Hedeflere Nasıl Ulaşılır?

Öncelikle hedefinizi kaba hatları ile belirlemiş olmalısınız. Göremediğiniz ve belirleyemediğiniz bir hedefe gitmek çok zor olmalı.

Hedefiniz her şey olabilir, onun sınırı yok ama onu iyi belirleyin. Bu hedef okuldaki derslerinizde başarılı olmak, iyi bir aile, iyi bir şirket kurmak ya da son günlerde üzerinde çalıştığınız iş fikrini hayata geçirmek, dünyayı dolaşmak veya onu daha yaşanabilir bir hale getirmek olabilir. Önemli olan hedeflerinizin sizi daha yukarıya taşıyabilecek olması. Zihnimizin işleyiş yapısı genellikle önümüzde bizi zorlayan, motive eden bir hedef ya da bir deadline’a göre vaziyet alıyor. Tam bu noktada Elon Musk’ın hedefleri ile ilgili Barış Özcan’ın bir videosunu paylaşmak istiyorum:

Hedeflere ulaşmak hakkında benim tecrübelerime gelirsek hayatımızda pek çok iniş ve çıkış yaşıyoruz. Aynı gün içerisinde bile fazlasıyla iyi ve kötü sonuçlar alabiliyoruz. Önemli olan onları nasıl karşıladığımız. Kendinize bir hedef koyduğunuzda yolunuza çıkabilecek engelleri iyi tanıyın ve onlar için şimdiden hazırlık yapmaya başlayın. Örneğin hedefiniz yüksek lisansınızı yurt dışında mı yapmak? Hemen karşınıza çıkabilecek engelleri tahmin etmeye çalışın. İyi bir İngilizce bilgisine sahip olmak, bir birikiminizin olması ya da iyi bir not ortalaması engeller arasında yer alır.

Bir sonraki adımınız hedefinize giden bu yolda karşınıza çıkabilecek olası engeller için stratejilerinizi belirlemek olmalı. Bu stratejiler ile bir aksiyon planı yapmak işinizi çok kolaylaştırabilir. Unutmayın bir hedef belirlediniz ve aldığınız kararlar, attığınız adımlar bu hedefe hizmet etmeli. Sizin bir hedefiniz var ve yaptıklarınız sizi bu hedefe götürmek için hizmet etmiyorsa bir sıkıntı var demektir.

Motivasyonunuzun düştüğü anlar olabilir. O anlarda kendinizi iyi motive etmelisiniz. Sizden daha zor koşullar altında hedeflerine ulaşmış insanların hayat hikayeleri sizi motive edebilir. Mesela Jim Carrey’i düşünebilirsiniz. Babası işini kaybettikten sonra Jim parasal bakımdan o kadar kötü bir duruma düşmüş ki bir akrabasının bahçesindeki çadırda yaşamaya başlamış. Jim kariyerinin kötü zamanlarında henüz 20’li yaşlarındayken bir gün Hollywood tepelerine çıkmış ve Los Angeles’a bakarak kendisine ileride başarılı olacağına dair bir söz vermiş. Çek defterini çıkarmış ve 10 yıl sonrasına $10milyon çek yazmış. Hedefini o kadar net belirlemiş ki Ace Ventura ve Dumb And Dumber filmlerinin başarılı olması ile bu hedefine ulaşmış. 10 yıl sonra 1994 yılında babasını kaybettiğinde de bu çeki babasının tabutunun içine koymuş.

Motivasyonunuzun düştüğü anlarda Jim Carrey gibi daha pek çok ismin başarı hikayesini okuyup ilham alabilirsiniz. Ara ara hedeflerinizi ve hedefleriniz doğrultusunda neler yaptıklarınızı gözden geçirip bir değerlendirme yapmakta da fayda var.

Yazımı şu sözler ile bitirmek istiyorum:

Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin.

Mustafa Kemal Atatürk

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Aramıza hoş geldiniz!

Aramıza Hoşgeldiniz , Bütün okuduklarınızdan , duyduklarınızdan , izlediklerinizden çok daha güzel bir yere geldiniz! 2018 mezunlarından biri…