Girvak Alumni’den Mehmet Sencer Karadayı ile Mezuniyet Sonrası

 

Girişimcilik Vakfı Fellow2015 ekibinden mezun olan Alumni’miz Mehmet Sencer Karadayı ile bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!

1. Fellow Programı ile nasıl tanıştın? Süreci ve fellow olduktan sonra hayatında neler değişti biraz anlatır mısın?
Fellow programı ile San Fransico’da katıldığım, E-Tohum SF etkinliğinde, Sina Afra’ nın konuşması sayesinde tanıştım. Sina Bey, Markafoni sonrasındaki planlarını anlatırken, Girişimcilik Vakfı’ndan ve vakıf le amaçladıklarından bahsetmişti. Tam o anda, Fellow programının benim icin biçilmis kaftan oldugunu anladım ve başarılı bir başvuru sürecinden sonra, benim icin unutulmaz olan o iki yıllık süreç başlamış oldu. Fellow olduktan sonra hayatımdaki en önemli değişiklerden biri ilham kaynağım oldu.
Fellowuplar, degerli mütevelli heyeti ve girişimciler, diğer fellow arkadaşlarım benim yeni ilham kaynaklarım oldular.  
2. Fellow’ken hiç unutamadığın bir anın var mı? Analatabilir misin? 
Almanyada gerceklesen NOAH etkinliğine katilim icin bir cekiliş vardı, hiç unutmam. Fellowlar arasından şanslı iki kisi Berlin’deki bu özellikle Avrupa girişimcilik ekosistemi icin en önemli etkinliklerden birine gitme şansı kazanacaktı. Cekiliş akşamı, nasıl olsa ben o kadar şanslı değilimdir diyerek, çekilişi beklemeden uyumuştum. Sabah tebrik mesajları ile uyandım, oldukça değişik bir duyguydu.
3. Çevrendeki üniversitelilere programı tavsiye ediyor musun?
Ediyorsan bize 3 sebep söyleyebilir misin?
Çevremdeki üniversiteli arkadaşları karşıma alıp, şunları söylemek isterdim; 
  • Hayallerine ortak arıyorsan,
  • Hayat seni yeterince şaşırtmıyorssa, ( Richard Branson’ i canlı kanlı dinledik daha ne olsun)
  • Başkaa insanların, ama öncelikle kendi hayatını değiştirmek istiyorsan
Fellow programı senin için uygun yer. Başvur. Reddedilirsen, bir daha başvur, pes etme. Başvuru zamanını kaçırdıysan üzülme, gerekiyorsa okulu uzat ( bence deger 🙂 ) seneye başvur. “
4. Fellow olmak senin için ne demek? 
 Tek cümle ile özetlemek gerekirse, kendime yaptığım en iyi yatırım. Kazandığım insanlar paha biçilemez değerde benim için
5. Şu an neler yapıyorsun? Geleceğin için planların var mı?
7 ay önce Hollanda’ya taşındım ve Booking.com da çalışmaya başladım. Booking gibi büyük bir kurumsal şirkette, startup ruhunda hareket eden bir takimin başındayım. En son kendi girişimim, sciRobot’dan ayrıldıktan sonra biraz ara vermeyi düşünmüştüm, su an o aşamadayım hayatımda. Ama, eminim ki girişim dünyasından çok uzak kalamayacağım. Belki bir gün şansımı Avrupa’da denerim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*