Girişimlerdeki Başarı Liderlik Özelliklerinize Bağlıdır

”İyi bir liderin özellikleri, çoğu zaman en zor elde edilen noktalardandır.”

 

Çoğu zaman bir işletme, herhangi bir insanın bir işin daha iyi yapılabileceğine olan inancı sonucu kurulur. Akıllardan ‘ Oturduğum yerde bir paten sahası olmaması çok saçma’ ya da ‘Neden avukatlar için işi daha da kolaylaştıracak bir doküman değerlendirme metodu yok?’ gibi düşünceler geçer.

 

Daha sonrasında ise kendinizi, var olan bir problemi çözmek adına ya da kendi uzmanlığınızı göstermek adına bir şirket açarken bulursunuz. Mücadele ise; şirketinizin başarısının, sizin satış yeteneğinize, muhasebe bilginize ya da planlama yetinize bağlı olmadığının ve bunların yanı sıra esas büyük paydanın liderlik özelliklerinize düştüğünün farkına vardığınızda başlar. Her şey bir yana, bir işletmeyi başarılı bir şekilde yönetmenin en zor kısmı iyi bir lider olabilmektir.

 

Büyük şirketlerde, liderlik çalışan personeller arasındaki hiyerarşiden ortaya çıkar. Kimleri yönetmeniz gerektiğini ve kimlerin hangi sorumlulukları olduğunun farkındasınızdır. Girişimlerde ise liderlik rolü, çok daha incelikli bir iştir. Ortam çok daha kişiseldir: çalıştırdığınız kişilerin çoğu birbirleriyle arkadaş olduklarından, çok net ve kırmızı hiyerarşi çizgileri insanların rahatsız hissetmesine yol açacaktır. Bunun yanı sıra, her bir çalışanın bir çok farklı şapkası vardır ve rollerin dağılımı da çoğunlukla net olarak belirgin değildir.

 

Küçük takımlar, belirli bir istikrara sahip olmadan büyürler. Eğer hiyerarşik bir sistem varsa, sizin istediğinize göre işler yürüyebilir ve yoğunlukla işlenen bir organizasyon çizelgesine sahip olmanız gerekmez. Bu hiyerarşinin sınırları kesin olarak çizilmediğinden, liderin rolleri çok daha keyfi ve kişisel olabilir. Bu incelikler ise başlangıç seviyesinde olan bir şirketi yönetmenin incelikleridir ki, çoğu zaman işin eğlenceli kısmı da budur. Bir çok çalışan, iş yerindeki katı kurallardan hoşlanmadığından çok daha elverişli bir ortam hazırlanmasında da katkıda bulunur. Ancak, aynı zamanda böyle bir çalışma ortamı ekstra hassasiyet ve dikkat de ister. Peki, bu mücadele ortamı ile nasıl başa çıkabilirsiniz?

 

Daha etkili bir lider olmak için kullandığım 5 ipucunu sizinle paylaşıyorum:

 

Çalışanlarınızdan Geri Bildirim Alın

 

3sixty ya da 15Five gibi programları kullanarak çalışanlarınızdan kolaylıkla geri bildirim alabilirsiniz. Böylelikle, önerilerini ve şikayetlerini sizinle kimliklerini bildirerek ya da gizli tutarak paylaşabileceklerdir. Böylesine uygulanan bir program, takımınızın motivasyonunu yüksek tutabileceği gibi aynı zamanda size işletmenizi büyütmeniz adına birbirinden farklı muhteşem fikirler sunacaktır. Pozisyonlarını ve cinsiyetlerini bir kenara bırakarak, eş zamanlı olarak herkese eşit bir söz hakkı da vermiş olacaksınız.

 

Birebir Görüşmeler Yapın

 

Her gün bir takım ile görüşüyorum ve böylece bu tüm şirketteki takımlar ile birkaç hafta içerisinde görüşebiliyorum. Her zaman için kapımı açık bırakıyorum ki, şirketimde çalışan herkesin, istedikleri zaman benimle bire bir görüşme talep edebilme imkanı olsun. Bu serbest görüşmeler, bana hem çalıştığım her bir insanı daha iyi tanıma fırsatını sunuyor hem de takım içerisinde işlerin nasıl yürüdüğü, neler yapabileceğimiz konusu hakkında bir fikre sahip olmam da yardımcı oluyor. Küçük bir şirketinizin olması her zaman bir lükstür, avantajlarından yararlanmayı unutmayın!

 

Şirket İçerisinde Şeffaflığı İlke Haline Getirin

 

İş ve geliştirme takımlarımız her daim birbirlerinin toplantılarına katılma hakkına sahiptir. Böylelikle, şirket içerisinde görev alan herkes, takımların içerisindeki işleyişin bir parçası olma imkanına sahip olurlar. Yapılan planlamalar ve toplantı notları şirket genelinde paylaşılarak; takım toplantıları da kapılar açık olarak sürdürülür.

 

Şirket içerisindeki şeffaflık, yukarı mevkiler tarafından kimi zaman çeşitli kaprislerle alınmış kararların alt yapısındaki nedenleri kaldırarak; bu şekilde karar alınmasını engeller. Aynı zamanda, takım üyelerinin kendilerini ilgilendiren konuların dışarısındaki konular hakkında da daha düşünceli olmalarını sağlar. Örneğin bir satış uzmanı bir ürünün kapasitesi hakkında onu geliştiren ve tasarlayan bir kişi ile konuşarak daha fazla bilgi sahibi olabilir; böylelikle satış uzmanı da bir sonraki satışında çok daha ikna edici olur.

 

Üstünlük Sağlamayın

 

Eğer zor bir karar vermem gerekiyorsa, yöntem bakımından tartışma içerisine girerim ancak çalışanlarımın fikirlerine de en az kendiminki kadar önem veririm. Takım arkadaşlarıma, bazı hataları bana gösterecekleri konusunda güvenirim ve en iyi kararı almamı sağlayacaklarına inanırım. Sonuç olarak, bu şekilde bir çok zor konuda fikrimi değiştirdim ve ilk olarak düşündüğümden çok daha farklı kararlar aldım. Ancak, her biri de en iyi sonuçlara ulaşmamı sağladı.

 

En iyi fikir – ofis siyaseti değil – kazanır. Takım içerisindeki her birey görüşünün çok değerli olduğunun farkındadır. Bu tarz bir politika büyük şirketlerde fazla işlemez ama küçük bir şirketiniz varsa tadını çıkarmanızı öneririm.

 

Mütevazi Olun

 

En iyi liderler hata yaptığını kabul edenlerdir ve en iyi liderlik özelliği ise örnek olmaktır. Bu bir çok iş sahibi için kolaydır: şirketinizin ilk çalışanı olduğunuza göre çöpü dışarı çıkarabilir ve şirketteki eşyaları toplayabilirsiniz. Bunu hayatınızın bir felsefesi haline getirin ve ellerinizi kirli tutmaya devam edin!

 

Lider olmak sadece insanları nasıl yönettiğinizle alakalı değildir aynı zamanda uzun süreli olması açısından bir kaç taktik de geliştirmeniz gerekir. Takımınız için daha güçlü bir lider olmak açısından bu 5 taktiği deneyin, böylelikle organizasyonunuzun nasıl stabil bir şekilde geliştiğine tanık olacaksınız.

 

Bu makale  businesscollective.com’da AJ Shankar tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*