Her Girişimcinin Akıl Hocasına İhtiyacı Vardır

Bir şey itiraf etmek istiyorum. Birçok girişimcinin de bu konuda benimle aynı fikirde olduğundan eminim (hadi, kabul edin…).

Ben tam bir kontrol manyağıyım.

 

İşte, söyledim.

 

Ha, aynı zamanda başından sonuna her şeyi kendi başıma yapabileceğimi düşünmek de hoşuma gidiyor.

 

Kendimi tamamen kendi freelance yazı işimi kurmaya adamadan önce, kurumsal kariyerim kontrol etmek ve her şeyi kendi başıma yapmak takıntısıyla mahvolmuştu.

 

Çok başarılı olmama karşın, inanılmaz derecede stresliydim ve hiç de mutlu değildim.

 

Artık kendi gösterimi sunduğum için, bir seçimim var:

 

Seçenek 1: Bir kontrol manyağı olmaya ve her şeyi tek başınıza yapmaya devam edin. Bu, bir noktada sinirlerinizin bozulmasına neden olabilir.

 

Seçenek 2: Her şeyi tek başınıza yapmak zorunda olmadığınızı kabullenerek girişimcilik yolculuğunuzda başkalarının size yardımcı olmasına izin verin.

 

Şimdiye kadar, çevremi yalnızca doğru insanlarla doldurarak başkalarından ne kadar çok şey öğrenebileceğimi öğrendim. Özellikle de, benden daha fazla hayat ve iş tecrübesi olan diğer kadınlardan.

 

Bazen karşınıza kaçırılmayacak kadar iyi fırsatlar çıkar.

 

Kadınların liderlik hocası Anoushka Gungadin bana işimi nasıl düzgün bir şekilde yönetmem gerektiğini öğrenmemde yardımcı olmak için birlikte çalışmayı teklif etti, ben de bu şansı elbette kaçırmadım.

 

Tek bir seansta bile Anoushka’nın rehberliği an itibariyle en büyük hedefimi ele alma şeklimde büyük bir fark yarattı: Bir çocuk kitabı yayınlamak.

 

Yalan söylemeyeceğim- Başlangıçta bir liderlik koçu ile çalışmaya karşıydım. Anoushka’nın bana yaptırdığı ilk şey, birkaç konuda kendimi derecelendirmemi sağlayan bir form doldurtmak oldu.

 

Kariyerimle ilgili soruları cevaplamak zor olmasa da, kendimi sağlık, barış, sorumluluk ve eğlence gibi alanlarda dürüst bir şekilde değerlendirmek oldukça zordu. Kişisel şeyler işte canım!

 

Bir girişimci olarak, siz de benim gibi biriyseniz artık zamanınızın yüzde 99’u hedeflerinizi gerçekleştirmeye adanmıştır. İş ve öze hayatı dengede tutma sorunu yaşamıyorum, çünkü yaptığım işi gerçekten çok seviyorum.

 

Anoushka ile çalışmanın en iyi tarafı ise bana zor sorular sorması.

 

Durup da düşünmeyeceğim tarzda şeyler, örneğin:

 

Hayatımda hoş gördüğüm ya da sabrettiğim üç şey nedir?

 

Daha da iyisi, her şeyi bir anda yapmaya çalışarak hiçbir şeye kendimi verememenin yerine her seferinde tek bir şeye odaklanmama da yardımcı oluyor.

 

Ne derler bilirsiniz, yaratıcı beyinler nadiren düzenli olur.

 

En iyisi ise, yaptığım işte yalnız olmadığımı bilmek çok güven verici. Önümdeki yolun hem heyecan verici, hem de korkutucu olduğu hakkında birçok şey yazmıştım. Bunların hepsi şuan dizüstü bilgisayarımda bunları yazarken de geçerli.

 

Ancak şuanda, içimde yığınla kaygı olması gereken yerlerde bir huzur hissediyorum.

 

Kitabımı raftan alarak arkasını çevirdiğimde kendi adımı göreceğim günü hayal edebiliyorum. Bir yazar olarak daha iyi bir an düşünemiyorum.

 

Başarısızlıklar, aksilikler mutlaka olacaktır ancak bunların hepsi aynı zamanda yolculuğunda bir parçası.

 

Ve çevremde Anoushka gibi insanlar olduğu sürece, yanlış tarafa dönmem gerçekten mümkün değil.

 

Bir girişimci olarak size rehberlik edecek ve elinizden tutacak kimseniz yok ise, ilk adımınızı çoktan yanlış atmış olabilirsiniz.

 

Cesur olun – Rahat davranarak başkalarının size yardım etmesine izin vermek normal bir şeydir.

 

Bu makale huffingtonpost.com’da Sarah Cannata tarafından 20 Nisan 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimciler Başarısızlığı Kutlamalı Mı?

Girişimcilik ve inovasyon el ele ilerlerken, yeni girişimler için çözüm üretmek ve hangi çözümlerin gelişen teknoloji ile birlikte uygulanacağı öngörülmelidir. Birçok girişimci başarısızlığın kendisi için bir seçenek olmadığına kendini inandırmaya çalışır, oysa bu sadece kendi işleri için değil girişimcilik hayatları için de zararlıdır.