Halkla İlişkiniz Başarısızsa Nasıl Başarılı Olabilirsiniz Ki?

0
1701

Geliştirdiğiniz ve denediğiniz harika bir fikriniz var. Bu projenin sizi olduğu kadar insanları da heyecanlandıracağına eminsiniz. Ancak projenizin varlığından haberdar olduklarından emin olmak için bir planınız var mı?

 

İş dünyasında bu genellikle sona bırakılan bir düşüncedir. Yeni bir işletme halkla ilişkiler veya pazarlama konusunda yardıma ihtiyacı olduğunu fark ettiğinde, artık çok geçtir. Bir iş sürecinde en etkili zaman açılıştır; bu hayati çerçevede başarılı olabilmek için yapabildiğiniz kadar fazla gürültü yapmanız gerekir. Müşterisi olmayan bir şirketin bir anlamı yoktur, bu nedenle halkla ilişkiler ve pazarlama takımınızın zamanın ötesinde bir planlama yapmalı, büyüme özeti çıkarmalı ve başarınız için bir yol haritası hazırlamalıdır.

 

Bir halkla ilişkiler şirketiyle işe başlamak korkutucu olabilmektedir; ajansları tarafından batırılan birçok şirketin tüyler ürperten hikayeleri vardır. Ancak, sadece son ajansınızın kötü olması pek olası değildir. İşlerin yürümemesinin sebebi muhtemelen, birbirinize uygun olmamanız ve ajansın özgünlüğünüzü kavrayamamış olmasıdır.

 

Bu konuda iki tarafta da bulundum. Bu nedenle, kendi ajansımı kurarken büyük sonuçlar elde edemeyeceğimiz veya kısa ya da uzun vadeli hedeflerini tam olarak kavrayamadığımız müşterilerle hiçbir zaman çalışmamaya özen gösterdim. Ajanslarından memnun olmayan pek çok müşteri açılışlarından hemen sonra ajans değiştirmektedir, bu da marka farkındalığı ve basında tanınırlıklarını etkilemektedir.

 

Seçeceğiniz ajansı aşağıda belirtilen konularda düzgün bir şekilde incelemeye özen gösterin. Bu şekilde, temsilciniz ile uzun vadeli ve mükemmel bir ilişkiyi garanti altına almış olursunuz.

 

Şirket Vizyonunu Kavrama

 

Bir ajans ile anlaşırken halkla ilişkiler ve pazarlama takımınızın sizin, şirketinizin ve değerlerinizin bir uzantısı olacağını unutmayın. Aynı çizgide olduğunuzdan emin olmak için takımınızın şirket felsefesini ve misyonunu incelemeniz inanılmaz derecede önemlidir. Yeni bir işe başladığınızda pek tanınmadığınızdan halkla ilişkiler/pazarlama takımınız üzerinizden epey bir yük alacaktır. Markanızı sizin gibi yansıtabileceklerinden emin olmanız ve onlara bu konuda güvenmeniz gerekir. Unutmayın, medya, konferans ve etkinlikler aracılığıyla dünyaya verdiğiniz mesajı dikte eden bu insanlar şirketinizin ayakları niteliğindedir.

 

Hedef Uyumu Ve Ölçümü

 

Halkla ilişkiler uzmanlarının genellikle sizinkilere uymayan müşteri “kazanma” fikirleri olabilir. The New York Times’da bir köşe garantilemekten ziyade doğrudan hedef kitlenize hitap edecek daha küçük çıkış noktalarını düşünebilirsiniz. Hedef kitleniz kim? Bunu markanızın ve misyonunuzun mümkün olan en iyi sunumunda nasıl kullanabilirsiniz? Halkla ilişkiler ajansları belirli hedeflere ulaşabilmek için belirli hikayeler ile hangi çıkış noktalarını kullanmaları gerektiğini bilir, ancak bazen iki tarafın farklı hedefleri olabilmektedir. Bunların zamandan bağımsız bir şekilde tartışılması oldukça önemlidir. Kim olursa olsun, birlikte çalıştığınız takımın birlikte belirlediğiniz hedefleri yücelterek bunlara ulaşmaya çalıştığından emin olun.

 

Aynı zamanda unutmamanız gereken şeylerden biri ise, her medya öğesinin size satış veya ziyaretçi garantilemeyeceğidir. Medya iki şekilde işler: ilki satış ve ziyaretçi gibi doğrudan aldığınız yanıtlardır; diğeri ise ilk sonuçları hemen görmeseniz de bazı kaynakların size sağladığı prestij ve görünürlüktür. Nitekim uzun vadede tanınmanızı sağlayacak olan ise küçük veya büyük kaynaklarda devamlı adınızın geçmesi ve markanızın tekrarlanmasıdır.

 

Her Daim Erişilebilirlik

 

Birçok halkla ilişkiler uzmanı bunu söylediğim için benden nefret edecek olsa da, bu konuda gerçekten inandığım şeylerden biri takımınızın her daim erişilebilir olması gerektiğidir. Yeni bir şirketseniz zaten projelerinizi ucu ucuna yetiştiriyor, ancak takımınızı düzenliyor, yatırımcılarınızla ilgilenebiliyor ve kapsamlı bir iş planı geliştirebiliyorsunuzdur. Bu nedenle, aklınıza bir şey geldiği anda telefonu elinize alabilmeniz gerekir. Daha açık olmak gerekirse, reklamcınızı sabahın 2’sinde saçma sapan birşey için uyandırmasanız da önemli olan ve unutmak istemediğiniz birşeyi e-posta, mesaj veya telefon yoluyla ona ulaştırabilmeniz gerekir. Her daim. Güzergahınızı bilmemiz gerekir; aklınızdan geçenleri okuyamayız.

 

İletişim Noktanızı İyi Tanıyın

 

İmza atmadan önce müstakbel reklam ajansınızın yönetici takımıyla tanışmak her zaman harikadır ve her zaman gerçekleşir. Zeki olduklarını, ne yapacaklarını bildiklerini ve bu işin altından kalkabileceklerini bilir ve onlara güvenirsiniz. Ancak, birlikte çalıştığınız ajansın boyutuna bağlı olarak, tanıştığınız bu insanlar muhtemelen her gün yalnızca sizin için çalışmayacaklardır. Bu nedenle, günlik çalışma ekibinizin kim olduğu, nerede bulunduğu ve özgeçmişi hakkında bilgi almanız da önemlidir. Bu ekip kriz, kutlama ve sorularınız olduğu dönemlerde başvucağınız kişiler olduğundan konuşmak, incelemek, dinlemek ve tüm bunlar için onlar ile görüşmek iyi bir fikirdir.

 

Buna ek olarak, takımınızı şirketinizin yeni elemanları olarak da düşünebilirsiniz. Bu insanların hepsini yan yana çalışmak için şirketinizde işe alır mıydınız? Bu soruya verdiğiniz cevap evet ise, doğru kişileri seçtiğinizden emin olabilirsiniz.

 

Bu makale forbes.com’da Young Entrpreneur Council tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here