Girvak Alumni’den Erdem Meriç ile Mezuniyet Sonrası

1 – Fellow Programı ile nasıl tanıştın? Fellow olduktan sonra hayatında neler değişti? Önceki Erdem ve sonraki Erdem olarak açıklayabilir misin?

Fellow programı ile Sina Afra’nın Girişimcilik Vakfı Fellow Programı hakkındaki ilk tweeti sayesinde tanıştım. Girişimcilikle ilgileniyordum fakat tam ekosistemde networkumu genişletmeliyim, keşke girişimcilere konferanslarda 1 soru sormak yerine, uzun uzun konuşabilseydik dediğim sırada, Sina Afra’nin tweetini gördüm. Fellow seçildikten sonra da bu dileklerim gerçekleşmiş oldu.

Fellow olduktan sonra aldığım ilham ve tavsiyelerle, sadece Türkiye’yi değil Dünya’yı baz alarak düşünüyorum. Diğer Fellow arkadaşlarım sürekli bildikleri şeyleri bana da öğretiyorlar böylelikle daha fazla şey öğreniyorum.

2 – Fellow programında seni en çok etkileyen etkinlik ne olmuştu? Konuşmacı kimdi?

Tel Aviv gezisi beni en çok etkilemişti. İsrail nüfus olarak küçük bir ülke olduğu için yaptıkları işleri hep globali baz alarak inşa ediyorlardı. Tel Aviv’de gerek Google’da gerek diğer girişim ofislerinde etkileyici konuşmalar dinlemiştik. Ama en iyisi tabii ki Yossi Vardi’ninkiydi. Ek olarak 2. FellowUp’ta Burak Divanlıoğlu’nun konuşması da çok iyiydi. Mimar olup e-ticaretin adı geçmezken e-ticaret yapmak büyük iş. Keyifli bir hikayeydi.

3 – Büyüyen bir girişimde çalışmak nasıldı? Biraz deneyimlerinden bahseder misin? Neler öğrendin, neler gözlemledin? 

Mezun olduktan sonra iyzico’da çalışmaya başladım. Iyzico çok hizli büyüyen bir girişim. Ağustos 2015’te 35. calışan olarak başladım. Mart 2017’de işten ayrılırken 85 kişiydik. Şirket hızlı büyürken, çalışanların gelişimi de hızlı oluyor. Yolun başındaki biri için iyi bir seçim hızlı büyüyen girişimler.

Açık ofis kullanıyorduk ve şirket kurucuları dahil kimsenin odası yoktu. Bu da şirket içindekilerin aralarındaki iletişimi arttırıyordu.

Şirketin kar-zarar bilgilerini, departmanlar bu ay neler yaptıklarını anlatıyordu. Bu şekilde kendimi şirkete ait hissedebiliyordum.

4 – GirVak’tan öğrendiğin “Give back” kültürünü kendi hayatının içerisinde ve gelecek planlarında kullanıyor musun?

GirVak’tan aldığım giveback kültürünün insanlık için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tanıdığım, tanımadığım bir çok insana yardım edip onların da hayatlarında giveback i kullanmalarını istiyorum. Gelecek planlarım da da bu kültürü yaymak için elimden geleni yapacağım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*