Girişiminizin İhtiyacı Olan 4 Çalışan Tipi

Şunu öğrendik ki en iyileri işe almak ancak iyi yapılandırılmış bir süreçle mümkün. Bu da şirketin ihtiyacı olan becerileri belirlemekle başlıyor. Ama yine de gerekli deneyime sahip herkese bir rol vermiyoruz – daha da ileri gidip o pozisyon için uygun olan kişilik özelliklerini de arıyoruz. İşe alım süreci boyunca, yeni kurulan bir işletmenin ihtiyaç duyduğuna inandığımız 4 kişilik arayışı içindeyiz: Canavar, Lara Croft, Mimar ve Dünyanın en Enteresan Adamı.

Herkesin ortalığı kasıp kavuracak bir girişimcilik fikri olabilir, ancak bu fikirleri gerçekleştirmek için yenilmez bir ekibe ihtiyacınız var. Mükemmel bir ekip oluşturmak sanattır – Benim işletmem Boundless’ta da yapmaya çalıştığımız türden bir sanat.


Şunu öğrendik ki en iyileri işe almak ancak iyi yapılandırılmış bir süreçle mümkün. Bu da şirketin ihtiyacı olan becerileri belirlemekle başlıyor. Ama yine de gerekli deneyime sahip herkese bir rol vermiyoruz – daha da ileri gidip o pozisyon için uygun olan kişilik özelliklerini de arıyoruz. İşe alım süreci boyunca, yeni kurulan bir işletmenin ihtiyaç duyduğuna inandığımız 4 kişilik arayışı içindeyiz: Canavar, Lara Croft, Mimar ve Dünyanın en Enteresan Adamı.

İşe alım sürecinde attığımız ilk adımlar muhtemelen diğer işletmelerin de kullandığı yöntemler. Önce, sonsuz sayıdaki adayların internet ortamında kendilerini göstermeleri gerek. Eğer sizi internetten bulamıyorsak aslında yoksunuz, yani sizinle iş görüşmesi sürecine başlayamayız. Sonra adaylar belirli deneyim ve özelliklerin gözden geçirilmesi için telefonla aranıyor. Telefon görüşmesinden sağ çıkanlar alandaki diğer ekip üyelerini ziyaret ediyor ve burada yeteneklerine ve kişilik özelliklerine bakılıyor.

Ancak  bizim şirketimizde son aşama biraz farklı. Boundless’ta işe girmek isteyenler kişisel ve mesleki tutkularıyla ilgili 20 dakikalık bir sunum yapıyorlar. Tüm ekibe yeni ekip üyesi adayını görmeleri için adaya da ekip üyelerini istedikleri herhangi bir şeyle etkilemesi için bir şans veriyoruz. Sunumlarını Tai Chi, cupcake, kahve gibi oldukça farklı, enteresan ve komik konularda hazırlayan adaylar gördük. Ve tabii ki bu sayede adayın nasıl bir insan olduğunu anlama şansı yakaladık.


Girişiminizin İhtiyacı Olan 4 Çalışan Tipi

Canavar, Lara Croft, Mimar ve Dünyanın En Enteresan Adamı. Eğer dünyayı değiştirecek bir çalışma kültürü yaratmak istiyorsanız girişiminizde işe alacağınız kişileri belirlerken bu 4 tipteki karaktere sahip olmanız gerekiyor. Ben, girişimimin bu karakterlere uyum sağlayan sağlam ekibim sayesinde başarılı olduğuna gönülden inanıyorum.

Peki bu 4 tipi nasıl belirleyeceksiniz?

1. Canavar

X-men’den esinlenen girişim canavarı, “şunu hemen bitir” zihniyetine sahip olmalı. Canavar, diğerlerinin her günkü işini bitirdiğinden emin olan kaba saba biri olmalı, hatta diğer arılardan daha çok çalışan, kafein almış bir arı gibi olmalı. Bu insanlar mesleki yönden en iyisi olmak ister ve insani boyutları aşan şekilde çok çalışmak onlara göredir. Bu pozisyon için çalıştıkları son işlerinde üretkenliği yüksek olan ve enerjileri anormal seviyede olan insanları arayın.   

2. Lara Croft

Bu karakteri işe alırken girişimci ve maceracı ruhu olanları arayın. Lara Croft tipindeki bu kişiler şirketin başarılı olması için kendi kendilerine projeler ve hedefler yaratır. Kendi kendine motive olabilen ve hayatta neredeyse her şeyi kendi başlarına başarmış kişiler Croft olmaya uygundur. Maceracı zihinleri tüm ekibin de motive olmasını ve ilham almasını sağlayacak.

3. Mimar

Bu tip, Matrix’teki karakterden esinlenir ve resmin tümüne bakarken detayları da kaçırmaz. Bu kişiler hayatlarının neredeyse her alanında üretken olmayı başarabilen tiplerdir. Üretken ve düzenli olmak, Mimar’ın resmin tümünü görebilmesine yardımcı olur. Karşınızdaki kişinin bir Mimar olduğunu anlayabilmek yaptığı bir şeyden gurur duymasına ve önceli işiyle ilgili hem çok fazla detay bilip hem de yüksek seviyedeki stratejik bilgileri açıkça sizinle konuşabilmesine dikkat edin.

4. Dünyanın En Enteresan Adamı

Hızlı büyüyen tüm girişimlerde, meslektaşlarınızla iş birliği yapmak ve takılmak için çok zamanınız olur. Ofiste yediğiniz öğle yemeklerinin ve geçirdiğiniz boş zamanların herkes için daha keyifli olmasını istiyorsanız ekibinizi etkileyecek karakterde birini işe alın. Dos Equis reklamlarındaki gibi bir “dünyanın en enteresan adamı”, şirket kültürünüze derinlik kazandıracak. Zor zamanlarda da bu kişiyi ekibinizle birlikte savaşa göndermek isteyeceksiniz.  Elbette bu pozisyon için ahmakları düşünmeyin, zorluklarla karşılaşmalarına rağmen bu zamanlarını olumlu tavırlarıyla atlatmayı başarmış insanlar bu pozisyon için uygundur.

Bu 4 tipteki kişilere uygun karakterleri işe alarak Boundless’ta hem harika bir öğrenme platformu oluşturabilen hem de diğer birinci sınıf insanları ekibe çekebilecek bir ekip kurmuş olduk.

Yakın zamanda Pazarlama Genel Müdürü pozisyonuna Healy Jones’u getirmenin mutluluğunu yaşadık. Healy’nin içindeki Canavar ders kitaplarımız açarak TechCrunch’ı çalışmamızı sağlarken, kendisinin yaptığı şarap tadımı sunumu da dünyanın en enteresan adamı olarak tanınmasına sebep oldu. Healy OfficeDrop’taki Pazarlama Genel Müdürü pozisyonundan Boundless’a geçti ve önceki işinde sadece 2 yılda kullanıcı sayısını 120 katına çıkarmıştı.

Girişiminize ister Genel Müdür ister yeni başlayan pozisyonunda birini alacak olun, bu 4 karakterin şirketinizi başarıya taşıyacağını unutmayın.   

 

Bu makale onstartups.com’da Dharmesh Shah tarafından 2013’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir