Hello Tomorrow!

Sanırım yarına merhaba ancak bu kadar güzel söylenebilirdi. Peki biz neden yarına merhaba dedik? Bildiğimiz üzere yaşamaya başladığımız andan itibaren ilk önce yiyeceklerden aldığımız enerjiyi, güneş enerjisini ve yaşamımız boyunca da ihtiyaçlarımızı karşılamak için yapay enerjileri tükettik. Giydiğimiz eşyaların, yürüdüğümüz yolların ve aydınlatmaların yapımında ve sürekliliğinin sağlanmasında tükenebilir enerji kaynakları kullanıyoruz. Tükenebilir enerji… Yani yarın tükenen enerji kaynakları nedeniyle elektriksiz ve basit bir örnek ile arabasız kalabiliriz.

Sanırım yarına merhaba ancak bu kadar güzel söylenebilirdi. Peki biz neden yarına merhaba dedik. Bildiğimiz üzere yaşamaya başladığımız andan itibaren ilk önce yiyeceklerden aldığımız enerjiyi, güneş enerjisini ve yaşamımız boyunca da ihtiyaçlarımızı karşılamak için yapay enerjileri tükettik. Fakat enerjiyi sadece bireysel harcamıyoruz. Giydiğimiz eşyaların, yürüdüğümüz yolların ve aydınlatmaların yapımında ve sürekliliğinin sağlanmasında tükenebilir enerji kaynakları kullanıyoruz. Dikkatinizi çekmek isterim. Tükenebilir enerji… Yani yarın tükenen enerji kaynakları nedeniyle elektriksiz ve basit bir örnek ile arabasız kalabiliriz.

O yüzden biz de yarına bir merhaba dedik ve yenilenebilir enerji üzerine Timur Bey’in sunumu ile Hello Tomorrow Konferansına başladık. Gerçekten değer ve önem verdiğim insanlardan bu kadar önemli bir konu hakkında bilgi ve fikirlerini dinlemek benim için çok değerliydi. Güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji teknolojileri üzerine yoğunlaştığımız konferansta TÜSİAD Başkanı Sayın Cansen Başaran-SYMES’in, Faruk ECZACIBAŞI ve Fatih BİROL’un ve isimlerini sayamadığım kadar çok değerli konuşmacıların konuşmalarından ilham aldım.

Genel olarak bir girişimci ve mühendis olarak gerçekten geleceğin en önemli kilit noktasının enerji olduğunu anladım. Bu yüzden ben Hello Future diyerek cümlelerime devam etmek istiyorum çünkü çıkarttığım notlar bana ileride ne gibi zorluk ve kolaylıklar çıkacağı hakkında küçük ipuçları veriyor. Öncelikle evlerde sonra marketlerde ve daha büyük enerji ihtiyacı gereken yapılarda yenilenebilir enerji kullanımı artacaktır. Sanırım her alanda sürekli olarak kullanılması bir 10 yıllık süreci kapsayacaktır. Ayrıca bir endüstri mühendisi adayı olarak gelecek 10 yılki süreçte Endüstri 4.0 sanayi devriminin getirdiği insansız fabrikalar insana bağlı enerji kullanımının %70-80 oranında azaltacağını biliyorum. Yani gelecek 10 yılda yenilenebilir enerji kullanım oranı çok yüksek oranlara çıkacak. Peki işsizlik?

İşte tam bu soruya, soruna bir girişimci gözü ile baktığımızda harika çözüm önerileri düşünülebiliriz. Aslında bizden de istenen bu. Girişimciler hep bir adım, on adım hatta bazen yüz adım ilerisine göre fikirlerini yönlendirmeli, geliştirmeli. Hello Tomorrow etkinliğinde enerji ile ilgili olan girişimler sahnedeydi. Gerçekten harikaydılar. Bu etkinlikten sonra da daha önce söylediğim gibi yarın böyle olacak evet ama gelecek nasıl olacak diye sordum kendime. O yüzden girişimci arkadaşlarıma da Hello Tomorrow etkinliğini incelemelerini, her sene katılmaya çalışmalarını önerebilirim. Ama esas olarak, çıkarımlarını Hello Future diyerek oluşturmalarını ve hepimizin yararına olacak girişim fikirleri düşünmelerini öneririm.

Başta orada bulunmamdaki en büyük destekçilerim aileme, Girişimcilik Vakfı aileme ve tüm Fellow arkadaşlarıma teşekkür ederim.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Gplay’in Perde Arkası

Bu yazımda, tüm Dünya’nın içinde bulunduğu bu zor süreçte Girişimcilik Vakfı’nın ürettiği #DijitalEvimizGirvak mottosunun ve Gplay’in bir Fellow…

bi’Bolu!

Ankara ve İstanbul arası rotamızın bir parçası olarak biliyordum Bolu’yu. Doğal güzellikleri akıllara gelen ilk özelliği oluyordu Bolu’nun,…