GİRVAK Maceram ve Başvuracaklara Önerim

“Hayat, nefes aldığımız anların toplamından değil, nefesimizi kesen anların toplamından oluşur.” Romantik komedi türünde çok sevdiğim bir film olan “Hitch” filmdeki baş karakterin sözleri bunlar. Bazı insanları duyarız, kısacık ömürlerinde her gün bambaşka şeyler başarmış ve meraklarıyla geleceği aydınlatırken bir değil sanki bin ömür yaşamışlardır. İşte ben de 27 ve 28 Ekim’de öyle iki gün yaşadım ki, bir ömre sığmayacak kadar tecrübe edindim ve bir ömür boyu tanışmamın mümkün olmadığı onlarca müthiş insanla tanıştım: Ben bir Fellow olmuştum.

GİRVAK Maceram

İki günde bir ömür

“Hayat, nefes aldığımız anların toplamından değil, nefesimizi kesen anların toplamından oluşur.” Romantik komedi türünde çok sevdiğim bir film olan “Hitch” filmdeki baş karakterin sözleri bunlar. Heyecansız ve yeni şeyler denemeden yaşayabilirsiniz. Ama her gününüz aynılaşır ve yaşadığınızın farkına varamazsınız. Oysa bazı insanları duyarız, kısacık ömürlerinde her gün bambaşka şeyler başarmış ve meraklarıyla geleceği aydınlatırken bir değil sanki bin ömür yaşamışlardır. İşte ben de 27 ve 28 Ekimde öyle iki gün yaşadım ki, bir ömre sığmayacak kadar tecrübe edindim ve bir ömür boyu tanışmamın mümkün olmadığı onlarca müthiş insanla tanıştım: Ben bir fellow olmuştum.

 

Yeni bir macera, yeni bir hayat: GİRVAK

Girişimcilik vakfına başvuru süreci başımdan geçen en heyecanlı maceraydı. Uzun ve yorucu ancak bir o kadar eğlenceli ve öğretici aşamalardan sonra kabul edildiğime dair eposta alınca inanılmaz sevinmiştim. Ve ilk fellow- up’ı heyecanla beklemeye başladım. Bu arada da mütevelli heyetini ve “GİRVAK’ı” daha çok araştırmaya başladım. Araştırdıkça tanışacağım müthiş insanları öğrendim, daha da heyecanlandım. Sonunda fellow-up’dan önceki akşam olunca heyecandan uyuyamadım. Daha önce denediğim girişimler, hayallerim, hedeflerim, amaçlarım aklımdaydı. Yine de sabah alarm çalmadan çoktan giyinmiştim. Hayatımda yeni bir sayfa açmaya hazırdım.

 

Heyecanlı ilk Fellow-up

İlk fellow-up’da çok heyecanlıydım. İçim içime sığmıyordu. Tabi biraz da korkuyordum: Acaba beni sevecekler miydi? İkinci bir aile mi edinecektim yoksa sadece iş ilişkisi şeklinde mi bir ortam beklemeliydim? Açıkçası korkumu gittikten sonraki 10 dakika içinde yenmiştim. Korkunun yerini merak almıştı. Yepyeni insanlarla, uzun sürenin ardından kavuşan eski arkadaşlar gibi muhabbet ediyorduk. Herkes çok mutlu ve renkliydi. Tabi bu da sohbetleri daha zevkli hale getiriyordu. Ancak bunlardan hiçbiri beni ilham verici konuşmalara hazırlayamazdı.

İlham veren seri girişimciler ve melek yatırımcılar

Yediğimiz öğle yemeğinden dinlediğimiz konuşmalara kadar her yerde seri girişimcileri ve yatırımcıları görünce heyecanımı tahmin edemezsiniz. Sadece televizyonda gördüğüm bazı girişimcilerle sohbet etmek ve hayatları hakkında bilgi sahibi olmak bana önemli bir ilham kaynağı oldu. Böylece aklımdaki fikirlerin gerçekleştirmek için birçok pozitif etken buldum.

 

İsrail, girişimlerin ülkesi

Fellow-uplardan sonra beni en çok etkileyen ise İsrail’e olan gezimizdi. Bu gezi diğer fellowlar ile olan arkadaşlığımı geliştirmem açısından bana yardımcı oldu. Dahası her zaman görmek istediğim Google Tel-Aviv kampüsünü görme şansım oldu. İsrail’e olan ziyaretimizin benim vizyonumu geliştirdiğini düşünüyorum. Her şeyden önce yerel bir girişimden dünyaya açılmanın önemini anladım ve bu bence çok değerli bir ders.

 

Girvak maceramdan son bir söz

Bunları değerlendirerek, Girvak’ın gerçekten hayatımda yepyeni bir sayfa açtığını söyleyebilirim. Girvak benim için yeni ve büyük bir macera. Bu macerada her gün kendimi ve dünyayı daha çok keşfediyorum ve anlıyorum. Daha gidecek uzun bir yolum olduğunu biliyorum. Ama artık daha cesurum ve aldığım ilhamla hayallerimi gerçekleştirmeye çok daha yakınım.

