Han Solo’dan 5 İşletme Dersi

Dördüncü sınıftayken, Luke Skywalker’ın bir kız gibi mızıkçı bir dalkavuk olduğunu düşünürdüm. Ama Han Solo öyle miydi? Adam cidden yıkılıyordu. Han Solo, ilk üç film boyunca benim en sevdiğim Yıldız Savaşları karakteriydi ve geçen hafta yeni Yıldız Savaşları fragmanını izlerken Rebellion’un en iyi girişimcisi olduğunu da fark ettim.

 

İşte efsanevi Han Solo’an esinlenilmiş, yeni bir iş kurarken dikkat etmeniz gereken 5 ders :

 

  1. İş Ortağınızı (Ortaklarınızı) Doğru Seçin

 

Chewbecca harika bir iş ortağı. Sadık, toplantılara birlikte gitmek için oldukça etkili bir kişilik ve asla arkanızdan konuşmuyor (bu sonuncu şakaydı, canım). Asıl konu, çok uygun bir seçim olması. Han ve Chewie birbirini tamamlıyor ve farklarını yüceltiyorlar. Han tam bir iş bitirici, Chewie ise demir yumruk. Chewie Millenium Falcon’un hiper uzaya hazır olmasını garantilerken, Han da stratejik yönlerini belirliyor.

 

Yeni girişimcilerin yaptıkları en yaygın hatalardan biri ortaklarında çok fazla benzerlik aramalarıdır. Elbette, ortaklarınızla iyi anlaşmanız ve birbirinize karşı taş kafa olmamanız gerekir ancak en ideal ticari sonuçlar sorunlara farklı bakış açılarından yaklaşıldığında gelir. Kendi kendinizi doğruladığınız bir baloncuğun içine hapsolup kaybolmayın. En önemli beceriler birbirini tamamlayıcı olmalı, aksi halde çift ödeme yaparsınız.

 

  1. Fırsat Pencereniz Kapanmadan Bir Hamle Yapın

 

Buz gezegeni Hoth’da, Han’ın gece soğukluğu bunu engellemeden önce Luke’u bulmak için acele etmesi gerekiyordu. Han’ın burada iki tane çok önemli girişimcilik özelliği vardır: hızlı ve korkusuzca hareket etmek.

 

Önünüzdeki ister çalışanınızın maaşı ister kendi geleceğiniz olsun, yeni işinizde vereceğiniz kararların çoğu sizi korkutacaktır. Vakit kaybetmeyin.

 

Yeni bir CEO olarak ne kadar hızlı karar vermeniz gerektiğinin tam olarak farkında olun. Karar verin. Sonrasında ise geçerliliği konusunda büyüyen bir tartışma olsa bile kararınıza sadık kalacak kadar cesaretli olun. Han Solo gibi etkili liderler yüksek karar hızının her zaman ‘mükemmel’ ancak yavaş kararlardan çok daha iyi sonuçlar verdiğini bilirler ve bu konuda kendilerine güvenirler.

 

  1. Para İçin Çalışmayı Hizmet İçin Çalışmak ile Dengeleyin.

 

Han ve Chewie yaptıkları şeyi para için yapıyorlar. Ancak aynı zamanda doğru tarafta savaşıyor ve Rebel dövüşçülerini de savunuyorlar.

 

Genellikle, yeni girişimciler bu denge konusunda çelişkili görünürler. Kullanıcı ucundaki değer ticaretle nasıl dengelenir? Etki oranını arttırmak için ana sayfamıza bir reklam daha mı eklemeliyiz, yoksa bu işi tamamen batırır mı? Avantajsız kısımlardan gelen stajyerlerin yüzde 10’unu ayırıyor muyuz, yoksa yönetim kurulu buna vakit bile ayırmaz mı?

 

Bunlardan birini almak için diğerini atmanız gerekmez. Her zaman bir denge kurulabilir. Sizin girişimcilik hayatının enleriyle uğraşırken aklınızda tutmanız gereken şey, tüm yeni girişimcilerin hem ticarette hem de müşteri memnuniyetinde başarılı olabileceğidir.

 

  1. ‘Gerektiği Yerde’ Kavgacı Olun.

 

Millennium Falcon’un biraz tamire ihtiyacı olduğu ortada, hatta belki de West Coast Custums’da bir durmalı. Ama Han ve Chewie genel giderleri düşük tutmaları gerektiğinin farkındalar. Bunun sebebi mi? Yatırımcı, çalışan ve stratejik ortaklarınıza başkalarını etkilemenin düşük olduğunun sinyalini verirken, aynı zamanda başkalarını da ‘ağırlığınızdan çok vurarak’ şaşırtıyorsunuz. A sınıfı ofisler ve özel servis öğle yemekleri gibi lüksleri geliriniz sabitleşinceye ve karlarınız artıncaya kadar bekletin.

 

  1. Sorunlardan Kurtulmak İçin Beklemeyin.

 

Yıldız Savaşlarının tartışmalı yeni düzenlemesinde, ünlü bar sahnesinde ilk ateş edenin Greedo olduğu ve bu yüzden Han’ın nefsi müdafaa atışı yapmasına sebep olmuşa benziyor. Saçmalık! Bir ebeveyn olarak, George Lucas’ın bu değişikliği neden yaptığını anlıyorum.

 

Ancak, bir girişimci olarak tehditlerin rakipsiz olanı çürütmesine izin veremezsiniz. Eğer karşınızda markanızı yasa dışı bir şekilde kullanan Tayvanlı bir şirket varsa, avukatınıza danışın ve bu konuda bir şeyler yapın. Sürüyü dağıtan bir çalışan sorununuz varsa, hemen (ve insanca) hareket ederek sorunu ortadan kaldırın.

 

Sertleşmek havalı ya da ‘hoş’ görünmese de, sorunlarınızla erken başa çıkmak size zaman, para ve bazen kayıp pazar hissesi bile kazandıracaktır. Han’ın Greedo ve Jabba the Hutt’ı üstünden atmak için tek bir şansı vardı ve kararlı davranmaktan çekinmedi. Düşünmeyin, yapın ve devam edin.

 

Bu makale geekwire.com’da Jonathan Sposato tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimcilerin Hayat Kalitesini Yükseltecek 6 Öneri

Daha iyi bir iş sahibi, lider veya öngörücü olmanın yollarından biri daha mutlu olmaktır. Çünkü mutluluk daha az strese neden olur, esenliği artırır ve günlük enerjinizi yükseltir. İyi hissetmenin iş performansını artırdığına ise şaşırmamak gerek.

Yatırım Alacak Bir İş Planı Hazırlamanın İncelikleri

Yeni girişimin için borç verenlerden veya yatırımcılardan kaynak aramak zor bir görev olabilir. Birçoğu senin organizasyon tasarımından, ürün geliştirmeye, dağıtımdan, finansal öngörüye kadar bütün önemli noktaları kaplayan bir iş planı yaratmanı bekleyecek.