Girvak Fellow Selen Demir’den video aşaması için adaylara tavsiyeler!

Herkesin bildiği üzere Girişimcilik Vakfı başvurularının yakın zamanda ilk aşaması açıklandı, ardından benim de geçen sene en çok zorlandığım 2. Aşama yani video aşaması geldi ☺ Geçen sene bulabildiğim her kaynağı okudum, inceledim. Bu sene böyle bir yazıyla size katkıda bulunabilecek olmak gerçekten benim için çok mutluluk verici bir olay. Umarım sizler de aynı hisleri yaşarsınız. Şimdi biraz 2. Aşamada sizlerden neler beklendiğinden bahsedeyim;

Özgün ol 

Girişimcilik ile alakalı diğer kuruluşlardan Girişimcilik Vakfı’nı ayıran en önemli şey girişimlere değil, insana yatırım yapması. Öncelikle daha önce yapılanları kopyalamayın çünkü Girişimcilik Vakfı sizi siz olduğunuz için istiyor, o yüzden esinlenmek ve ilham almak güzel şeyler ama kendiniz olmayı unutmayın. Kendinizi, hayattan beklentilerinizi, girişimcilikten ne anladığınızı ve ilerisi için girişimcilik adına hayallerinizi ve isteklerinizi kendi cümlelerinizle anlatın. 

Sadece 3 dakika!

Unutmayın sadece 3 dakikanız var. Cümlelerinizi önceden kurgulayın, çalışın ve gerekirse tekrar tekrar çekin videonuzu. Elinizdeki kısıtlı zaman dilimini mümkün olduğunca doğru bir şekilde kullanmalısınız. Akıcı ve anlaşılır cümleler ile kendinizi en iyi şekilde ifade edebilmelisiniz.

3-2-1 Kayıt!

Video çekerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey düzgün bir şekilde görünmeniz ve sesinizin net bir şekilde duyulması. Kendimden örnek vermem gerekirse ben videomu o dönem çalıştığım ofiste çekmiştim. Büyük bir prodüksiyon olmamasına rağmen diğerlerinin görsel olarak daha yaratıcı sayılabilecek videolarıyla girdiği yarışı kazandı. 2. Aşamayı geçtikten sonra anladım ki Girişimcilik Vakfı’nın istediği insan tipi; şu an dünyayı değiştirecek gücü olmasa bile hayalleri ile güçlenip bu yolda yorulmadan yürüdüğüne emin olacağı insanlarmış. Kısaca evet yaratıcı olun ama hepsinden önce dünya üzerinde bir amaç için bulunduğunuzu ve bu yolda desteğe ihtiyacınız olduğunu onlara hissettirin. Örnek olması açısından kendi videomun linkini de yazının sonuna ekliyorum. Son olarak Youtube üzerinden #fellow18, #fellow2017 gibi taglerden tüm video yükleyenlerin videolarını izleyebilirsiniz!

Kendi Youtube videom: https://www.youtube.com/watch?v=ADFN_1wk9Qc&t=73s

Selen Demir 

Co-Founder @friseapp

–>

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*