Girişiminizin Büyüme Sürecindeki 4 Kritik Aşama

0
2284

 

Başarılı olmak için büyüme sürecindeki farklı aşamalar ile bir girişimci olmak için gerekenleri anlamak önemlidir. Söz konusu girişimler olduğunda çok sayıda bilinmeyen ve belirsizlik vardır. Örneğin;

 • İlk aşamaya kıyasla büyüyen bir girişimi ne tanımlar?
 • Girişimin multi-milyon dolarlık bir işletme olmadan önce geçireceği farklı evreler nelerdir?
 • Bir şirketin sonraki Uber ya da Facebook olabilecek potansiyel sahip olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bu makalede girişimlerin büyümesinde bu sorulara yanıt verecek 4 kritik aşamayı ele alacağız.

 

Aşama 1: Fikir Doğrulama

Fikir doğrulama aşamasında girişimler iş fikirlerinin değerli olup olmadığını ve müşterilerin sundukları ürün ya da hizmet için ödeme yapıp yapmayacaklarını anlamaya odaklanırlar.

 

Bu aşamada girişimler genellikle ürünlerinin ya da hizmetlerinin bir prototipini oluştururlar, potansiyel müşteriler ile konuşurlar ve geri bildirim toplarlar, arkadaşlarından ya da ailelerinden finansal destek ararlar ve danışmanlar ve akıl hocaları ile ilişkiler kurarlar.

 

 • Odak Noktası: Tüm hissedarlar ile konuşma, prototip tanıtımı
 • Dönüm Noktası: Ödeme yapan müşteriler
 • Tahmini Büyüklük: 1-5 kişi

 

Aşama 2: Erken Dönem ve Başlangıç Yatırımı

Bir defa iş fikriniz değerlendiğinde sonraki adım başlangıç yatırımını aramaya başlamaktır; ya yatırımcılardan (yani melek yatırımcılar, başlangıç yatırımcıları, risk sermayedarları, bağımsız yatırımcılar, kitle fonlaması vs.) ya da aileden ya da arkadaşlardan.

 

Başlangıç yatırımını güvence altına aldıktan sonra ödeme yapan müşteri tabanını ve piyasa görünüşünü büyütme zamanıdır. Bu aşamada her girişimci müşterilerinin ihtiyaçlarını karşıladığından ve anahtar iş ölçülerine isabet ettirdiğinden emin olmak ister.

 

 • Odak Noktası: Piyasa görünüşünü geliştirmek ve müşteri tabanı yaratmak
 • Dönüm Noktası: Başlangıç yatırımını güvence altına almak
 • Tahmini Büyüklük: 5-20 kişi

 

Aşama 3: Büyüme

Bir işletme ilk yıllar boyunca bunu yaptıktan sonra, büyüme aşaması iş geliştirmede bir anahtar olur. Yeni fırsatlar ve zorluklarla yüzleştiğinizde müşteriler ve gelirler düzenli olarak (hatta katlanarak) artmalıdır. Kar büyüktür, rekabet de öyledir. Becerikli bir yönetim kadrosu girişiminizin büyüme aşamasının doğru yönde büyümesini garantileyecektir.

 

Çok sayıda girişim gerçekten satış hunisi matrislerini, öncü dönüşüm oranları vs. anlayarak başlar. Örneğin, birkaç baz puan ile serbest dönüşüm oranları için ziyaretçiyi iyileştirmek nihai kar-zarar hanesinde büyük etkiler yaratabilir. Ayrıca, büyüme süreci boyunca link tıklama oranları, dönüşüm oranları ve bölünmüş sınamalar üzerinde detayı bir anlayışa sahip olmak çok önemlidir.

 

İşe alım sürecinde çok seçici olun; kötü işe alımlar şirket kültürünü ve hissedarların itibarını negatif olarak etkileyebilir. Şu ana kadar hızlı bir yoldaysanız iş yapmanın artan masrafını karşılamak için yükseltilmiş bir Seri A Round yatırımına sahip olacaksınız.

 

“A serisi yatırımı, firma iş modelinden gelir elde ettiğinde ortaya çıkmaya eğilimlidir ama nadiren firma bu noktada net kar elde edecektir. Çok sayıda A serisi yatırımcısı erken evredeki şirket yatırımlarında yüksek riski kabul edebilecek girişim sermayesi fonu ve melek yatırımcı olacaktır. (Investopedia)”

 

 • Odak Noktası: Hızlıca müşteri kazanımı
 • Dönüm Noktası: A serisi yatırımını güvence altına almak
 • Tahmini Büyüklük: 20-100 kişi

 

Aşama 4: Ölçeklendirme ve Kuruluşu Tamamlama

Bu aşama girişiminizi büyüteceğiniz aşamadır (Teknolojiniz, insanlar, pazarlama ve müşteri tabanı açısından ölçeklendirme). Tamamen hatasız bir finansal tahmine ve yükseltilmiş yeterli paraya sahipseniz, o zaman kapsamlı bir şekilde pazarlamada ve müşteri kazanımı konularına harcama yapabilirsiniz. Kuruluşunu tamamlamış bir firma olarak odağınız gelişme ve verimlilik olmalıdır.

 

 • Odak Noktası: Projeyi gerçekleştirme, artan gelişme ve yükselen verimlilik
 • Dönüm Noktası: Yüksek gelir
 • Tahmini Büyüklük: 100-1000 kişi

Bu makale yfsmagazine.com‘da Gaurav Kanabar, YFS Small Business Contributors tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here