Girvak Ekipten | Nisan

Hızla başladığımız yeni normallerimiz neler biraz sizinle paylaşmak istedik. Girişimcilik Vakfı olarak değerlerimize baktığımızda yapılmayanı yapmak ve geri vermek bizim için öne çıkıyor. Bizi tanımlayan değerlerimizi ön planda tutmak için bu dönemde çok heyecanlıyız ve çok çalışıyoruz, ekibimiz olarak da deneyimlerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz. 

Dijitalleşme uzun süredir büyüklü küçüklü hemen hemen bütün şirketlerin, sivil toplum kuruluşlarının hatta devlet kurumlarının gündeminde önemli yer tutuyordu. Daha köklü, kurumsal, dolayısıyla da geleneksel yapılarda dijital dönüşüm için yeni departmanlar kurulmasına, kadrolar açılmasına rağmen süreç ise birçoğu için çok etkin ilerlemiyordu, geleneksel yapı bu değişimlerin hızlı gerçekleşmesine mani oluyordu.

Covid – 19 salgını ise sağlık sektörü ve temel ihtiyaç tedariği ve üretiminin dışında kalan tüm işletme, kurum ve kuruluşları #evdekal’ma zorunluluğuna ve işleyişlerini devam ettirmek için çok daha acil dijitalleşme adımlarını gerçekleştirmeye itti.

Girişimcilik Vakfı ise beş kişilik ofis kadrosuyla görünürde küçük, yönetim kurulu, mütevelli heyeti, onlarca Fellow’u ve yüzlerce Alumni’siyle ise oldukça geniş, yine de adaptasyonu yüksek, hızlı karar alabilen genç ve dinamik bir yapı. Ancak hem adaptasyonumuzun hem de dijitalleşme kabiliyetimizin gerçek potansiyelini biz de bu süreçte gördük ve farkettik. Her ne kadar dijital imkanlardan, çevrimiçi toplantıların etkinliğinden, birçok alumni’miz dünyanın farklı yerlerindeyken mesafelerin önemsizliğinden konuşsak da her imkanımızı da kullanmadığımızı bu süreçte gördük.

Henüz #evdekal’maya başladığımız ilk günlerde ani bir refleksle kurumsal işleyişimizi ve metodlarımızı güncelledik ve yaptığımız güncellemeler ile dijitalleşme ve bir adım ötesinde gençlere daha uygun ve gençlerle kendini güncelleyen bir yapı yaratmanın ilk adımını attık. Artık tüm gençlerle etkileşim katsayımızı artıracak faaliyetleri hayata geçirmek, hitap ettiğimiz kitleyi genişletmek ve gençlere girişimcilik ekosistemini yenilikçi metotlarla yaşatmak için emin adımlarla ilerliyoruz. Bu süreçte gençlerin dayanışma, iletişimde kalma ve duyulma isteği de bizi harekete geçiren bir başka kaldıraç oldu. Zor dönemlerde en çok ses duymak, konuşmak ve yalnız olmadığımızı hissetmek istiyoruz. Fellow ve Alumni ekipleri 2014’ten bu yana kurduğumuz ailenin bir parçası olarak yarattığımız araçlar ile bir araya geliyor, paylaşıyor ve umut etmek için kendilerine alanlar yaratıyorlar. 

Hangi Araçları Neden Kullanıyoruz?

Gençlerin birbirleri ve bizlerle ilişkisini canlı tutmak için farklı temalarda farklı araçlarla onlara ulaşıyoruz. Zoom / Hangout ile eğitsel ve görüntülü kurgularla bir araya geliyoruz. Discord gibi oyun için tanımlanmış sunucularda kurumsal sunucular açıyoruz. Ghub gibi bulut alanını gençlerin birbirlerini beslendikleri dijital içerikleri paylaşabilmelerii için e-arşiv gibi kurguluyoruz. Böylece ürettiğimiz içeriklerin tamamını ulaşabilir kılarken bir yandan da her gence farklı yollarla ulaşmaya çalışıyoruz. Girişimcilik adımlarımızı atarken en çok bizi hareketlendiren unsur ilham. İlham aldıkça ben de yapabilirim diyoruz ve harekete geçiyoruz. Gençler bu dönemden geleceğe bakabilmek için hayal kurabilmek, ilham almak ve ilham vermek istiyorlar. Bu duyguları besleyebilmek için iki araç yarattık. Tüm gençlere açık, farklı konularda uzman konuşmacıları dinlediğimiz Gtalks ve her sabah tüm Fellow ve Alumni ekibi ile buluştuğumuz, güne birlikte, paylaşarak başladığımız Gcoffee.

