Girisimle

Girvak Alumni’den Barkın Laçin Özdemir ile Mezuniyet Sonrası

Fellow Programı ile nasıl tanıştın? Süreci ve fellow olduktan sonra hayatında neler değişti biraz anlatır mısın?

Fellow Programını bir arkadaşımdan görüp haberdar olmuştum,  yüz yüze görüştüğümüzde de, Girişimcilik Vakfı’nın hayatını, bakış açısını nasıl değiştirdiğini anlattığında beni çok etkilenmişti. Bende ilerleyen sene direk  başvurdum. Lakin ilk başvurduğum sene yurtdışında yaşadığımdan dolayı elenmiştim, bu duruma kırılsam da Girişimcilik Vakfı’nın bir parçası olmayı istediğimden dolayı şansımı tekrardan denedim ve 2017 senesinde 90 bin başvuru arasından seçilen 45 kişiden biri oldum.

Fellow’ken hiç unutamadığın bir anın var mı? Anlatabilir misin? 

Hayatımızda hepimizin farklı ve karmaşık zamanları olabiliyor ve bazen bir yol göstericiye ihtiyacımız olabiliyor. Benim Girişimcilik Vakfı’nda en sevdiğim özelliklerden biri sadece önemli kişilerle tanışmıyorsunuz, bu önemli kişilerle güçlü bağlar da kuruyor olmanız. Gelecek hedeflerim konusunda karmaşık bir zamandaydım ve Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Hanım’a ona danışmak istediğimi belirten bir e-mail attım. Bu kadar hızlı dönüş yapması bile beni şaşırtırken, çok sıkışık programında bana yardımcı olmak icin bir buluşma ayarlaması beni gerçekten çok değerli hissettirmişti. Bu 40 dakikalık buluşma sonrası arkanda sana inanan birilerinin olduğu hissiyatı çok güzeldi, sadece bana destek vermemişti bunun dışında bana yol gösterebilecek Türkiye’nin ünlü Ceo’larından biri ile de bir kahve buluşması ayarlamıştı. Normalde, hayatımda asla buluşamayacağım önemli birisi ile, baş başa oturup, kafamdaki bütün soruları sorma ve birlikte yol haritası çizme şansı bulmuştum. O gün Girişimcilik Vakfı ailesinin önemini bir kere daha anlamıştım, halen unutmadığım anlardan biri.

Şu an neler yapıyorsun? Geleceğin için planların var mı?

Geçen hafta okulumdan mezun oldum. Okurken devamlı çalıştığım için Eylül’e kadar kendime biraz ara verdim. Bu dönemde tempolu çalışma hayatına girmek yerine, uzun zamandır odaklanmak istediğim yaratıcı projelerle ilgileniyorum ve dünyanın farklı yerlerinde girişimcilik etkinliklerine katılıp yeni ilhamlardan bulmaya çalışıyorum. Bir de bitirdiğim kitabımın basımı hakkında çalışmalar yapıyorum.

GirVak’tan öğrendiğin “Give back” kültürünü kendi hayatının içerisinde ve gelecek planlarında kullanıyor musun?

Kesinlikle! Hayatta her zaman sadece kendi kişisel gelişimim degil, başkalarının hayatlarına dokunabilmeyi amaçlamışımdır. Girişimcilik Vakfı’ndan öğrendiğim tecrübeleri sadece Türkiye değil, uluslararası mecralarda da yaymaya çalışıyorum. En basiti, ailem bile Girişimcilik Vakfı’nda ki serüvenim başladıktan sonra girişimciliğe merak saldı, artık yemek esnasında “exit”, “unicorn” “startup” gibi girişimcilikle alakalı konular konuşuluyor.

Büyüyen bir girişimde çalışmak nasıldı? Biraz deneyimlerinden bahseder misin? Neler öğrendin, neler gözlemledin?

Çok güzeldi, vahşiceydi! Son iki çalıştığım şirkette startuptı ve aralarında farklılıklar vardı. İlkinde çalışırken şirket 1 milyon £’luk bir yatırım almıştı ve bizim icin en büyük “challenge”, yatırım alma süresinin ne kadar zor ve hukuksal sürecin çok karışık olduğuydu. Yatırım nasıl alınır ve yatırım alma süreçleri hakkında bu şirkette çok güzel tecrübe etme şansı bulmuştum. Kulağa komik gelecek ama yatırım aldığımız günü hiç unutamıyorum, şimdi nolucak, maaşlarımız 5 kat daha mı artacak diye içimden geçirmiştim. Aslında cevap 5 kat daha fazla çalışacak ve her adımımızı 5 kat daha dikkatli atıcaktık.

Diğer çalıştığım şirket ise, ben daha girmeden önce 4 milyon $ yatırım almış ve ilkine göre çok daha büyük bir şirketti. Buradaki en büyük “challenge” ise aldığımız bu yatırımı en doğru nasıl kullanmalıyız sorusuydu. Neredeyse sınırsız pazarlama bütçemiz olan bu işte, ciddi bütçeler olmasına rağmen, kaynaklarımızı en efektif nasıl kullanabiliriz diye sormamızdı. Bu kadar küçük yaşta ciddi büyük rakamlı anlaşmaları tecrübe etmek benim için hayat değiştiren bir deneyimdi.

–>
Exit mobile version