Girvak Ekipten | Ekim | Kasım

Ekosistem* Türk Dil Kurumu’nun tanımı ile “Belirli bir alanda bulunan canlılar ile bunları saran çevrenin karşılıklı ilişkileri ile meydana gelen ve süreklilik gösteren ekolojik sistem” demek. Ancak biz girişimcilik ekosistemini bu tanımın benzeri bir yerden ama sosyolojik bir tanım olarak kullanıyoruz. 2006 yılında B. Cohen tarafından ilk defa kullanılan girişimcilik ekosistemi kavramı, yerel veya bölgesel girişimciliği etkileyen sosyal ve ekonomik çevre olarak belirtiliyor. Bu sistem, genellikle de belirli bir yerde birbirleri ile uyum içerisinde çalışan bireyler ve faktörler kümesinden oluşuyor. 

Bir girişimcinin başarılı olabilmesi ya da en azından deneyebilmesi için destek mekanizmalarına, yatırımcılara, mentorlara, kendisi gibi düşünen insanlara ihtiyacı var. Bu da güçlü bir ekosistemin içinde olmayı gerektiriyor. 

Türkiye girişimcilik ekosisteminin mazisi de yaklaşık 15 yıla dayanıyor. Girişimciler, yatırımcılar, üniversiteler ve girişimciliği destekleyen kurumların varlığı ile her geçen yıl büyüyor. Girişimcilik Vakfı olarak vizyonumuzu ve misyonumuzu belirlerken ekosistemin gelişimini öne koyduk. Daha çok gencin girişimcilik ruhu ile tanışmasının ekosisteme büyük etkisi olmasının yanı sıra Vakfın yaratacağı etkinin de ekosistemi büyüteceğine inandık. Bu nedenle de ilk günden bu yana iş yapış biçimimizi de birlikte büyümek üzerine kurduk. 

Bir sivil toplum kuruluşu olarak biz büyürken ve etkimizi artırırken bizimle birlikte hayal eden, üretme heyecanımızı paylaşan ortaklarımızı desteklemeyi tek başımıza her şeyi yapmaya tercih ettik. 

Girişimcilik eğitimlerinde Gooinn ve sevgili ekibi, Core Strateji ekibi ve Burak Yaman,  atölyelerimiz de Dani Benreytan ve Atölye İstanbul, mülteci girişimcilik programımızda Impact Hub, girişimcilerin dayanıklıklarını geliştirmek için ortağımız Joint Idea, birlikte Türkiye için yeni bir hayal kurduğumuz Bolu Bağışçılar Vakfı ve 6 yıldır bize destek veren yüzlerce mentorumuz, jüri desteği veren ekosistem liderleri… Saymakla bitmeyecek kadar çok güçlü yol arkadaşımız var. 

Biz bu ülkenin geleceği için farklı bakış açılarının aynı masaya oturması ve üretmesinin önemine inanıyoruz. Girvak olarak, ortak bir zemin sağlamak ve üretmek için çalışmaktan gurur duyuyoruz. Bizimle olan tüm ortaklarımız için de ne kadar şanslı olduğumuzu biliyoruz ve çok teşekkür ediyoruz. 

Umuyoruz ki daha çok kurum, gençlerin potansiyelini ve dünyayı değiştirecek girişimcilerin gücünü artırmak için birlikte bir şeyler yapmak için adım atar. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*