Kampanyanın ana paydaşları olan Fellow’larla kampanyayı güncelliyoruz, geri bildirim alıyoruz, yine güncelliyoruz.

Biz bi başlangıç yaptık ama güncellemek gençlerin geribildirimleri ile oldu. GİRVAK Fellow’larından programın iyileştirilmesine dair geri bildirimler aldık ve aynı amaca hizmet edecek geri bildirimleri kapsayacak şekilde yenilikler getirdik. Bu süreçte yeni neler ürettik? 

GstormX : Gördük ki gençler sadece uzmandan dinlemek değil, uzmanı ile fikir alışverişi yapmak, karşılıklı beyin fırtınası geliştirmek istiyor. Gençlerden gelen geri bildirimler doğrultusunda bir konu üzerine çeşitli fikirler hakkında beyin fırtınası yapabilecekleri bir alan ihtiyacına karşılık vermek için Gstormx serisine başladık.

Gfounders: Yine Fellow’ların önerileri doğrultusunda kendi kuşaklarına yakın, GİRVAK’ın genç girişimcileri ile formatlı bir kurgu aracılığı ile bir araya geliyorlar. Girişimciler ve girişimlerine dair vakalar, çözüm önerileri ve girişimcinin kendi deneyimlerinin en özel öğrenmelerini yine GİRVAK’ın genç girişimcileri ile paylaşıyorlar. Birbirleriyle deneyimlerini paylaşıp, yine birbirlerine doğrudan katkı sağlıyorlar. 

Fellow Programı ve etrafında gençlere ulaştığımız her program bizim odağımız. Android Akademi ve NEXT 2020 bu dönemde üzerine çalıştığımız etkisi yüksek diğer programlarımız. #evdekal’maya başladığımız gün hızlıca ortaklarımız ile değerlendirdik. Öğrenme ve üretme heyecanımızı online alana taşıdık. Fiziksel mesafemizi koruduğumuz günlerde katılımcılarımız ile online mesafeler yaratmamak için etkileşimimizi artırdık. Yeni içerikler ürettik. Android Akademi programımıza sağlık dikeyini ekleyerek COVİD-19 salgını ile ortaya çıkan sorunlara odaklandık, gençlerin çözümlerini topladık.

Girvak olarak ilk günden beri bir sivil toplum kuruluşu olmamıza rağmen kendimizi hep bir startup gibi değerlendirdik. Hızlı karar alabilen, uyum sağlayan, yaratıcı bir kurum olmakla birlikte değerlerine bağlı ve değişim yaratmaya odaklıyız. Bu dönemin biteceğini ama eski alışkanlıklarımıza, eski düzenimize geri dönemeyeceğimizi biliyoruz. İnsanın sürekli öğrenerek büyüdüğünü biliyoruz ve geriye dönmek değil ileriye bakmanın gücüne inanıyoruz. Girişimciliğin yılmazlık barındırdığını ve zor zamanlarda değişimi girişimcilerin yaratacağına sonsuz bir güvenimiz var.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

CEO for One Month

CEO Maceram veya 23 Nisan Simülasyonu Beni geliştireceğini düşündüğüm ve konsept olarak hoşuma giden etkinliklere hemen başvurma gibi…

bi’Bolu!

Ankara ve İstanbul arası rotamızın bir parçası olarak biliyordum Bolu’yu. Doğal güzellikleri akıllara gelen ilk özelliği oluyordu Bolu’nun,…