Girvak Alumni’den Müge Ulusoy ile Mezuniyet Sonrası

  1. Fellow Programı ile nasıl tanıştın? Süreci ve fellow olduktan sonra hayatında neler değişti biraz anlatır mısın?

Ben Girişimcilik Vakfı’nın ilk fellowlarındanım. Girişimcilik ekosistemi içerisinde yer aldığım için şanslıydım, eski ortağım Gökçe’nin beni yönlendirmesi ile Fellow programı ile tanıştım. Süreçte video aşamasında film çeken arkadaşlarımdan destek aldım ve çok kısa bir sürede eğlenceli bir iş çıkardık. Süreçte beni en korkutan 5. Aşamaydı ancak Yomi Bey’le harika bir görüşmenin ardından “Artık fellow’um” diyerek ayrıldım. Ortağımın ve arkadaşlarımın desteği sayesinde neler başarabileceğimi sürecin başında deneyimlemiş oldum.

Fellow olmak, içinde olduğum ekosistemde daha çok kişiye ulaşmamı, ilham aldığım mentorlarla birebir görüşme imkanını ve fikirlerimi paylaşmamı, kendime, hayata, çevreme ve dünyaya farklı bir gözle bakmamı, vizyonumu ve hedefimi daima en yüksekte tutmamı sağladı. İnsanın kendine olan güvenini ne kadar arttırdığını söyleyemeyeceğim bile.

 

  1. Fellow programında seni en çok etkileyen etkinlik ne olmuştu? Konuşmacı kimdi?

Yomi Kastro. Herkesin bir idolü varsa benimki de Yomi Kastro’dur. Şu ana kadar yapılmış benim için en samimi, en gerçekçi konuşmaydı. Düştüğümde de kalktığımda da konuşmasından ilham alıp yoluma devam etmemi sağlamıştır.

 

  1. Çevrendekilere Fellow programını ve Girişimcilik Vakfı’nı 1’er cümle ile anlatsan, bu cümleler ne olurdu?

Bugüne kadar yapılmış tüm programları unutun:D Şaka bir yana, insanın desteğe en çok ihtiyaç duyduğu yıllar üniversite zamanı olmalı; kaybolduğunuz, ne yapmak istediğinize karar vermeniz gereken, bir yandan zamanın hızla aktığı, enerjinizin hiç bitmediği yıllar. Ailesini geride bırakıp hayalleri için İstanbul’a gelen benim gibi biriyseniz, sizi hayata hazırlayabilecek sıcacık bir ailedir. Siz de bu ailenin bir ferdi olarak her geçen gün değerinizi daha çok hissedersiniz.

 

  1. Kendi girişiminden bahseder misin? Seni en çok zorlayan kısım ne oldu?

Benim ilk girişim maceram 2015 Mayıs ayında sona erdi:) İki kurucu ortak olarak başladığımız Ustamdan e-ticaret girişimimizi şu anda eski ortağım bir kültür arşivi olarak devam ettiriyor. Biz Ustamdan ile Anadolu’da kaybolmaya yüz tutmuş, yüzyıllardır süregelen zanaatları canlandırmak ve devamlılığını sağlamak amacı ile yola çıktık. Benim için harika bir 4 seneydi, girişimciliğin üniversite zamanlarında yeni yeni filizlendiği bu dönemin ilk kahramanlarından biri gibi hissediyorum. Ne kadar kişiye ulaştık, kaç kişiye ilham verdik bilmiyorum ama aradan geçen 3 seneye rağmen hala katıldığım etkinliklerde insanların bizi hatırlaması insanı mutlu ediyor.

Kendimizi zorladığımız kısımlar, zamanla yarıştığımız zamanlardı. Aynı gün hem usta&ürün çekimleri yapıp hem yatırımcı&mentor görüşmeleri gerçekleştirdiğimiz, bir yandan da yarışma&programlara hazırlandığımız zamanlar oluyordu. Yazılımcılar ile haftalarca sabahlayıp siteyi baştan yaptığımız zamanlar da.

Ama ben en çok keyfini hatırlıyorum, limitlerini zorladıktan sonra gelen başarı keyfini:)

  1. GirVak’tan öğrendiğin “Give back” kültürünü kendi hayatının içerisinde ve gelecek planlarında kullanıyor musun?

Düşüncelerimin şekillenmesinde, hayatıma yön vermemde bana en çok değer katan kültürdür Give back. Aldığın kadar vermelisin, mükemmel dostlar edinmenizi sağlar benden tavsiyesi😊

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Türkiye’de Benimsenmiş (mi) Girişimcilik

Manisa’nın bir ilçesinde doğmuş, Elazığ’da okumuş, farklı sebeplerle Türkiye’nin doğu-batı birçok ilini gezmiş, insanlarını tanımış biri olarak yaklaşacağım girişimciliğe bu yazımda.. Köy hayatını da gördüm şehiri de, metropol yaşamını da..

Bir İsrail Günlüğü

Avrupa dan sonra sanırım gitmeyi en çok istediğim ülkelerden biriydi İsrail. Girişimcilik Vakfı'na Fellow olarak seçildikten sonra hayatımda her geçen gün bir şeyler değişiyordu ve İsrail gezimizde bu değişimlere sebep olan şeylerden sadece bir tanesiydi. Belki de bir daha gelemeyeceğim bir şehir, edinemeyeceğim deneyimler, göremeyeceğim insanlar ve daha birçok şey…