Hayallerinizin Peşinden Gitmenin 3 Yolu

Pratikte üç temel yol var. Bunlardan hiçbiri kolay değil, ancak gerçek işinizin ne olduğuna ve hayalinizdeki işin ne olduğuna bağlı olarak bu yollardan birini takip etmek diğerlerine göre daha kolay olabilir. En etkin bir şekilde kullanmak için bu yolların hepsi de dikkatli bir şekilde plan yapmayı ve gerçekçi bir tutumu gerektiriyor.

 

1. Gerçek İşinizde Kalın

… ve her gün hayalinizdeki işle ilgili bir şeyler yapmak için gerekli zamanı ayırın. Buna, hayalinizdeki iş gerçek işinizin yerini alana kadar bu şekilde devam edin.

 

Bu, mali risk açısından da en güvenli yöntem. Hayalinizdeki işte ilerleme kaydedebilmeniz için ise belki de en yavaş yöntem. Ancak unutmayın ki pek çok insan bu yöntemi uyguluyor – benim arkadaşlarımdan biri de bu yolu izleyerek çok başarılı bir iş sahibi oldu. Belki birkaç yıl boyunca zamanını tümüyle alan iki işte çalışmak zorunda kaldı ama şu anda 8 yıldan beri kendi işinin sahibi mutlu bir adam.

 

2. Harcamalarınızı Azaltın

…bu sayede hem gerçek işinizi hem de hayalinizdeki işi yarı zamanlı işler olarak yapabilirsiniz. Bu, daha az para harcayacağınız şekilde yaşamanızı ya da hayat standartlarınızı da biraz düşürmenizi gerektirebilir. Hatta bunların ikisini de aynı anda yapmanız gerekebilir. Eğer gerçek işinizi yarı zamanlı yapma imkânınız yoksa bu yöntem uygulanamayabilir.

 

3. Para Biriktirin

…bunu gerçek işinizi tamamen bırakarak hayalinizdeki işe tam anlamıyla adım atana kadar yapın. Ne kadar para biriktirdiğiniz, para biriktirmeye olan hevesinizle, gerçek işinizden aldığınız ücretin ne kadarını birikim için ayırabileceğinizle ve hayalinizdeki işin ne kadar maddi destek gerektirdiğiyle doğrudan alakalı. Bu nedenle eğer gerçekten hayat standartlarınızı da yeniden gözden geçirerek para biriktirmeye kendinizi adamamışsanız ya da para biriktirebilmek için hayatınızın bir sonraki aşamasını beklemekteyseniz, bu yöntem çok da uygulanabilir değil.

 

Çoğu yazar, hayalinize ulaşmak için “bir an önce işin içine adımınızı atmanızı” öneriyor, ve bu sayede bir şekilde “başladığınız işe devam edeceksiniz” düşüncesini savunuyor. Oysa ki ben bu düşünceye katılmıyorum.

 

Çaresizlik yerinde ve doğru karar vermenize sebep olmaz. Yeni bir işe girerken de yanlış kararlar vermeyi istemezsiniz. Eğer güvenceniz varsa, yanlış karar sizi sadece duraksatır. Ancak eğer güvenceniz yoksa, yanlış bir karar felaket olabilir.

 

Peki hangi yolu izlemeniz gerektiğine nasıl karar vereceksiniz?

Düşünmek ve plan yapmak için çok fazla zamanınız var. Bu yöntemlerden hiç birini plan yapmadan uygulamaya kalkmayın! Eğer hangi yolun daha çok işe yarayacağına karar veremiyorsanız her biriyle ilgili planlar yapın ve bu şekilde karar verin. Tablolarla, hesaplamalarla ya da excel tablolarıyla vakit geçireceksiniz, buna hazırlıklı olun.

 

Yukarıda sıraladığım yollardan biri ya da hepsi için hedeflerinizin ve hayalinize ulaşmak için yaratmanız gereken kilometre taşlarının listesini çıkarın.

 

Birinci yol için, haftalık ya da aylık iş programınıza göz atın. Bir kâğıda ya da bilgisayar programı yardımıyla programınızı detaylı bir şekilde inceleyin ve hayalinizdeki iş için ayırabileceğiniz vakti belirleyin. Programınıza bağlı kalabilecek misiniz? Her bir aşamayı kat etmeniz için ne kadar süreye ihtiyacınız olacağını hesaplayın. Bu sizin için kabul edilebilir bir zaman mı? Eğer değilse, her hafta hayalinizdeki işe biraz daha fazla zaman yaratabilecek misiniz?

 

İkinci yol için, gerçek işinizi yarı zamanlı olarak yapıp yapamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. İşinizin ne kadarını yarı zamanlı hale getirebileceksiniz? Yarı zamanlı bir iş bulmanız ne kadar sürecek? Ayrıca harcamalarınıza da bir göz atmanız gerekiyor. Hangi faturaların miktarı azaltılabilir, iptal edilebilir ya da daha farklı bir ödeme planı halinde ödenebilir? Yeni işiniz nedeniyle artması muhtemel bir harcama kalemi var mı? (örneğin ev ve iş arasındaki mesafe uzuyor mu?) Sonrasında haftalık ya da aylık tahmini bir program yapın ve çalışmadığınız günleri nasıl değerlendireceğinizi planlayın.

 

Üçüncü yol için, hayalinizdeki işi yapmak için ne kadar süre kendi kendinizi idare eder bir pozisyonda olmanız gerektiğini hesaplayın. Bu zaman diliminde harcamalarınız karşılamak için ne kadar para biriktirmiş olmanız gerektiğini hesaplayın. Bu birikimi ne kadar zamanda yapabileceğinizi de düşünün. Bu şekilde ne kadar yaşayabileceğinizi planlayın.

 

Eğer bir ilişkiniz, çocuklarınız ya da evde sizinle yaşayan başka bireyler varsa, mutlaka onlarla da konuşun. Onlar da bu değişimin bir parçası olacaklar ve neler olduğunu bilmeye hakları var.

 

Eğer yukarıda belirtilen ve plan yapılmasını gerektiren yollar sizin için duygusal olarak çok zorsa ya da bir bu yolları nasıl izleyeceğinizi bir türlü çözemediyseniz, hala hazır olmayabilirsiniz. İlgilendiğiniz bir şeyle hayalini kurduğunuz işi birbirine karıştırmayın. Hayatınızı tamamen ona göre kurgulayacağınızı düşünerek, bunun sizin gerçekten hayaliniz olduğundan emin olmalısınız.  

 

Peki, ben hangi yolu seçtim?

Ben ikinci yolu seçmiştim. Bunun sebepleri, gerçek işimin kolayca yarı zamanlı bir işe çevrilebilecek bir iş olması; hayalimdeki işin ilk etapta çok sermaye gerektirmemesi; hayatımda olan diğer şeylerden dolayı büyük bir şehirden daha tenha (ve daha ucuz) bir yerleşim yerine taşınmanın daha iyi bir seçenek olması.

 

Eğer dikkatlice bir plan yaparsanız, bu yollardan birinin size de uygun olduğunu göreceksiniz!

 

 

Bu makale qz.com’da Quora Publishers tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*