 

Yeni Başvuracaklara 7 Önerim

Çok eğlenceli bir başvuru sürecine gireceksiniz. Ben başkalarının yazmadığı bazı öneriler yazmaya çalışacağım sizlere bu güzel süreçte yardım edebilecek:

  1. Öncelikle her zaman kendiniz olun. Tabi ki mülakata en güzel giysilerinizi giyin ve kibar, tatlı davranın. Ancak kendi stilinizi koruyun. Sizi siz yapanı gösterin. “Farkınız özgürlüğünüz, cesaretiniz girişiminiz olsun!”- Sina Afra
  2. Cesur olun. Kendinizi göstermekten ve fikirlerinizi anlatmaktan korkmayın. Hata yapabilirsiniz ancak bu hataların da sizi geliştireceğini unutmayın. Hata yaparsanız kafanızı takmayın. “Dünyada hiç kimse, seyirci koItuğuna oturan cesur insanIarı aIkışIamaz. AIkışIar hep sahneye çıkanIar içindir.” -Tayfun TopaIoğIu
  3. Dürüst olun. Yapmadığınız şeyleri yapmış gibi anlatmayın. Gerçek bir şekilde ortaya çıkar. “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.” -Mevlana Celaleddin Rumi
  4. Meraklı olun ve ödevinizi yapın. Girvak’ta çok değerli insanlarla tanışma ve sohbet etme şansı bulacaksınız. Ancak bu insanları araştırmamışsanız veya tanımıyorsanız bunun size olan yararını azaltmış olacaksınız. O nedenle bu insanlara değer verdiğinizi gösterin ve onları araştırın. “İnsanları incelemek, kitapları incelemekten daha lüzumludur.” – François de La Rochefaucauld
  1. Samimi olun ve içten davranın ancak saygınızı da gösterin. Hem diğer fellowlar hem de tanışacağınız girişimciler ve diğer insanlar saygıdeğer kişiler olacak. “Üstün insan öteki insanIara saygı gösterir, o zaman dünyanın dört bucağında oturanIar, onun kardeşi oIur.” -Konfüçyus
  2. Güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında olun. Her konuda mükemmel olmayabilirsiniz. Ancak olmanız da gerekmez zaten. Bu yüzden ekip olarak başlayan girişimler daha başarılı. “Güçlü ve zayıf yönleriniz ile ilgili gerçekçi olun. Neyi bilmediğinizi bilin. Bunu bildiğiniz noktada ekibinizi zayıf yönlerinizi tamamlayacak kişiler ile güçlendirebilirsiniz, doğru akıl hocalarını seçebilirsiniz.” -Murat Özyeğin
  3. Ve en önemlisi: Denemekten vazgeçmeyin. Kararlılık birçok seri girişimcinin ortak özelliğidir. Bir şeyi gerçekten çok istiyorsanız tekrar tekrar deneyin. İlk seferde Girvak’a giremeyebilirsiniz. Ancak bu sizi asla durdurmasın. Çünkü tekrar tekrar denemeye değer. “Başarısızlık daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.” -Henry Ford

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Görüyosan, Duyuyorsan, Sorumlusun

"Toplumsal sorunların temel kaynağı nedir?" sorusuna verilebilecek yüzlerce, binlerce farklı cevap içinden, benim en sevdiğim cevap "ayrımcılık" olmuştur. Ayrıştırmak, ötekileştirmek, senden olmayanı yok saymak, eşitsizlik gibi bir çok sorunu ve o sorunların tanımlarını bunun içine yerleştirebiliriz. Bizden olmayan, bize benzemeyen insanları eleştirmek, yok saymak konusunda çok başarılıyız.

Bağdat’ı Almaya Çalışmak

ağlarda ve patikalarda bacaklarım parçalandığında, susadığımda bile yolumdan dönmediğimi biliyorum; çünkü bir kere yola koyulmuş olmak zincirleme reaksiyonu başlatmış oluyordu. Gerçek başarı da buydu. İçimizdeki tahta putları yıkıp reaksiyonu başlatmak, reaksiyonu tamamlamaktan daha mühimdi aslında.

Samimi Networking

Size bundan birkaç yıl önce başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. 2015 Yılında bir kongreye katıldım; kongre oteline bir çok akademisyen gelmişti, kongreye sponsor olan birçok firma da benim çalışmak istediğim firmalardı. İlk gün maalesef kimse ile tanışma fırsatım olmamıştı, ta ki o ana kadar...

An’laşmak

Varolduğumuz evrenin kurallarına göre ne yaparsak, onunla karşılacağız. Ektiğimizi biçecek, ettiğimizi bulacak, etkimize göre tepki alacağız. Bütün durumlarda, her şey sizin ortaya koyduğunuz şekilde olacak. Yaşadıklarınıza dikkat edin. Siz o sırada hangi frekanstaysanız, o frekansın sonuçlarını yaşarsınız. Sinirli insanlar genelde, sinirli insanlarla karşılaşırlar. Yoğun olanların etrafındaki herkes de yoğundur. Bütün bunları yaşarken, birbirimizle iletişim kurarız. Peki ya iletişim kurmada ne kadar başarılıyız?

Yıldızları Yakalamak

Bir kalem alalım ellere. Not edelim. Tarih 29 Ekim 2016. Yer Volkswagen Arena. Tema kolektif bilinç. Önümüzde Tedx etkinliğine bir davetiye. Biraz sonra içeride olacaklardan habersiz bir de İrem çizelim şuraya.