Hayata Genç Başlayan İnsanların Başarılı Olmasının 8 Nedeni

Eğer dünyadaki büyük milyarderin çoğuna bakarsanız, hepsinin sahip olduğu bazı ortak noktalar vardır, bunlardan biri de hepsinin genç yaşta çalışmaya başlamasıdır. Bunu hiç fark etmiş miydiniz? Genç yaşta çalışmaya başlayan insanların başarılı olduğunu yani?

Mark Zuckerberg Facebook’u henüz üniversitedeyken kurdu. Bill Gates çalışmaya ergenlik çağında başladı; Warren Buffett ise sadece 11 yaşındayken hisse almaya başlamıştı. Liste uzayıp gidiyor. Ama neden?

 

Hayata genç başlayan insanların çoğu başarılı olmaktadır ve bunun çeşitli sebepleri vardır. Birçok şeye gençken başlamak çok daha kolaydır, bu elbette daha olgun yaşlarınızda başarılı olamazsınız anlamına gelmez, çünkü olabilirsiniz.

 

 

1) Gençler Başkalarının Fikirlerini Kolayca Göz Ardı Edebilmektedir.

 

Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse, insanlar genç yaşlarında oldukça inatçıdır. Ebeveynler, muhtemelen buna katılacaktır. Yaşlandıkça da kendi sisteminizi oturtarak hayatınızda büyük değişiklikler yapmak istemezsiniz.

Çocukluk yaşlarından ziyade insanların ergenlik ve onu takip eden gençlik yaşlarından bahsediyorum. Çocukken etrafınızda olup bitenden kolaylıkla etkilenirsiniz, bu yüzden ailenizin inanışlarını edinmeniz oldukça yüksek bir olasılıktır.

Ancak aileniz aynı inanışları size ergenlik dönemlerinde kabul ettirmeye çalışsaydı, muhtemelen bunları kabul etmezdiniz.

O yaşta, artık çocuk olmadığınız için kendi kararlarınızı kendiniz vermek istersiniz ve başkalarının size ne yapmanız ve yapmamanız gerektiğini söylemesinden bıkmışsınızdır. Bu da size zor, saçma ya da imkansız olan şeyler konusunda başkalarının fikirlerini kolayca göz ardı edebilme yeteneği vererek yine de denemenizi sağlar.

 

2) Genel Olarak Daha Fazla Deneyim Kazanırlar.

 

Belirli bir beceri ya da hayaliniz için ne kadar erken çalışmaya başlarsanız, konu üzerine o kadar tecrübe sahibi olacağınız bilinen bir gerçektir. Yani işler bu şekilde işler.

Her ikisi de 40 yaşında, vücut çalışan ve bu sporu aynı derecede ciddiye alan iki kişinin yanında oturduğunuzu varsayın. Ancak birinin bu spora 18 diğerinin ise 30 yaşındayken başladığını düşünün, sizce hangisi daha fazla deneyim sahibi olur?

Daha genç vücut yapmaya başlayan adamın diğerinden bu nedenle daha fazla başarılı olacağını söylemiyorum, ancak daha fazla tecrübesi olduğu için bunun olasılığı daha yüksek diyorum. Aynı zamanda bunun başarılı kişilerin dünyasında da pek çok örneği vardır.

Eğer böyle olmasaydı, bir şirket içindeki  insanların yaşlarının gelir ya da pozisyonları ile güçlü ilişkisinin de görmezden gelmesi gerekirdi.

 

3) Diğerleri Henüz Başlamadan Onlar Birkaç Kere Başarısız Olmuş Olurlar.

 

Ne kadar genç başlarsanız, ilk seferde o kadar erken başarısız olursunuz. İşte genç yaşta çalışmaya başlayan insanların başarılı olmasının sebebi tam olarak budur. Başarısızlık iyidir. Daha fazla deneyim kazandırır ve bir dahaki sefere bir şeye kalkıştığımızda hatalarımızdan ders çıkararak kendimizi geliştirmemize olanak sağlar.

Ben 12 yaşımdan beri kendi başıma para kazanmaya çalışıyorum. Birçok kez başarısız oldum, bir sürü hata yaptım ve benim yaşımdakiler henüz denemeye başlamadan bu hatalardan ders aldım.

Ve başarısızlık her zaman yaşınıza ve sadece genç olduğunuz için bilginizle ilgili bir durum değildir.

Bazı hatalar kaç yaşında olursanız olun yine de yapılır. Bu yüzden, birçok hata yaptığınız 10 yılınız varsa, sizin 10 yıl önce yaptığınız hataları yapan bir akranınızı görmeniz olasıdır. Ancak siz daha erken bu yola girdiğiniz için artık pek çok şeyi daha iyi öğrenmişsinizdir.

 

4) Gençler Daha Hızlı Öğrenir.

 

İnsanlar gençken zihinleri çok daha hızlı bir şekilde gelişir. Öğrenmek ve yeni beceriler kazanmak, beyin bu yaşta en iyi gelişim seviyesinde olduğundan daha kolaydır. Yaşlandıkça bu daha da zorlaşır ve hafıza zayıflar.

