Hayalden Alıp Hayata Vermek

0
2075

Son zamanlarda bir ‘giveback kültürü’dür dillerde pelesenk. Bu kez Türkçe düşünmenin bir zararı olmayacağı kanısındayım. Geri verme olarak çevirebileceğimiz bu kelimenin gelin önce doğru bilinen yanlışlarına bir göz atalım.

 

Aldıklarının karşılığını ver, demek mi? Aslında önce bunun bir karşılık meselesi olmadığında anlaşmak gerek. Çünkü karşılığı düşünülerek yapılan her işin bu mantığın tersine işlemesine sebep olacağı bir gerçek. Bu kültürü hayatımızın dışında eğreti duran bir çıkıntı haline getirmek değil hayatımızın her zerresiyle bütünleşmiş hale getirmek asıl amacımız olmalı. Dışarıdan bir karşılığının verilmesi gerektiği baskısıyla değil, kendiliğinden ve gerivermenin yaşattığı mutlulukla yapılması gerekiyor bu yüzden. Öğrenilen gerçekler ya da alınan ilhamlar sırf birileri git ve onlara anlat denildiği için aktarılırsa iki taraf için de samimi bir iletişim gerçekleşmemiş olur. Halbuki anlatmanın, göstermenin, yaşatmanın bin bir türlü yolunu arayıp bulan bizzat biz olursak, o vakit karşı taraf da bu isteği ve inancı görüp onu almak için can atacaktır.

 

Büyük yatırımcıları/girişimcileri anlat, demek mi? Bu soruya evet demek girişimciliğin tanımında yanılmak demek. Sokakta yürürken rastlayabileceğimiz her türlü yeniliğin bir girişim arifesi olduğunu göz ardı etmek demek. İşte bunun yerine işadamı ya da işçi, öğretmen ya da öğrenci, her insanın bambaşka bir dünya olduğunu ve ufacık bir çocuğun hayal gücünün dahi alınıp geri verilecek bir şey olduğunu öğrenmek gerek.

 

Ne aldıysan onu ver, demek mi? En büyük hayır bu soruya gelsin. Herkesin seçici geçirgen bir süzgeci olmalı. Kendimize saklayacaklarımız ve başkalarına adayacaklarımız var. Her insanın dünyasından aldığımız ilham başkalarında yaşam bulamaz, bu insanlığın doğasına aykırı. Karşımızdaki kim? Ne yapmak istiyor? Peki, siz ona ne yönde ve nasıl yardım edebilirsiniz? Karşınızdakinin dünyasının hangi noktasına dokunabilirsiniz? Bunları süzgecimizden geçirmeden önüne gelen insana önüne geleni geriverme psikolojisine girmek bizi yanlışa sürükleyecektir.

 

Artık kelimenin benim için ne olmadığını söylediğime göre ne olduğunu da söyleyebilirim. Giveback, hayalden alıp hayata vermek demek. Kimileri için düşüncesinin bile hayal olduğu işlerin, hedeflerin, başarıların ve hatta başarısızlıkların aslında hayatın ta kendisi olduğunu göstermek demek. Bunu yaparken ayna görevi görüp olanı olduğu gibi yansıtmak değil kendimizden bir şeyler katmak demek. Belki de en önemlisi, hayatın anlamını rakamlarda değil apayrı dünyalarda bıraktığımız izlerde aramak demek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here