Her Girişimcinin ‘Limitless (Limit Yok)’ Filminden Öğrenebilecekleri

Filmin temelinde bezgin ve başarısız Eddie Morra’yı zamanının en başarılı girişimcilerinden birine dönüştüren NZT adında kurgusal bir ilaç bulunuyor. Bradley Cooper’ın Eddie olarak sergilediği muhteşem performansının yanında hikayenin en ilgi çekici yönlerinden biri de ilacın ta kendisidir. Birçok yönden, NZT gücü temsil ediyor.

 

Hikaye boyunca, filmdeki çeşitli karakterler üzerindeki etkilerini ve sırf onu elde edebilmek için ne kadar ileri gitmeye razı olacaklarını görebilirsiniz. Ancak, bahsetmeye değer olan bir diğer şey ise girişimcilerin “Limitless“ filminden öğrenebilecekleridir.

 

“Limitless” Filminden Girişimci Dersleri

 

#1: En Parlak Alev En Çabuk Yanar

 

Eddie şaibeli işler yaptı ve hatta bir tefeciden borç alıp kendi işini kurdu. Başarıya olan yaklaşımı ona ani bir ün ve servet getirmiş ama filme de görebileceğiniz üzere, bunun büyük bir eksisi vardı.

 

İşleri etik olmayan şekilde yapmak sizi öne geçirmeye yardımcı olabilir fakat gerçek dünyada bu size en iyi ihtimalle oldukça ciddi sonuçları olan kısa süreli başarı sağlayacaktır. Eğer ikna olmadıysanız, Bernie Madoff (Ponzi oyunu yüzünden başı ciddi belaya girdi) veya Kim Dotcom (halen yolsuzluk nedeni ile gözaltında) hakkındaki haberleri okuyun.

 

#2: Görsellik her şeydir

 

NZT sayesinde Eddie kendisini çevresindekilerin güvenini kazanan yetkin bir işadamı gibi gösterebilmişti. Ancak gerçekte, başarılı girişimciler iyi bir üne sahip olmak için bir hap kullanamıyorlar.

 

Sözde ve işte tutarlı olmak meslektaşlarınızın ve müşterilerinizin güvenini kazanmanın tek yoludur. Carl Van Loon (Robert De Niro’nun oynadığı karakter) bile Eddie’de şüpheli bir şeyler olduğunu biliyordu ve en sonunda karanlık sırrını keşfetti. Samimi olmak için bir çaba sarf etmezseniz, insanlar bunu fark eder. Bu yüzden, her girişimcinin “Limitless” filminden öğreneceği şudur ki iş dünyasında sizi ciddiye almalarını bekliyorsanız itibarınızı zor yoldan hak etmelisiniz.

 

#3: Müşterinle Nasıl İletişim Kuracağını Öğren

 

Ne yazık ki, Eddie gibi bir anda kendinizi kendinden emin birisine dönüştüremezsiniz ama iyi haber şu ki nasıl dönüştürebileceğinizi kendinize öğretebilirsiniz.

 

Sizin zihniyetinizle başlar ve bunu sonuçlardan biraz uzaklaşarak yapabilirsiniz. Tabii ki, tüm işlerin amacı bir kazanç sağlamaktır ama satış yapmaya fazlaca odaklanmak müşterinizi sattığınız şeyi aldırmak için acele ettirdiğiniz saldırgan bir tavır gibi görünebilir.

 

Onun yerine, (şimdilik) müşterilerinizin sizin işiniz için para harcamaları hakkında düşünmeyi bırakıp, onlarla duygusal bir bağ kurmaya odaklanmaya ihtiyacınız var.

 

Eddie bunun önemini anlamıştı. Müşterisinin dilinden konuşmayı önemsemiş ve hizmetinin onların sorun ve korkularını nasıl çözebileceğini ve onları hayallerine nasıl ulaştırabileceğini tartışmıştı.

 

#4: Yayılmaya İstekli Ol

 

Yazardan borsa bankerine sarsıcı dönüşümü hazmetmesi biraz zor olsa da (özellikle de mucizevi bir ilacın varlığından yoksunken), gerçek dünyadaki başarılı girişimciler daha gerçekçi bir ölçekte evrilebilirler.

 

Eğer iş akışınız şirketiniz için artık iyi işlemiyorsa, onu nasıl geliştirebileceğinizi veya eğer gerekiyorsa onda nasıl köklü bir değişiklik yapabileceğinizi öğrenin. Eğer yeni fırsatlar ulaşılabilir mesafedeyse, durumdan faydalanmak adına yeni şeyler denemeye istekli olun.

 

İş hayatında hayatta kalmak iş yapma tarzınızı değiştirme fikrini kabullenmek veya asla yapamayacağınızı düşündüğünüz beceriler öğrenmek demektir.

 

#5: Başarı İçin Sihirli Bir Hap Yok

 

Filmde, neredeyse ölümü tecrübe etmesine rağmen Eddie’nin sonu iyi bitti. Ancak gerçek dünyada, Eddie’nin yaptıkları yanınıza kalmazdı.

 

Bu yüzden, her girişimcinin “Limitless” filminden öğrenebileceği şey şu ki bedelini ödemenin bir alternatifi yok. Uzun süreli başarının bir bedeli var ve bu bedeli çok çalışarak ödemek zorundasınız.

 

Başarılı girişimciler iş dünyasında zor koşullarda ayakta kalabilmek için deneme yanılmayla öğrenmeye hevesli olmak gerektiğini bilir. Girişimci olmayı öğrenmekle gerçek bir girişimci olmak arasındaki mesafeyi aşmak için kısa yol yoktur.

 

Bu makale addicted2success.com’da Joel Brown tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

İsim: Her şey mi, hiçbir şey mi?

Eğer Donald Trump hala aile lakabı olan Drumpf ismini taşısaydı otellerinden birini bu isimle süsletir miydi? Yaşadığı şehir olan New York'ta %60'a yakın kişinin desteklediği insanlar onu seçer miydi? HBO'da gece talk show'u sunan John Oliver, Trump'ın atalarının yüzyıllar önce bu ismi değiştirdiğini kaydetti. Milyoner, pazarlama dehası ve başkan adayı bu seçim için müteşekkir olmalı. Çünkü marka dünyasında isim çok fark eder.

Girişimcilikte Yapılan 6 Fedakarlık

Hepimiz biliyoruz ki girişimci olmak zordur ve bu süreç zihinsel, fiziksel ve duygusal bir bedel gerektirir. Birçok konuşmacı ve uzmanın "bağlılık", "fedakarlık" ve "konfor alanının dışına çıkma" gibi terimler etrafında döndüğünü duymuşuzdur. Ama hala birçok girişimci gerçek başarının bedelini hafife alıp, bedel ödemeye hazırlıksızdır.