Girişiminizin Süper Gücünü Belirleyin

Girişimlere finansman bulma konusu gündemden hiç düşmüyor. Uyarılar, teşvikler, öğütler her yerde yazılıyor ve söyleniyor. Bir zamanlar sermayenin oldukça bol olduğu pazarda şimdi artan bir kısıtlama söz konusu. Peki, girişimciler ne yapıyor?

Girişimlere finansman bulma konusu gündemden hiç düşmüyor. Uyarılar, teşvikler, öğütler her yerde yazılıyor ve söyleniyor. Bir zamanlar sermayenin oldukça bol olduğu pazarda şimdi artan bir kısıtlama söz konusu. Peki, girişimciler ne yapıyor? Doğrusu şu ki, eğer girişiminizi mantıklı bir çerçevede yürütüyorsanız sermaye bulmanız için girişiminizle ilgili hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yok. Sermaye aslında ilk aşamalarda ihtiyaç duyulan bir araç. Sermaye sadece var olmanızı sağlar, başarmanızda bir etkisi yoktur. En önemlisi bir soruya cevap verebiliyor olmanız. Dünyada en iyi yaptığınız şey ne olacak? Bu soruyu cevaplamak girişiminizin süper gücünü bulmanızı sağlar ve pazarda diğer şirketlerin arasından sıyrılmanıza yardımcı olur. Bu sayede her türlü para toplama organizasyonunda hayatta kalabilirsiniz.

 

Risk sermayesi açısından baktığımda pek çok girişimcinin aynı anda tek bir fırsatın peşinde koştuğunu görüyorum. Bu gibi durumların hepsinde ben ve Hunter en çok “Neden?” sorusuna odaklanıyoruz. Aslında daha önemli olan “Ne?” sorusu. İşte bu sorunun cevabı bir girişimi diğerlerinden uzun vadede ayıran şeyin anlaşılmasını sağlar. Pek çok şirket pazarda ilk olmanın kendilerine en büyük sermayeyi kazandıracağını ve bu sermayeyi başarmak için kullanabileceğini düşünüyor. Bu kesinlikle doğru değil. Hem yanlış, hem de bugünün pazarında tehlikeli bir düşünce.

 

Google arama motorları arasında dünyanın en iyisi. Facebook sosyal ağ oluşturma konusunda dünyanın en iyisi. Apple entegre yazılımlar ve donanımların üretilmesinde en iyi şirket. Bu pazarların hepsi inanılmaz derecede kalabalıktı ve halen daha öyle. Ancak bu şirketler hangi alanda dünyanın en iyisi olmak istediklerini belirleyerek süper güçlerini anladı ve bu güçlerini geliştirmek üzerinde çalıştı. Google arama motorlarının arasında en iyisi olabilmek için veri altyapısının çok iyi olması gerektiğini biliyordu. Facebook sosyal ağların en geniş olanı olmak isterken bu ağdaki büyümeye odaklanması gerektiğini biliyordu. Apple ise ortalama müşterilere hitap etmek için basit ve şık bir dizayna ihtiyacı olduğunu biliyordu. Görünen o ki bu şirketlerin süper güçleri sadece kazanmalarını sağlamadı, aynı zamanda pazardaki lider konumlarını korumalarına da yardımcı oldu.

 

Risk sermayesi almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey girişiminizin süper gücünün ne olduğunu sormak. Bu sorunun cevabını verebildiğinizde geçici ve benzeri yapılabilecek özellikleriniz yerine belirlediğiniz süper gücü geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Süper gücünüzü geliştirmede başarılı olmanız, aradığınız sermayeye ulaşmanıza yardımcı olur. Üstelik bu sermaye pazarda saklanıyor olsa da.

 

Bu makale venturegeneratedcontent.com’da Satya Patel tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 20 Film

İzleyenlerin kolay anlayabileceği bir yol olduğundan filmler fantastik, bilim-kurgu olsun olmasın başkalarının hikayelerinden ders almak için mükemmel bir yöntemdir. Sizden önce gelen bu ender insanların neyi, nasıl yaptığını gösterdiklerinden bu hikayelerden öğrenecek çok şeyiniz var.