Şu anda 20’lerinde olan pek çok kişinin inanılmaz bir bilgisayar, akıllı telefon ve diğer teknoloji bilgisine sahip olmasının sebebi budur. Bunlarla çocuk yaşta karşılaştıklarından, nasıl çalıştığını öğrenmeleri çok daha kolaydır.

Oysaki daha eski kuşakların bu kadar hızlı öğrenebilmek için biraz uğraşması gerekebilir. Hiç teknolojik bir konuda ebeveynlerinize yardımcı olmanız gerekti mi?

Elbette, ergenlerin yeni teknolojileri ya da her hangi bir şeyi öğrenmek için daha fazla boş vaktinin olması da ayrı bir faktör olabilir.

 

5) Gelişime Karşı İçgüdüsel Bir İstekleri Vardır.

 

Eğer birçok kişinin partilere katılmak, tembellik etmek ya da para kazanmak gibi şeylerle meşgul olduğu genç yaşlarda bir iş kurma ya da buna benzer bir isteğiniz var ise, gelişim sizi içgüdüsel olarak motive ediyor olabilir.

Kendini geliştirme arzusunun başarılı insanlarının çoğunun ortak bir özelliği olduğu bir sır değildir.

Diğer insanlar bu özelliği hayatlarında daha sonraki dönemlerde kazanabilir, bu da çok iyi bir şeydir çünkü kuşkusuz bu özellik gurur duyulacak bir özelliktir. Hayalleri için genç yaşta çalışmaya başlamış olan başarılı insanların çoğu, büyük ihtimalle içgüdüsel olarak kendini geliştirme eğilimlidir.

 

6) Başka Sorumluluklar Kazanmadan Çalışmaya Başlarlar.

 

Genç yaşta çalışmaya başlayan insanların başarılı olmasının sebeplerinden biri de çalıştıkları şey üzerinde harcayacak daha fazla zaman ve enerjileri vardır. Faturalar, kariyer, ev ve bakacak bir aile gibi sorumluluklar alacak yaşta değillerdir.

Genç yaştayken bu sorumluluklarınız olmadığından, zamanınızın çoğu yeni şeyler öğrenerek bunları denemeye kalır; yani yapmak istediğiniz buysa elbette.

 

7) Herkesten Daha Çok İnanırlar.

 

Genç yaşta çalışmaya başlayan insanların daha başarılı olmasının en büyük nedenlerinden biri de, gençken sizden daha yaşlı kişilere göre daha inançlı olmanızdır.

Önünüzde koca bir ömür var, henüz çevrenizdekilerin duygularınızda büyük bir etkisi olduğu kurumsal dünyanın stres ve sorumluluğuna çekilmemişsiniz.

Bu size hayallerinizin çok büyük ve cüretkar olmadığına ve her şeyin mümkün olduğuna dair daha çok inanç verir.

Dolayısıyla, eğer genç yaşta bir şeylere başlamak isterseniz; bir iş, spor becerisi ve benzeri konuyu seçebilirsiniz, böylece inancınızı asla kaybetmezsiniz.

Her şeyin mümkün olduğuna inanan bir kafa yapısını benimsemiş ve özellikle de hedeflerinize doğru çalışmaya başladığınız için başka insanlara göre çok daha öngörülü olursunuz; sonrasında ise zaten onlara göre çok farklı şeyler yaptığınızdan başkalarının ne diyeceğine pek de aldırış etmezsiniz.

 

8) Ağaç Yaş İken Eğilir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz tüm maddeleri birleştirirsek: gençlerin alışkanlık kazanması çok daha kolaydır. Tek sorun, bu sistemin iki yönlü çalışmasıdır. Dikkat etmez iseniz kazandığınız kötü alışkanlıklarda önünüzde nefret edeceğiniz bir gelecek şekillendirebilir.

Diğer taraftan bakıldığından ise, iyi alışkanlıkların başarıya ulaşmanıza büyük yardımı vardır ve genç yaşlarda bu tarz alışkanlıklar kolaylıkla kazanılabilir. Bahsettiğim, disiplin, çok çalışma etiği, vazgeçmemek ve başarının gerektirdiği alışkanlıklar.

Eğer şu anda genç bir yaşta iseniz, şunu bilin yeter: şu anda sahip olduğunuz alışkanlıklar geleceğinizi şekillendirecektir. İmkanınız varken bunları bir düzene sokun, aksi takdirde şartlarınız değiştiğinde ve yaşlandığınızda değişmeye çalışırken zorlanabilirsiniz.

 

Bu makale wealthygorilla.com’da Dan Western tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Rakiplerinizi Geride Bırakmanın En İyi Yolları

Eğer bir işletmeyi başarılı bir şekilde yeni baştan kurmak istiyorsanız başka insanların koyduğu kriterleri (bu kriterler genelde vasattır) geçmekten daha fazlasını yapmanız gerekir. Bunun yerine ben rekabete daha faydacı ve işbirlikçi bir tutumla yaklaşıyorum çünkü biliyorum ki rekabet vizyonumuzu uzun vadede bir büyüme sergileyecek şekilde etkiledi. Nasıl olduğunu anlatayım.