Girişiminize Kaynak Bulmanın 5 Yolu

0
8196

İş sermayesi birçok farklı kaynaktan gelebilir. Banka kredileri bariz bir seçim gibi görünse de, işiniz için sermaye bulmanın farklı yolları da vardır.

Hangisini seçeceğiniz mali durumunuza ve işiniz ile ne yapmak istediğinize bağlıdır. İşte fikirlerinizi finanse etmenize yardımcı olacak ve sizi harekete geçirecek beş seçenek.

 

  1. Kobi Kredisi Alın

 

Küçük ve orta çaplı işletmeler için devlet tarafından verilen krediler giderek daha yaygınlaşmaya başladı. Kobi krediler tüm küçük işletmelere verilmektedir, ancak bu kredileri alabilmek için uyulması gereken bazı kriterler vardır:

 

– İşinizin geleneksel bir bankadan kredi alması mümkün olmamalıdır.

– İşinizin sektörünüzde devletin belirlediği küçük işletme tanımına uyması gerekir.

– Devlet krediyi doğrudan vermediği için ticari bir kuruma başvurmanız gerekir.

 

  1. Ticari Nakit Avans Programını Deneyin

 

Capital gibi ticari nakit avans şirketleri, küçük işletmelere nakit avanslar sağlayabilmektedir. 72 saat kadar az bir sürede, üstelik yüksek evrak ücretleri ve sıkı kriterler maruz kalmadan işiniz için neredeyse 500.000 dolara kadar sermaye alabilirsiniz. Buna karşılık, kredi kartı faturalarınızdan ufak bir yüzde alınır. Bu restoran, bar, güzellik salonu, oto mağazaları, perakende mağazalar gibi tüm küçük çaplı işletmeler için oldukça avantajlı bir seçimdir.

 

  1. Mikro kredi Alın

 

Eğer bir bankadan kredi alamıyorsanız, hiçbir teminatınız veya kredi geçmişiniz yok ise umutsuzluğa kapılmayın. Bu size kimsenin kredi veremeyeceği anlamına gelmez. Mikro krediler 500 ila 35.000 dolar arasında değişen kobi kredileridir; birçok banka bu kadar küçük meblağlar ile uğraşmaz.

 

Mikro kredi tedarikçileri banklardan daha az evrak işi gerektiren ve daha esnek kriterleri olan, kar amacı gütmeyen kurumlardır. Ancak,  bu kredilerin faiz oranları bankalara göre biraz daha yüksek olabilir.

 

  1. Kitle Fonlaması

 

Kickstarter gibi kitlesel fon toplayan siteler yaratıcı ve düşük maliyetli projeler için sermaye toplamanın farklı ve etkili başka bir yoludur. Bu tarz sitelerde, aileniz, arkadaşlarınız ve yabancılar diledikleri miktarda parayı projenizi finanse etmenize yardımcı olmak için size bağışlayabilmektedir. Örneğin 30 günde 2.000 dolar gibi belirli bir miktar para toplamak için belirli bir süre hedefliyorsunuz.

 

Genellikle, katılımcılara Tişört veya imzalı bir kitap gibi teşvikler de sunulmaktadır. Kitle fonlaması uzun vadeli bir sermaye kaynağı değildir, ancak köklü bir işe dönüşebilecek fikirlerin iyi bir başlangıç yapabilmesi için yeterli olabilmektedir.

 

  1. Kendinize Bir Melek Yatırımcı Bulun

 

Melek yatırımcılar gelecek jenerasyona yardımcı olmak isteyen deneyimli girişimciler olabileceği gibi, aynı zamanda şirketinize ortaklık karşılığında yüzbinlerce dolar yatırım yapmak isteyen varlıklı doktor veya avukatlar da olabilir. Biraz geliriniz var ve işinizi büyütmek için daha fazlası gerekiyorsa yatırımcılar sizin için iyi bir seçim olabilir.

 

Çoğu zaman, bu yatırımcılar şirketteki çıkarları nedeniyle size rehber olacaklardır. ABC’nin Shark Tank’ı yatırımcı sermayesinin mükemmel bir örneğidir. Bu seçeneğin dezavantajı ise şirketinizin yüzde 10 ila 50sini devretmeniz gerekmesi ve yatırımcılarınızın siz yapmak istediğinizi daha yapamadan sizin önünüze geçebilme olasılığıdır.

 

Bu beş sermaye kaynağı fikrinizin meyvelerini alabilmenin yalnızca birkaç yoludur. Yaratıcı olun ve işletmenize sermaye bulma konusunda geniş düşünmeye çalışın; çünkü muhtemelen birkaç farklı kaynağa birlikte ihtiyacınız olacaktır.

 

Seçeneklerinizi araştırın, ama en önemlisi sizi sermaye aramaya iten özgüveninizi korumaya özen gösterin.

 

Bu makale huffingtonpost.com’da Jonha Revesencio tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here