacınız olacak dokümanlar; yatırımcı sunumu, finansman tarihi, finansal tahminler ve yasal sözleşme. Bazı kişiler yönetici özeti de isteyebilir ancak bizim ihtiyacımız olmamıştı. Yatırımcı sunumumuz bu konuyu da kapsıyordu.

 

Sunumda 10-15 slayt vardı ve içinde olduğumuz piyasayı, pazara açılma stratejisini, ekibi ve sermayeyi içeriyordu. Eğer matematik ya da ekonomi ile ilgili bir altyapınız yoksa, size finansal detaylarınızda yol gösterecek girişimcilere biraz daha enerji harcamanızı öneriyorum. Y Combinator Başkanı Sam Altman “En belirgin hatalardan biri finansal terimlerin yanlış kullanılması ya da yanlış anlaşılmasıdır.” diyor.

 

Kitle fonlaması ile başlayın. Boston, New York ve San Francisco’dan bir düzine girişimci ile tanıştık ve geri dönütler oldukça tutarlıydı: konfeksiyon yerine teknoloji firmalarına yatırım yapıyorlardı. Ve girişim sermayesi toplamadan milyonlar kazanan birçok konfeksiyon şirketi var; Toms, Herscel, Life is Good bunun birkaç örneği.

 

Bugün, Kickstarter gibi bir platformda şirketinizden herhangi bir pay vermeden 9 Milyon dolar gibi bir para toplayabilirsiniz. Ulaşabildiğimiz ilk birkaç kişi en iyi müşterilerimizdi. Zaten maddi durumlarına güveniyorlardı, bu da bizim onları fanatik evangelistlere çevirmek için bir fırsattı. Yatırımcınızın 50 kişiye ne kadar harika bir şirket olduğunuzu ve yatırımcınız olduğu için çok gurur duyduğunu söylemesi kadar güzel bir duygu yok. Paramızın yarısından çoğu müşterilerimizden toplandı.

 

İvmeyi var olan ağınıza taşıyın. Girişimci olarak öğrenmeniz gereken ilk şey yardım istemekten utanmamanız. Linkedln’e melek yatırımcı yazarak aratın ve birinci derece bağlantılarınızdan sizi ikinci derecede bağlantılar ile tanıştırmalarını rica edin. Para toplamak için çok geniş bir çevreniz olmasına gerek olmasa da çevrenizi genişletmeye hazır olmak zorundasınız. Eğer yatırımcılarınızın parasını anlamlı bir şekilde değerlendirebilirseniz başarılı olursunuz. Ve eğer buna inanırsanız, tanıdığınız ancak yatırım yapmasına fırsat vermediğiniz kişileri kırarsınız.

 

Platformunuzu güçlendirin. AngelList ve Gust gibi birçok öz sermaye fonu platformu var. Konfeksiyon firmalarına en uygunu ise genellikle fiziksel ihtiyaçlar satan firmalara odaklanan CircleUp’tır. Tüm bu platformlar hali hazırda bir sermaye momentumunuz olup olmadığına bakıyor, bunu da müşterilerimizden ve çevremizden kazanabiliriz. Bu platformlar sermayelerinin %70-80’ini toplamış olan şirketleri bulma konusunda iyiler. Bunu yaptıklarında, platformlar ağlarındaki ilgilenebilecek tüm yatırımcıları uyarıyorlar.

 

 

Bu makale forbes.com’da Danny Wong tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

İş Planını Hacklemenin 5 Yolu

İster teknolojik bir alet geliştirin, bilgisayar programı satın ya da kar amacı gütmeyen bir organizasyon kurun, başlangıç noktanız her zaman, iş planına dönüşen adım olan vizyondur. İş hayatında plan yol haritanız olur ve karşılaştığınız sorunlarda aradığınız cevapları bu planda bulabilirsiniz; örneğin: Ne satıyorsunuz? Para nasıl kazanacaksınız? Bu ürünü kimler satın almak isteyecek? Müşteriye nasıl ulaşmayı planlıyorsunuz?