Girişiminizi Fonlamanın 3 Yolu

Küçük bir ilham kıvılcımı, o muhteşem fikir çoğu küçük işletmenin başlangıcıdır, ancak  fikri somut bir şeye dönüştürmek için para gereklidir. Pek çok iyi fikir, sermaye bulunamadığı için işletmeye dönüştürülemeden yok olup gitmiştir. Hiscox’un Girişimcinin DNA’sı isimli çalışmasında küçük işletme sahiplerinin %65’inin sermaye bulmanın zor olduğunu düşündüğü gözler önüne serilmiş.

 

Girişiminizi gerçekleştirmek ve işletmenizi açmak için gerekli olan ilk sermayeyi bulmak işin en zor kısmıdır. Küçük işletme hayalinizi gerçeğe dönüştürmeniz için gerekli fonu sağlama yolunda kullanacağınız bazı ipuçları işte burada:

 

1. Kendinize Birkaç Melek Yatırımcı Bulun

 

Televizyonda izlediğiniz başarılı girişimcilerden çoğu sizin şimdi durduğunuz yerde duruyordu –evet iyi bir iş fikirleri vardı ama bunu gerçeğe dönüştürmek için paraya da ihtiyaçları vardı. Yapmanız gereken, tanıdığınız insanlar aracılığıyla sizin şu anda bulunduğunuz yerde bulunmuş birilerini bulmak. Olumlu bir yanıt alana kadar ya da size gerçekten yardımı dokunacak birine ulaşana kadar tanıdığınız herkesle konuşun.

 

Melek yatırımcılar iş fikrinizi gerçekleştirmeniz için harika bir kaynaktır, tabii eğer dikkatlerini çekebilirseniz. Bu yatırımcılar genellikle en az 1 milyon dolar değeri olan, farklı iş kollarına yatırım yapmış itibarlı yatırımcılardır. Bu elbette saçma bir fikre para harcayacak kadar çılgın oldukları anlamına gelmiyor – tüm gün çok sayıda girişimciyle görüşen bu yatırımcılar günün sonunda yatırım yapacakları yalnızca birkaç işletmeyi seçerler. Kendinizi güvence altına alın, karşılaşacağınız tüm zor soruları yanıtlayabileceğinizden ve onları fikrinizin yatırım yapmaya değdiğine ikna edebileceğinizden emin olun.

 

2. Kalabalığın Aklının İzinden Gidin

 

Küçük işletmeler için kitle fonlaması, girişimcilerin sermaye toplayabilmesi için büyük bir fırsattır. Ancak bu seçeneği farkında olan kişi sayısı oldukça az. 2014 yılına ait Girişimcinin DNA’sı çalışmasında da görüldüğü gibi, küçük işletme sahiplerinin %92’si bunu bir seçenek olarak görmüyor. Indiegogo ve Kickstarter gibi internet siteleri, potansiyel yatırımcıların oluşturduğu havuzdan yararlanarak girişiminizi fonlamanın önemli yolları. Yapmanız gereken tek şey ikna edici bir argüman bulmak. Sonrasında kitle fonlamasından yararlanmaya başlayabilirsiniz. İlginç ve yenilikçi fikirler bu anlamda işe yarayabilir (bu yılın başında bir girişimci mükemmel patates salatasını yapabilmek için 55.000 doların üzerinde fon sağladı) ancak daha sıradan fikirler bu alanda ilgi çekmeyebilir.   

 

3. Kesenin Ağzını Açın

 

Girişiminizi gerçekleştirmek ve işletmenizi açmak için en kolay yol kesenin ağzını açarak birikiminizi devreye sokmaktır, ancak işe yarayacak kadar birikiminiz yoksa bunun da yararı olmayacaktır. İyi haber, girişiminizi kurduktan sonra riski minimuma indirene kadar bankadaki birikim hesabınıza ihtiyacınız olmayabilir! Başarılı girişimcilerin çoğu işletmelerini açtıktan sonra bir süre daha hatta birkaç yıla kadar maaşlı işlerinde çalışmaya devam etmişlerdir. Belki bu süre zarfında gecenizi gündüzünüze katarak çalışacaksınız, ama bu mümkün. Bu yolda ilerlemek sabır gerektirir, ancak işinizden ayrılarak sadece girişiminize odaklanacağınız zaman geldiğinde, dışarıdan hiçbir yatırımcıya ihtiyaç duymadığınızı fark ederek bunun mükafatını alırsınız.

 

Fon kaynağınız ne olursa olsun hayallerinizin sağlam temellere oturduğundan emin olmanız ve bunun sadece bir hayalden ibaret olmadığını görmeniz çok önemli. Siz ne kadar hazırlıklı olursanız, etrafınızdaki insanların sizin hayalinizi gerçekleştirme olasılığı da o kadar yüksek olacaktır.  

 

Bu makale under30ceo.com‘da Hunter Hoffman tarafından 2015 yılında yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*