HAKKIMIZDA

Girisimle.com

Girisimle.com, Türkiye Girişimcilik Vakfı olarak girişimcilik haberleri ve yazıları paylaştığımız blog sitesidir. Fellowların girişimcilik alanındaki yolculuklarına dair paylaşımlar, girişimcilik alanında yapılan Türkiye’deki etkinliklere yönelik izlenimler ve girişimcilik ekosistemine yönelik yenilikler blogumuzda paylaşılmaktadır.

Türkiye Girişimcilik Vakfı hakkında:

Türkiye Girişimcilik Vakfı (Girvak) 2014 Nisan ayında kuruldu. Girişimciliğin önemini bilen ve değişimin anahtarı olduğuna inanan iş insanları ve fikir önderleri tarafından kurulan Girvak, girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ve girişimciliğin gençler arasında bir kariyer seçeneği haline gelmesi amacı ile çalışıyor.

Türkiye’deki mevcut yapı ile dünyadaki genel girişimci destek mekanizmaları, hâlihazırda girişimci olmaya karar vermiş kişilerin fikirlerini iş modellerine dönüştürmeleri ve pazara ulaşmaları için verilen desteklerden oluşuyor.

sina-afra girişimle

Ancak girişimcilik kültürünü geliştirmek için altyapı oluşturmak, buna temelden başlamak gerekiyor. Bu doğrultuda en doğru başlangıç noktası ise bizce üniversitelerdir.

Girvak olarak bu nedenle üniversite öğrencilerine yönelik Fellow Programı’nı hayata geçirdik. Dünyada bir benzeri olmayan Fellow Programı ile risk almaya açık, birey olma yolunda adım atmış ve değişim yaratmak isteyen üniversite öğrencilerine odaklandık. 6 aşamalı bilimsel bir seçim süreci ile belirlediğimiz girişimcilik potansiyeli yüksek gençlere program içinde; hayatlarını değiştirecek ilhamı ve networkü, bu program dahilinde aldıklarını topluma geri vermelerini sağlayacak etkinlikleri yapabilme şansı, start-up’larda ya da şirketlerde staj imkanı ve Türkiye’nin en yüksek bursunu veriyoruz. Girvak olarak yaratmak istediğimiz kültürün en temel öğelerinden biri de “giveback” (karşılığını verme) bakış açısını gençlerin hayatına yerleştirmek. Girişimci, toplumdan aldığı destek ile kazandığı başarıyı yine toplumla paylaşırsa, ancak o zaman başarıyı ölçeklendirme ve çoğaltma şansı olur. Bu felsefe ile yola çıkarak, hem Fellow Programı katılımcısı gençler arasında hem de girişimcilik ekosisteminde “giveback” kavramını yaygınlaştırmak ve farkındalığı artırmak için 2016 yılında ilkini düzenlediğimiz “Giveback Gala”yı her yıl düzenlemeyi hedefliyoruz.

mehru-ozturk girisimle

Ayrıca Fellow Programı’nın yanı sıra sadece gençlere değil Türkiye’ye ilham vermek için MappedinTurkey, CreateUp, Youngpreneurs ve Start gibi markalar yaratarak daha geniş kitlelere ulaşacak projeleri de hayata geçiriyoruz. Girişimcilik Vakfı ailesi olarak, Fellow Programı’na katılan gençlerimizin ikinci ailesiyiz ve onların tüm hayatları boyunca yanlarında olmak istiyoruz. Girişimci bakış açısıyla düşünmenin dünyayı daha iyi bir yer yapacağına inanıyor ve bu doğrultuda çalışmaya devam ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*