Hayır diyerek işinizi büyütün

Çok fazla isteme maruz kaldığınız için ön kapınıza, “Lütfen rahatsız etmeyiniz” tabelası asmak istediğimiz zamanlar oldu mu? Stephanie Ward’ın “hayır” demek üzerine birkaç önerisi var.

 

Küçük bir kasabada iş sahibi birisi olarak, bağış yapmanız, komite veya gruplara hizmet etmeniz ve iyi niyetle bir şeylere gönüllü olmanız için durmaksızın istekler almanın nasıl bir his olduğunu bilirim. Bunların hepsine evet diyemezsiniz, dememelisiniz de. Hayır demeyi öğrenmeniz gerekiyor. Aslında Oklahama’lı olan ve şu an Hollanda’da ikamet eden Stephanie Ward’un, hayır diyerek nasıl işinizi büyütebileceğiniz konusunda mükemmel tavsiyeleri bulunuyor.

 

Bir iş sahibi olarak, zaman önemlidir.

 

Büyük ihtimal sizi birçok yola iten çeşitli isteklerle karşılaşıyorsunuz.

 

Ancak, önünüze gelen her daveti kabul ederseniz, işinizi büyütmenizi sağlayacak ciddi faaliyetlere zaman bulamazsınız.

 

Müşterilerimin sık sık işte yapılması gereken bütün her şey için zaman bulamadıklarını duyuyorum.

 

Hepimiz aynı zamana sahip olduğumuza göre, artık seçim yapmanın zamanı gelmiş demektir.

 

Peki, ne seçeceğinize nasıl karar vereceksiniz?

 

İşinizi büyütmeniz için gerekli olan stratejik faaliyetlerin bir listesini çıkarmakla başlayın. Bunlar “evet” diyeceğiniz eylemler olacak.

 

Stratejik faaliyetlerinize ters düşen her şeye hayır deyin. Bu iş sınırlarınızı çizdiğiniz anlamına geliyor.

 

Basit görünse de, pek çok insan hayır demeyi aşırı derecede zor bir iş olarak görür.

 

Genelde hayır demenize engel olan şeyler nelerdir?

 

İnsanların hayır demekten korkmasının nedenleri

 

* Çatışmadan korkma

* Beğenilme isteği

* Bir daha teklif alamamaktan korkma

* Suçlu hissetme

* Nasıl söyleneceğinden emin olamama

 

Daha önce bir şeyi kabul ettikten hemen sonra, öfke ve endişe duyup, hayır demiş olmayı dilediğiniz zamanlar oldu mu?

 

İstemediğiniz bir şeye evet demek, büyük oranda enerjinizi düşürüp, işiniz için yapmak istediğiniz şeyler konusunda dikkatinizi dağıtır.

 

“Hayattaki belaların yarısı, çok çabuk evet diyip, yeteri kadar hayır diyememekten kaynaklanır.” Josh Billings

 

İyi haber şu ki, hayır demek çoğu yeni edinilen yetenekte olduğu gibi, pratik yaparak daha kolay bir hal alabilir. Daha da iyisi, bunun aşırı derecede rahatlatıcı olduğunu söylemeliyim. Küçük bir şeyle başlayıp, kendinizi toplamaya hazırlanın.

 

Derhal bir cevap vermek zorunda olmadığınızı unutmayın. Eğer birisi sizden bir şey yapmanızı istediyse ve bu konuda emin değilseniz, her zaman şöyle bir cevap verebilirsiniz; “ Programıma bir bakayım, sonra sana geri dönerim.” Bu şekilde, işiniz için en iyisinin ne olduğunu düşünüp taşınabilirsiniz.

 

Birisi sizden zaman istediğinde her zaman uygun olacaksınız diye bir koşul yok. Bir görüşmeyi kabul etmeden önce, bunun cidden gerekli olup olmadığına emin olun.

 

Bazen birisinden size e-posta yoluyla ulaşmasını istemek, konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenmenizi ve nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda karar vermenizi sağlar.

 

Eğer bu kişiyle gerçekten irtibata geçmek konusunda kararlıysanız, önce bir telefon veya Skype görüşmesi ayarlayın. Eğer olaylar gelişirse, her zaman yüz yüze görüşebilirsiniz.

 

Emin olmadığınız her zaman hayır demeniz gerektiğine bir işarettir. Hiç daha önce “Şüphe ‘yapma’ anlamına gelir” ifadesini duydunuz mu?

 

Ayrıca, çoğu insanın cevabınız hayır bile olsa kararınıza saygı duymalarına şaşıracaksınız. Eğer saygı duymuyorlarsa, bu aranızdakinin dengeli bir ilişki olmadığının göstergesidir.

 

“En önemli önceliklerinizin ne olduğuna karar vermeli ve diğer şeyleri neşeli, güleryüzlü bir şekilde ve pişmanlık duymayarak geri çevirme cesaretini kendinizde bulmalısınız. İşte bu şekilde, içinizdeki ‘evet’ yanıp tutuşacaktır.” Stephen R. Covey Sınırlar çizmek, size daha çok boş vakit ve enerji sağlayarak, daha kolay ve hızlı bir şekilde amaçlarınıza ulaşmanıza olanak tanıyacaktır.

 

Hepsi bu kadar da değil; Sınırlarınızı çizip güçlendirerek kendinize olan güvenininiz ve çekiciliğiniz artacak ve rahatlamış hissedeceksiniz.

 

Neden bugün hayır demeye başlamıyorsunuz? Bir kez zamanınızı nasıl kullanmak istediğinize karar verdikten sonra, hayır diyebileceğiniz şeyleri teşhis etmeniz kolaylaşacaktır. Bu stratejik eylemleriniz için zaman yaratacaktır.

 

Sadece işiniz için en önemli ve yararlı tekliflere evet diyerek, işinizin nasıl büyüdüğünü göreceksiniz.

 

Bu makale  Stephanie Ward’un  15 Aralık 2014 tarihinde smallbizsurvival.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir