Gülümseten ve İlham Veren Bir Girişimci: Hakan Baş

Girişimci doğulur mu, olunur mu? Bir insan girişimci olarak mı gelir bu dünyaya? Birçok girişimci bu soruyu kendi hayatlarını düşünerek “evet” ya da “hayır” olarak yanıtlamış. Ancak bu sorunun asıl yanıtını bulmak bir hayli zor. Ben bu sorunun yanıtının kişisel olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanlar farklıdır ve bazıları doğuştan girişimcilik özelliklerine sahipken, bazıları bu özellikleri daha sonradan tecrübeyle edinmiş olabilir. Bu geniş tartışma konusu hakkındaki bütün görüşleri değerlendirmek sayfalar sürebilir. Ancak ben bugün girişimciliğin doğuştan geldiğini düşünen başarılı ve komik bir girişimciden bahsedeceğim sizlere: Hakan Baş.

Girişimci doğulur mu, olunur mu? Bir insan girişimci olarak mı gelir bu dünyaya? Birçok girişimci bu soruyu kendi hayatlarını düşünerek “evet” ya da “hayır” olarak yanıtlamış. Ancak bu sorunun asıl yanıtını bulmak bir hayli zor. Ben bu sorunun yanıtının kişisel olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanlar farklıdır ve bazıları doğuştan girişimcilik özelliklerine sahipken, bazıları bu özellikleri daha sonradan tecrübeyle edinmiş olabilir. Bu geniş tartışma konusu hakkındaki bütün görüşleri değerlendirmek sayfalar sürebilir. Ancak ben bugün girişimciliğin doğuştan geldiğini düşünen başarılı ve komik bir girişimciden bahsedeceğim sizlere: Hakan Baş.

 

Güdürürken düşündürür derler ya…

 

Uzun ama eğlenceli uğraşlar sonrasında girdiğim girişimcilik vakfı sayesinde ilk ilham aldığım girişimci Hakan Baş’tı. Bize verdiği seminerde içten konuşması ve hayatı beni hayallerimi gerçekleştirmem için niye beklediğimi sorgulattı. Sunumuna, çocukluk ve gençlik resimlerini göstererek başladı Hakan Bey. Çocukluk resimlerini gösterirken bir hayli gülümsetti bizleri. Ancak asıl etkileyici olan, bizi güldürürken hayatından verdiği ayrıntılar ile bir girişimcinin yol haritasını göstermesiydi.

 

Her insan birbirinden farklıdır demiştim daha önce. Bu yüzden girişimciliğin de kesin bir tarifi olduğunu düşünmüyorum. Ancak, gerek kitaplarda ve seminerlerde gördüğüm kadarıyla, gerekse Hakan Beyin anlattıklarından anladığım kadarıyla girişimcilerin hayatlarında bazı ortak noktalar bulunuyor.

 

Girişimcilerde ortak dört özellik:

1. Liderlik

0 Shares:
1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir