Girvak Alumni’den Gizem Kaya ile Mezuniyet Sonrası

0
4714

1.Fellow Programı ile nasıl tanıştın? Süreci ve fellow olduktan sonra hayatında neler değişti biraz anlatır mısın?

Fellow programıyla tanıştığımda üniversitenin 1.sınıfının sonundaydım. Bi arkadaşımın önerisi üzerine araştırmaya başladım ve 2014 fellowlarının fotoğraflarını ve aralarındaki sinerjiyi gördüğümde çok heyecanlandığımı hatırlıyorum. Hemen videomu nasıl çekmeliyim diye daha ilk aşamayı geçmeden düşünmeye başlamıştım. Sonrasında zaten bir bir aşamaları geçtikte heyecanım daha da arttı çünkü çok başvuru alan bir program ve her aşamayı geçmek demek kabul edilmeye biraz daha yaklaşmak demekti ve kabul edilme ihtimalim arttıkça heyecanım da arttı tabii. Bir de şeyi hatırlıyorum son geçme e-mailinde programa kabul edilip edilmediğimi heyecandan tam anlamadım ve 5-6 kere okuduktan sonra kabul edildiğimi anlayıp bayağı sevinmiştim J Fellow olduktan sonra bir kere okul dışında da bir sosyal yaşamım oldu ve kendi okuluma bağlı kalmayıp başka okullardan da hatta başka şehirlerden de arkadaş edinmeye başladım. Bir kere herkesin o kadar aşamadan geçerek seçilmesi çok özel bir ortam yaratıyor. Aynı zamanda her birisi kendi alanında çok başarılı insanlarla tanışmak, birbirinden farklı uğraşları insanları görmek sizin düşünme biçiminizi ve hayata bakış açınızı değiştiriyor, bu da çok değerli bir şey. Aynı zamanında tabiki de girişimcilik dünyası ile tanıştım. GirVak öncesinde startupta bir staj deneyimim olmuştu ve GirVak ile beraber aslında girişimcilik ekosistemini oluşturan insanlarla tanışma fırsatım oldu ve tamamiyle ilham verici bir süreçti benim için. Tabi girişimciliği de aslında bir kariyer seçeneği olarak görmeye başladım.

 

  1. Fellow’ken hiç unutmadağın bir anın var mı? Anlatabilir misin? 

Özellikle ilk girdiğim sene gördüğüm ve yaşadığım çok şey benim için unutulmaz oldu. Çünkü üniversitenin ilk yıllarında hem bu kadar şehir gezip, bu kadar aktif olmak ve daha Türkiye’de teamwork, leadership alanlarında bu kadar workshop/aktivite yokken bunların içerisinde yer almak benim için unutulmaz oldu. Şuandaki fellowlara önerim İzmir, Ankara tüm şehir dışındaki fellow uplara ellerinden geldiğince katılmaları olurdu.

 

  1. GirVak’tan öğrendiğin “Give back” kültürünü kendi hayatının içerisinde ve gelecek planlarında kullanıyor musun?

Şu an yeni mezun ve kendi startupını yürüten birisi olarak aslında hala GiveBack’in alan tarafında sayılırım ancak manevi olarak elimden geldiğince benimle aynı yoldan geçenlere/geçmek isteyenlere yardım etmeye çalışıyorum. Gerçekten Türkiye’de o kadar çok girişimcilik dünyasına meraklı liseli ve üniversiteli genç varmış ki ben de çok şaşırıyorum. İlerde de imkanım oldukça maddi olarak da yardım etmek isterim çünkü bazen gerçekten gençlere maddi olarak da yatırım yapmak gerekiyor. Özellikle girişimci olmak veya klasik kariyer çizgisinden farklı bir kariyer yolu izlemek isteyen gençlerin hayallerini gerçekleştirebilmeleri için maddi desteğe ihtiyaçları var.

 

  1. Kendi girişiminden bahseder misin? Seni en çok zorlayan kısım ne oldu? Biraz deneyimlerinden bahseder misin? Neler öğrendin, neler gözlemledin? 

Others adında bir girişimin parçasıyım. Others, ek gelir ihtiyacı içerisindeki yetenekli üniversite öğrencileriyle, işleri için dış desteğe ihtiyaç duyan bireyleri veya kurumları online ortamda bir araya getiren bir pazaryeri. 2.5 yıllık süreç içerisinde çok fazla gözlem yaptım. Tüm süreçte beni en çok zorlayan kısım ise in-house bir developer bulmak oldu. Çünkü en azından benim gözlemlediğim o sektörde bir loop var. Sonuçta CTO’luk yapacak birisini arıyorsunuz ya CTO’luk yapabilecek kadar yetkin olmuyor ya da işinde çok iyiyse sizin sunduklarınız developer’ı tatmin etmiyor, bu şekilde bir loop var yani. En çok zorlandığım bu kısmın yanı sıra ise tümden baktığımda benim için inanılmaz bir deneyim oldu, çok fazla şey öğrendim. Bir kere dijital dünya ile tanıştım ve kendimi geliştirmek istediğim alanları keşfettim, GirVak’tan önce ne yapacağımı neye yöneleceğimi bilmeyen ve bölümünü sevmeyen ben için bunu keşfetmek çok değerli bir şey.

 

  1. Şu an neler yapıyorsun? Geleceğin için planların var mı?

Şu an aslında üniversite dönemimin son iki senesi full time startup hayatında geçtiği için girişimcilik çevresi dışındaki insanlardan uzak kaldığımı fark ettim. Şu sıralar seyahat etmeye, yeni insanlarla tanışmaya ve yeni hobiler edinmeye çalışıyorum. Yurt dışında bambaşka bir dünya var, hayatımın bir döneminde yurt dışında yaşamak üzere planlamak istiyorum.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here