Hayatınızı Değiştirecek Mail’e Ramak Kala

Girişimcilik Vakfı’nın meşhur Fellow Programı seçim sürecinin son aşaması olan yüz yüze mülakat aşamasına kalan arkadaşlarımı canıgönülden tebrik ediyorum. Geçen sene bu zamanlar da bende sizinle aynı heyecanı ve stresi taşıyordum.

            Girişimcilik Vakfı’nda geçirdiğim 1 seneye dönüp bakıyorum da yoğunluğumun üzerine artı bir yoğunluk eklemişim ama kesinlikle şikayet etmediğim bir yoğunluk. Çünkü hayatımda tanıdığım en kaliteli insanlar ile tanıştım ve en önemlisi vakıf sayesinde hayatıma yeni rol model insanları ekledim.

            Geçirdiğim 1 sene de mükemmel Fellow-Up’lar, dillere destan bir Antalya kampı, çoğu fellowun ilk yurt dışı deneyimi olan İsrail gezisi ve 2017 fellowları içinse inanılmaz bir Give-Back Gala diyebilirim.

Son aşamaya kalan arkadaşlarımız için naçizane birkaç öneride bulunmak istiyorum. İlk 5 aşamayı başarılı bir şekilde tamamlayıp son aşamaya kalan arkadaşlarım, biliyorum uzun ve bir o kadar da eğlenceli bir süreçti. Her gün mail gelecek diye beklediğiniz o anları unutmayın, çünkü o anlar hayatınızın en eğlenceli deneyimlerinden biri olacak.

Ben bir itirafta bulunayım size; bu aşamaya yani son aşamaya gelene kadar çok heyecanlanmamıştım ta ki yüz yüze mülakat aşamasında karşımda Sina Afra’yı görene kadar. Ya da diğer aşamalara göre bu aşamada daha çok heyecan yapmıştım bu arada çoğu defa yüz yüze mülakata girmiş biri olarak söylüyorum bunu. Benim için Sina Afra’nın yeri farklıydı; çünkü ben Ali Koç Fenerbahçe başkanı olsun diye tweetler atarken, 1 ay sonra Ali Koç’un yönetiminden biriyle aynı masada bir mülakata girmek çok heyecan vericiydi.

Yüz yüze mülakat için vakfın belirlediği yere gittiğinizde ortamın ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz ki bir nevi fellow olursanız gireceğiniz ortamın fragmanı, fakat tek fark bu sefer stresli olmayacaksınız. Benim mülakatım bahsettiğim gibi Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı  Sina Afra’ylaydı, sürekli takip ettiğim biri olduğundan heyecanım 2 kat artmıştı. Heyecanlanmanız çok normal, zaten karşınızdakiler de bunun farkında olacak o yüzden rahat olmaya çalışın. İlk 2 dakika heyecanınızı yenip, rahatlayıp size sorulan sorulara cevap verin. Zaten toparlandınız mı gerisi geliyor. Size bu aşamada sorulan soruların doğru veya yanlış cevabı yok, kafanızda yanlış veya doğru olarak tartmayın. O yüzden, sakin olup samimi bir şekilde cevaplar vermeye bakın. Kendiniz olup, sorulara cevap vermeniz bir adım önde olmanızı sağlayacak, inanın bana. Bir de son aldığınız maildeki önerileri lütfen dikkate alın, mesela geç kalmayın.. 😊

Evet, son aşama olan yüz yüze mülakattan çıktınız.. Ruh haliniz ne olursa olsun mutlu olun, çünkü 113 bin kişi arasından seçilen kişilerden birisiniz, buraya gelmeniz kolay da olmadı aslında.

Son aşamadan sonra, her 10 dakika da bir telefonda mailinizin gelen kutusunu yenileyeceksiniz, bence de yenileyin; beklemek güzedir demiş şair ve bekleyeceğiniz en iyi duraklardan biri de kesinlikle Türkiye Girişimcilik Vakfı..

6. aşama, yani yüz yüze mülakat sonucunuz mail kutunuza düştüğünde olumlu veya olumsuz bir mail almış olacaksınız. Olumsuz mail geldiyse kesinlikle başarısız olduğunuzu düşünmeyin, başarınızı ölçen bir aşama değil bu aşamalar, ekosisteme uygun olup olmadığınızı test eden aşamalar yani ben seçilmedim başarısızım diye düşünmeyin. Bir de her aşamanın puanlarının toplanarak bu aşamaya geldiğinizi de varsayarsak olumsuz mail alıyorsanız, seneye daha iyi bir video ya da daha iyi bir CV doldurup tekrardan başvurabilirsiniz, unutmayın vazgeçtiğiniz de kaybedersiniz. Vakıfa 3 defa başvurup 3. başvurusunda alınanları biliyorum, o yüzden karalar bağlamayın lütfen.

Mail olumlu ise emin olun bu mail sizin hayatınızı değiştirecek bir mail hele ki benim gibi İstanbul, Ankara veya İzmir dışında bir yerde üniversite okuyorsanız…

Evet, Türkiye Girişimcilik Vakfı 2019 Fellowları ailemize hoş geldiniz, her gün büyüyen ailemizin bir parçası olduğunuz için kendinizle gurur duyun.

Mail kutunuza düşen o mail var ya işte o mail hayatınızı değiştirecek.

Bir sabah uyandığınız da kendinizi İstanbul’da, Ankara ‘da, İzmir’de veya Antalya’da hatta İsrail’de bulabilirsiniz. İşte Türkiye Girişimcilik Vakfı böyle bir yer..

Haydi bir hayal kurun, onu Türkiye Girişimcilik Vakfının havuzuna atın ve gerçekleşmesi için beraber çalışalım.

İlk Fellow Up’ta görüşmek ümidiyle, sağlıcakla kalın..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*