Hayatı Sadeleştirmek İçin

Bu kelime hayatımıza aslında hayatımıza çok doğru bir zamanda girdi. Gelin görün ki altında yatan temeli keşfetmek için çok küçüktük. İlkokul sıralarında tek yaptığımız kesirleri sadeleştirmekti. Bir sorunun cevabını çeşitli işlemler sonucunda başarıyla buluyorduk ancak çabamız uygun şıkkı seçebilmek için yeterli değildi. 

Doğru sonuca ulaşmışken neden daha sade bir cevap arıyorduk?

Çünkü rakamlar ne kadar karmaşık görünürse görünsün aslında çok temel bir oranı ifade ediyorlar. O oranı bulunca o rakamların neyi ifade ettiğini de görmüş oluyoruz.

Şimdi o sıralardan çıkıp bulunduğumuz noktaya gelelim. Yürüdüğümüz yolda baş etmeye çalıştığımız problemleri, işin içinden asla çıkamayacağımızı düşündüğümüz köşeye sıkışmışlıklarımızı düşünelim. Önce belli bir zaman sorunlarımızın karmaşıklığından yakınmamız kaçınılmaz. Sonra bu durumu düşünürken aksiyon almamak üzerine kurulu bitmek bilmeyen bir pasiflik dönemi içerisinde buluyoruz kendimizi. Çünkü harekete geçemeyecek kadar çaresiz hissediyoruz, her şey o kadar düğümlenmiş ki.

Olumsuzluklar hayatımızda belki domino etkisi yaratabilir ancak esas olan pozitif düşünmek ve kafamızı kaldırıp etrafımıza derince bakmak. Diğer bir deyişle “Ben bu çözümü daha önce neden düşünmedim” afallaması yaşayarak aydınlanmak ve güçlü biçimde hayata devam etmek.

Peki neden bu zorlu süreci yaşamadan önce aydınlanma yaşamıyoruz? Cevap yola çıktığımız anda saklı aslında.

Hayatımızdaki bütün problemler aynı anda çözülsün ve bir daha hiç uğramasın istiyoruz ancak koca bir yumağı büyük hamlelerle çözmeye çalıştıkça o yumağın gittikçe sarpa saracağını düşünemiyoruz. Yumağı parçalara ayırmak, problemleri sadeleştirmek bizi engelleri olduğundan çok daha büyük görme eğilimimizden alıkoyacaktır.

Koca bir yumağı büyük hamlelerle çözmeye çalıştıkça o yumağın gittikçe sarpa saracağını düşünemiyoruz.

Bu sadeleştirmenin en iyi yöntemi problemi üçüncü bir kişiye tek cümleyle özetlemek olacaktır. Sonra gerekirse eline bir kağıt kalem almak ve bu cümlenin altında yatabilecek bütün sebepleri sıralamak. Kelimelerin gücüne inanın, onlar pek çok konuda inisiyatif almaya hazırlardır, yeter ki kafanızdaki olguları somut ifadelere dökün.

Bu sayede çıkış yolunun olmadığını düşündüğümüz durumların aslında çok basit hamlelerle çözüme kavuşabileceğini göreceksiniz.

Hatta biraz daha ileri gidelim. Hayatı sadeleştirmek konusunda ne düşünüyorsunuz? Duygusal karmaşaların, boğucu yaşam tarzlarının ve keşmekeş dolu şehirlerin içinde sahip olduklarımızı basitleştirmek aradığımız huzurun kaynağı olabilir mi? Mutlu olma kavramını bu kadar ütopik ve ulaşılmaz kılan bütün görüşlerin aksine;

Sahip olduklarınızı sadeleştirmek hayata kendinizi daha ait hissettirecektir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Bir İsrail Masalı

Günlerden 23 Ekim 2015. 1 senedir her etkinliğini, her blog yazısını çılgınca takip ettiğim Girişimcilik Vakfı, geçen hafta…