Hayat Kime Güzel ?

Şöhret ve parası olana mı ? Evli çocuklu bireye mi ? Birçok arkadaşı olup ve her zaman eğlenen kişiye mi? Sağlıklı olana mı ? Sanki sağlık olmazsa olmaz gibi içinizden ses geliyor. O zaman hayat çoğu kişiye güzel, peki ya çok sağlıklıysan ama yalnızsan? Ya sağlığın yerindeyse ama ailenle olan ilişkilerin tamamen kopmuşsa?


Bir de tersinden bakalım, ciddi sağlık sorunları olan ama mutlu olan, hayattan keyif alan ve kendilerini seven insanlarla çevrili olan tanıdıkların yok mu? Bazılarına göre hayattaki en önemli şey olan sağlıktan yoksun olmalarına rağmen iyi bir hayat yaşıyorlar.
Sağlıklı olmanın iyi bir hayata etkisi olduğu gerçeğini yadsıyamam, fakat iyi bir hayat için yeterli tek şey olamaz.

Sosyal medya kısmına baktığımız da ise; hayat herkese güzel. Sosyal medyada görünenler, genellikle süreçlerin sonucudur. Çoğu zaman en mutlu(-muş gibi yapanlarda var), en güzel anılarımızı paylaşırız. Bir günde onlarca insanın mutluluklarına, başarılarına şahit olur ve arkadaşlarımızın mutluluklarını paylaşır seviniriz . Ama bu olay bizde başarının kolay ve çok hızlı olacağı algısına sebep olmaktadır. Bu yüzden kendi hayatlarımızda bazı şeylere hızlı ulaşamadığımızdan mutsuz olmaya başlarız. Hiçbirimiz başarıya gidenlerin ne tür sıkıntılar çektiğini tam olarak bilemeyiz. Aile, akraba, arkadaş, maddiyat, toplum baskısı vb birçok faktör hayallerimize ulaşmada zorluk çıkarabilir. Ama zaten önemli olan o zorlukları geçmek değil midir, o yüzden benim için en önemli olay hayallerimize doğru ilerlerken yaşadığımız süreç. Süreçleri sosyal mecralarda değil, kendi içimizde paylaşırız.

“Hayat, kime güzel?” sorumuza gelecek olursak, benim fikrim “Hayatta bana yaşadığımı hissettiren ne ?” sorusuna cevap bulup, onlara sımsıkı sarılan kişilerin hayatlarını güzel yaşadıklarını düşünüyorum. Sizce , hayat kime güzel ?

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Sosyal Girişimcilik

İtalya’nın küçük ve bir o kadar da doğa harikası bölgesi olan Ligonchio’da katıldığım sosyal girişimcilik konulu projeden yüksek…

Multitasking: Odaklanmanın Katili mi Başarının Anahtarı mı?

Günümüz dünyasında multitasking yapabiliyor, aynı zamanda daha üretken olup, verimlilik sağlayabiliyorsanız, çalışma hayatının aranan çocuğusunuz veya startupınızda zamana karşı özgüvenle koşan girişimcisiniz yada yumurta kapı mottosu yerine hedefi ve planları somut ve bunu hayata geçirecek zaman çizelgesi net kişisiniz. Peki siz bu bahsedilen kişilerden biri misiniz ve multitasking gerçekte nedir ne değildir? Bu yazımızda bu soruya değineceğiz.